Przedpokój jest tym miejscem, które częstokroć traktujemy z dystansem, obojętnie wręcz, nie przywiązując wiele uwagi do jego urządzenia, a tym bardziej do wyboru odpowiednich lamp. Niesłusznie. Od niego zaczynamy wędrówkę w głąb mieszkania, jest przestrzenią powitalną, w której przyjmujemy gości, a przecież każdemu zależy, by wypaść jak najkorzystniej (pierwsze wrażenie jest ważne, wiedzą o tym właściciele hoteli czy restauracji, dlatego tak duży nacisk kładą na wyeksponowanie oświetleniem aranżacji lobby, holu czy recepcji). Po drugie – to węzeł komunikacyjny, prowadzący do innych pomieszczeń w domu, więc powinniśmy mieć możliwość łatwego i bezpiecznego poruszania się po nim, szczególnie że słońce do przedpokoju zagląda niechętnie, żeby nie powiedzieć, iż wcale. Idealnym i oczywistym rozwiązaniem oświetlenia przedpokoju są żyrandole – źródła światła praktyczne i ze wszech miar dekoratywne. Dostępne w wielu wariantach, rozmiarach i stylach, o czym można się przekonać, odwiedzając sklep Abanet.pl i nasze strony internetowe „Jakie oświetlenie do przedpokoju?” oraz „Lampy do przedpokoju”. Zapraszamy Państwa serdecznie.
Spis treści
Oświetlenie sufitowe do przedpokoju, holu, na korytarz
Wiatrołap, sień, przedpokój, korytarz, holl, westybul – przeznaczenie i zadania niby podobne - pełnią rolę strefy komunikacyjnej, łączącej wejście do budynku bądź mieszkania z pozostałymi pomieszczeniami - jednak nieco się różnią charakterem, warto więc uporządkować te pojęcia.
Wiatrołap jest przedsionkiem budynku. W przeszłości był strefą buforową między wejściem z zewnątrz a drzwiami prowadzącymi do środka budynku, chroniącą wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dziś w domach jednorodzinnym wiatrołap jest pomieszczeniem, z którego można również przejść do garażu, kotłowni, a często pełni funkcję szatni, gdzie zostawiamy wierzchnie ubrania i buty oraz miejscem, w którym witamy gości.
Sień – miejsce „przelotowe” usytuowane między wejściem a dalszymi pomieszczeniami (dawniej prowadzące także do przylegających zabudowań gospodarczych). Zazwyczaj w sieni znajduje się też klatka schodowa lub schody, którymi można się dostać na wyższe piętra lub na strych.
Hol – centralne centrum komunikacyjne, z którego przechodzimy dalej, ale przede wszystkim miejsce reprezentacyjne, wizytówka budynku. Odmianą holu jest westybul, którego zadaniem również jest połączenie głównego wejścia z innymi pomieszczeniami, ale na wprost drzwi znajdują się paradne schody.
Przedpokój, jak nazwa wskazuje, to łącznik między wejściem do mieszkania a poszczególnymi pomieszczeniami, częstokroć jest wykorzystywany jako domowa szatnia lub garderoba, gdzie przechowujemy wierzchnie okrycia. Powinien mieć kształt kwadratu lub prostokąta.
Korytarz. Ogólnie rzecz ujmując pomieszczenie długie i najczęściej wąskie, prowadzące z holu do innych części mieszkania, pełniące rolę stricte komunikacyjną.Jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, większych różnic między holem, wiatrołapem, sienią i przedpokojem nie ma – jako główne najczęściej wystarczy jedna centralnie zawieszona lampa, która rozjaśni całe wnętrze ciepłym, rozproszonym światłem. Inaczej z korytarzem. Jako iż jest to pomieszczenie podłużne, jeden żyrandol na korytarz nie zapewni odpowiedniej ilości światła. Potrzebnych będzie kilka opraw rozmieszczonych równomiernie w całym jego biegu.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola do przedpokoju?
Przedpokój, o czym była mowa, jest wizytówką naszego mieszkania. Zarówno goście, jak i domownicy powinni zaraz po wejściu poczuć przyjemną i miłą atmosferę, ale też zwrócić uwagę na nasz gust i poczucie estetyki. Żyrandol wspaniale wywiąże się ze wszystkich zadań, jakie stawiamy przed oświetleniem, bo z jednej strony zapewni wystarczającą ilość światła, natomiast z drugiej sam w sobie jest oprawą nad wyraz dekoratywną, jednakże musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- wysokość - lampa wisząca do przedpokoju to wybór idealny, ale do wysokich wnętrz, pamiętajmy że minimalna odległość klosza od podłogi to 210 cm, a w całej krasie żyrandol zaprezentuje się (i oświetli większą powierzchnię), kiedy zamontujemy go jeszcze wyżej. W niższych przedpokojach stosowniejszym wyjściem będzie instalacja plafonów, które prezentują się nie mniej efektownie aniżeli oprawy wiszące;- powierzchnia pomieszczenia – w niewielkim przedpokoju (nawet, jeśli jest wysoki) duży, rozłożysty, wieloramienny żyrandol przytłoczy go, natomiast zbyt mały we wnętrzu otwartym nie zapewni odpowiedniego światła, nie mówiąc już o tym, że zniknie w przestrzeni. Warto zatem zadbać o proporcje.
- stylistyka - oświetlenie do przedpokoju sufitowe musi korespondować z resztą aranżacji mieszkania, tworząc spójną, harmonijną całość. Kiedy przedpokój urządzony jest nowocześnie, warto zdecydować się na żyrandol minimalistyczny (np. niemieckiej firmy Maytoni Dallas Gold Ø65 lub Line LED White), w przestrzeni klasycznej przepiękną dekorację zapewnią kryształowe żyrandole do przedpokoju (pałacowa lampa wisząca Amarilli Bronze And Gold brytyjskiego Elstead Lighting czy delikatny, zwiewny żyrandol Novia VI polskiego producenta, Zuma Line).
W sklepie Abanet.pl bez zbędnego wysiłku znajdą Państwo żyrandole, które idealnie wpiszą się w wystrój każdego wnętrza: glamour, loftowego, skandynawskiego, rustykalnego i wielu innych. Polecamy nasze strony „Lampy wiszące stylowe” oraz „Lampy wiszące nowoczesne”.
Zobacz także: