Przedpokój jest tym miejscem, które częstokroć traktujemy z dystansem, obojętnie wręcz, nie przywiązując wiele uwagi do jego urządzenia, a tym bardziej do wyboru odpowiednich lamp. Niesłusznie. Od niego zaczynamy wędrówkę w głąb mieszkania, jest przestrzenią powitalną, w której przyjmujemy gości, a przecież każdemu zależy, by wypaść jak najkorzystniej (pierwsze wrażenie jest ważne, wiedzą o tym właściciele hoteli czy restauracji, dlatego tak duży nacisk kładą na wyeksponowanie oświetleniem aranżacji lobby, holu czy recepcji). Po drugie – to węzeł komunikacyjny, prowadzący do innych pomieszczeń w domu, więc powinniśmy mieć możliwość łatwego i bezpiecznego poruszania się po nim, szczególnie że słońce do przedpokoju zagląda niechętnie, żeby nie powiedzieć, iż wcale. Idealnym i oczywistym rozwiązaniem oświetlenia przedpokoju są żyrandole – źródła światła praktyczne i ze wszech miar dekoratywne. Dostępne w wielu wariantach, rozmiarach i stylach, o czym można się przekonać, odwiedzając sklep Abanet.pl i nasze strony internetowe „Jakie oświetlenie do przedpokoju?” oraz „Lampy do przedpokoju”. Zapraszamy Państwa serdecznie.

Oświetlenie sufitowe do przedpokoju, holu, na korytarz

Wiatrołap, sień, przedpokój, korytarz, holl, westybul – przeznaczenie i zadania niby podobne - pełnią rolę strefy komunikacyjnej, łączącej wejście do budynku bądź mieszkania z pozostałymi pomieszczeniami - jednak nieco się różnią charakterem, warto więc uporządkować te pojęcia.Wiatrołap jest przedsionkiem budynku. W przeszłości był strefą buforową między wejściem z zewnątrz a drzwiami prowadzącymi do środka budynku, chroniącą wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dziś w domach jednorodzinnym wiatrołap jest pomieszczeniem, z którego można również przejść do garażu, kotłowni, a często pełni funkcję szatni, gdzie zostawiamy wierzchnie ubrania i buty oraz miejscem, w którym witamy gości.Sień – miejsce „przelotowe” usytuowane między wejściem a dalszymi pomieszczeniami (dawniej prowadzące także do przylegających zabudowań gospodarczych). Zazwyczaj w sieni znajduje się też klatka schodowa lub schody, którymi można się dostać na wyższe piętra lub na strych.Hol – centralne centrum komunikacyjne, z którego przechodzimy dalej, ale przede wszystkim miejsce reprezentacyjne, wizytówka budynku. Odmianą holu jest westybul, którego zadaniem również jest połączenie głównego wejścia z innymi pomieszczeniami, ale na wprost drzwi znajdują się paradne schody.

Oświetlenie sufitowe do przedpokoju, holu, na korytarzAmarilli Bronze And Gold - Elstead Lighting - lampa wisząca 5-ramienna

Przedpokój, jak nazwa wskazuje, to łącznik między wejściem do mieszkania a poszczególnymi pomieszczeniami, częstokroć jest wykorzystywany jako domowa szatnia lub garderoba, gdzie przechowujemy wierzchnie okrycia. Powinien mieć kształt kwadratu lub prostokąta.Korytarz. Ogólnie rzecz ujmując pomieszczenie długie i najczęściej wąskie, prowadzące z holu do innych części mieszkania, pełniące rolę stricte komunikacyjną.Jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, większych różnic między holem, wiatrołapem, sienią i przedpokojem nie ma – jako główne najczęściej wystarczy jedna centralnie zawieszona lampa, która rozjaśni całe wnętrze ciepłym, rozproszonym światłem. Inaczej z korytarzem. Jako iż jest to pomieszczenie podłużne, jeden żyrandol na korytarz nie zapewni odpowiedniej ilości światła. Potrzebnych będzie kilka opraw rozmieszczonych równomiernie w całym jego biegu.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola do przedpokoju?

Przedpokój, o czym była mowa, jest wizytówką naszego mieszkania. Zarówno goście, jak i domownicy powinni zaraz po wejściu poczuć przyjemną i miłą atmosferę, ale też zwrócić uwagę na nasz gust i poczucie estetyki. Żyrandol wspaniale wywiąże się ze wszystkich zadań, jakie stawiamy przed oświetleniem, bo z jednej strony zapewni wystarczającą ilość światła, natomiast z drugiej sam w sobie jest oprawą nad wyraz dekoratywną, jednakże musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:- wysokość - lampa wisząca do przedpokoju to wybór idealny, ale do wysokich wnętrz, pamiętajmy że minimalna odległość klosza od podłogi to 210 cm, a w całej krasie żyrandol zaprezentuje się (i oświetli większą powierzchnię), kiedy zamontujemy go jeszcze wyżej. W niższych przedpokojach stosowniejszym wyjściem będzie instalacja plafonów, które prezentują się nie mniej efektownie aniżeli oprawy wiszące;- powierzchnia pomieszczenia – w niewielkim przedpokoju (nawet, jeśli jest wysoki) duży, rozłożysty, wieloramienny żyrandol przytłoczy go, natomiast zbyt mały we wnętrzu otwartym nie zapewni odpowiedniego światła, nie mówiąc już o tym, że zniknie w przestrzeni. Warto zatem zadbać o proporcje.- stylistyka - oświetlenie do przedpokoju sufitowe musi korespondować z resztą aranżacji mieszkania, tworząc spójną, harmonijną całość. Kiedy przedpokój urządzony jest nowocześnie, warto zdecydować się na żyrandol minimalistyczny (np. niemieckiej firmy Maytoni Dallas Gold Ø65 lub Line LED White), w przestrzeni klasycznej przepiękną dekorację zapewnią kryształowe żyrandole do przedpokoju (pałacowa lampa wisząca Amarilli Bronze And Gold brytyjskiego Elstead Lighting czy delikatny, zwiewny żyrandol Novia VI polskiego producenta, Zuma Line).

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola do przedpokoju?Chalet SP6 - Ideal Lux - lampa wisząca

W sklepie Abanet.pl bez zbędnego wysiłku znajdą Państwo żyrandole, które idealnie wpiszą się w wystrój każdego wnętrza: glamour, loftowego, skandynawskiego, rustykalnego i wielu innych. Polecamy nasze strony „Lampy wiszące stylowe” oraz „Lampy wiszące nowoczesne”.

Zobacz także: