Aranżacja modnego i funkcjonalnego pokoju młodzieżowego jest jak łączenie kilku rzeczywistości. W jednym miejscu spotykają się bowiem przestrzeń do nauki, strefa rozrywki i wypoczynku oraz salon, w którym młody człowiek gości swoich rówieśników. Urządzanie takiego wnętrza do prostych nie należy, zwłaszcza iż trzeba wziąć pod uwagę nie tylko praktyczne aspekty wyposażenia, ale także oczekiwania dziecka, wszak to ono będzie w nim spędzać czas. Sporym wyzwaniem będzie zwłaszcza oświetlenie pokoju młodzieżowego, gdyż światło pełni w nim sporo funkcji, a wszystkie są równie ważne – musi być bezpieczne, wydajne, by skutecznie rozjaśniać całe wnętrze oraz konkretne miejsca, tworzyć pozytywny nastrój oraz motywować do rozwijania pasji i zainteresowań. Zapraszamy do sklepu Abanet.pl oraz na nasze strony „Lampy młodzieżowe” oraz „Oświetlenie dla dzieci”, które - mamy nadzieję - pomogą Państwu podjąć decyzję, jaki żyrandol do pokoju młodzieżowego będzie najbardziej odpowiedni; jakie wybrać lampki na biurko, przy którym się uczy; a który kinkiet będzie gustownym dopełnieniem wystroju.

Jaka lampa do pokoju młodzieżowego

Jeśli my nie będziemy szanować dziecka, ono nie będzie szanować nas, a konstatacja ta szczególnie odnosi się do wieku, w którym dziecko staje się nastolatkiem. Dla niego własny pokój staje się miejscem wyjątkowym, z jednej strony stanowiące pewnego rodzaju azyl, gwarantujący prywatność, z drugiej natomiast - przestrzeń, w której może manifestować przed rówieśnikami własny styl życia. Dlatego też planując oświetlenie takiego lokum, i to zarówno, gdy chcemy kupić lampy do pokoju dziewczyny (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy dla dziewczynki”) czy oprawy dla chłopca, warto zapytać ich o zdanie lub po prostu – w jakiejś części pozwolić im podjąć decyzję, nawet jeśli wybór nie będzie… oczywisty. Najważniejsze, żeby młody człowiek czuł się komfortowo, mógł wyrazić siebie, bo temu również służy taka a nie inna lampa do pokoju chłopca czy lampa do pokoju dziewczyny. Oprawy świetlne mają rozjaśnić wnętrze, ale dodatkowo są elementami dekoracyjnym, które przedstawią pewną ideą, styl, sposób postrzegania świata…

Jaka lampa do pokoju młodzieżowegoFlex Black V 9766 - Nowodvorski - plafon nowoczesny

Pomijając kwestie estetyczne, urządzając pokój nastolatka nie wolno nam zapominać, że właściwe oświetlenie składa się z kilku elementów, które winniśmy zapewnić. Podstawowe źródła światła to:- lampy sufitowe do pokoju młodzieżowego (wiszące, jeśli wysokość na to pozwala, lub plafony – w przypadku niskiego pomieszczenia), zapewniające oświetlenie ogólne, rozjaśniające całe pomieszczenie równomiernym, rozproszonym światłem;- kinkiety, które mogą służyć jako oświetlenie dekoracyjne, tworzące nastrój lub – zamontowane za wezgłowiem łóżka – pełnić rolę lampek nocnych;- lampki biurkowe, których celem jest oświetlenie blatu roboczego, czyli miejsca, przy którym młodzież odrabia lekcje, czyta, korzysta z komputera (zapraszamy na naszą stronę „Lampy na biurko”).

Ile lumenów do pokoju dziecka

Oprócz doboru odpowiednich lamp, odpowiadających stylistyce wnętrza, planując oświetlenie młodzieżowego pokoju winniśmy zadbać o prawidłową temperaturę barwową i barwę światła oraz wystarczającą jego jasność. Natężenie światła (jasność) określane jest w luksach (lx) na metr kwadratowy, gdzie 1 lx to jeden lumen padający na 1 m2 powierzchni.

Ile lumenów do pokoju dzieckaMiś - Milagro - lampa wisząca dziecięca

Jaka powinna być intensywność światła w pokoju dziecka? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co do ilości lumenów w pokoju dziecka, a jedynie pewne sugestie. Specjaliści zalecają, by natężenie światła w poszczególnych strefach wyglądało następująco:- dla oświetlenia ogólnego standardowego pokoju o powierzchni ok. 10 m2 wartość to powinna wynieść 3500 lumenów (z tym, że nie jest to reguła). Dobrze jest zastosować światło ciepłe o temperaturze barwowej 2700 – 3000K;- w strefie odpoczynku i sny ilość lumenów może być zdecydowanie niższa (250 lm), a światło mieć podobną temperaturę barwowa, jak w przypadku lamp sufitowych;- strefą wyjątkową jest miejsce do nauki, stanowisko komputerowe itd. Lampa na biurko dziecka musi dawać jasne światło. Rekomendowana wartość to ok. 1000 lumenów. Tu zaleca się światło zimniejsze, powyżej 4000K, bowiem taka barwa sprzyja koncentracji

Oświetlenia do pokoju dziecka, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nawet najlepsze oświetlenie sztuczne nie zastąpi naturalnego, słonecznego, więc zadbajmy o właściwe umieszczenia biurka, w miarę możliwości starając się, by stanęło przy oknie. Znakomitym pomysłem na oświetlenie blatu roboczego będą lampy biurkowe z ruchomą głowicą i regulacją wysokości, dzięki czemu można dowolnie kierować strumień światła, natomiast jeśli chodzi o lampki nocne – z regulacją natężenia. Zadbajmy o oprawy LED – trwałe, bezpieczne dla użytkownika, ponieważ niemal się nie nagrzewają, energooszczędne, o nieporównywalnie dłuższej żywotności aniżeli tradycyjne żarówki bądź halogeny.

Oświetlenia do pokoju dziecka, na co jeszcze zwrócić uwagę?MULTIFLEX PL8 - Ideal Lux - plafon/lampa sufitowa

Wszystkie potrzebne lampy, by idealnie oświetlić pokój dziecka czy nastolatka znajdą Państwo w jednym miejscu – w naszym sklepie Abanet.pl. Zapraszamy serdecznie, dodatkowo polecając stronę „Lampy wewnętrzne", na której prezentujemy oprawy do innych pomieszczeń w Państwa mieszkaniach i domach, ale także produkty niezbędne w biurze czy lokalu użytkowym. Życzymy udanych zakupów!

Zobacz także: