„Są to umiarkowanie obskurne drzwi na końcu umiarkowanie obskurnego korytarza w budynku, który był zapewnie nowy, ale w czasach, gdy łazienka z kafelkami stanowiła ostatnie słowo cywilizacji” – pisał Raymond Chandler w „Siostrzyczce”. Od czasu, kiedy Chandler pisał te słowa, a było to w roku 1949 roku, sporo się jednak zmieniło, a i cywilizacja poszła co nieco do przodu. Chociaż, prawdę mówiąc, nadal można trafić na takie kamienice i takież korytarze: zaniedbane, słabo oświetlone, w których człowiek się zastanawia, czy właściciel mieszkania właśnie przygotowuje kapustę czy to ślady sprzed tygodnia?

Ale, jak to mówią, do rzeczy, bo o skrajnościach nie warto rozmawiać. Dziś bowiem niemal każdy zdaje sobie sprawę, że przedpokój, czyli po prostu łącznik komunikacyjny między innymi pomieszczeniami, a drzwiami wejściowymi, nie może być ciemny i obskurny. Bez względu na to, czy mamy dwupoziomowy reprezentacyjny hol ze schodami prowadzącymi na piętro; westybul przy wejściu do centralnej części domu czy prosty korytarz, łączący poszczególne pomieszczenia przedpokój to przedpokój i wymaga odpowiedniej aranżacji, także aranżacji oświetlenia. I to nie tylko dlatego, że jak wiadomo liczy się pierwsze wrażenie, a to w nim witamy się z gośćmi, ale także dla bezpieczeństwa mieszkańców, gdyż wbrew pozorom, choć najczęściej krótko, to spędzamy w nim sporo czasu…

Jakie lampy do przedpokoju

Oświetlenie przedpokoju – aranżacje, jaka lampa do przedpokoju będzie najlepiej pasować, zwłaszcza kiedy pomieszczenie jest bez okien, tak bywa najczęściej, a nie chcemy, by było ponure?

Różny kształt, różne wysokość i szerokość, więc odpowiedzi na pytanie, jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać również jest kilka. Jeśli mamy przedpokój raczej niewielki w kształcie kwadratu, wystarczy jedna lampa zamontowana w centralnym punkcie – żyrandol, lampa sufitowa natynkowa bądź plafon, jak przykładowo COMPO PL6, nowoczesny o interesującym designie włoskiego producenta Ideal Lux lub Groove Black 9316 firmy Nowodvorski. Te ostatnie są odpowiednie także dla wąskich, długich pomieszczeń, które wymagają kilku źródeł światła. Sprawdzi się kilka plafonów (2–3) równomiernie rozmieszczonych w suficie. W długim przedpokoju możemy zamontować także kilka lamp wiszących, halogenów wpuszczonych w sufit czy listwę oświetleniową lub listwę z reflektorkami, biegnące przez całą jego długości. Zastanawiając się, jakie oświetlenie do wąskiego przedpokoju wybrać, można zdecydować się na kinkiety. Podobnie jak lamp sufitowych, także powinno być ich kilka i również rozmieszczamy je równomiernie na ścianie. W wąskich, a dodatkowo niskich pomieszczeniach światło powinno padać w górę lub w górę i w dół, przez co optycznie je powiększymy.

COMPO PL6 - Ideal LuxBox 2.0 LED czarny - Wever & Ducré

Jakie oświetlenie do długiego przedpokoju? Pomysłem na oświetlenie przedpokoju długiego i wąskiego, oprócz kinkietów czy listwy, może być oświetlenie orientacyjne, czyli lampy punktowe umieszczone blisko podłogi wzdłuż ścian (ściany) lub taśmy LED. Warto, by miały czujnik ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że choć to efektowne i modne oświetlenie do przedpokoju, nie zastąpi głównego.

Planując aranżację oświetlenia w przedpokoju nie zapomnijmy o lustrze. Odbijając światło optycznie powiększa wąskie i małe pomieszczenia. Ale samo również światła wymaga, a właściwie my go potrzebujemy, zwłaszcza jeśli korzystamy z lustra robiąc poprawki makijażu przed wyjściem lub sprawdzając, jak wyglądamy w danej kreacji. Rozwiązaniem mogą być dwa kinkiety umieszczone po obu bokach zwierciadła albo jedna podłużna lampa nad nim.

Oświetlenie przedpokoju inspiracje, aranżacja przedpokoju oświetlenie - o tym także piszemy w tekście "Lampy do przedpokoju"…

Jakie światło do przedpokoju - kolor, moc żarówek

Jakie oświetlenie w przedpokoju – ciepłe czy zimne. Przedpokój zazwyczaj nie ma okien, czyli dostępu do dziennego światła, więc temperatura barwowa powinna być w nim ciepła - 2700K - 3500K. Wnętrze będzie sprawiać wrażenie przytulnego. Jedynym wyjątkiem jest lustro, przy którym światło może być neutralne, zbliżone do światła słonecznego, dzięki czemu w odbiciu zobaczymy nasze „barwy” zbliżone do rzeczywistych (ok. 5000K). Oczywiście różną temperaturę barwową w zależności od potrzeb uzyskamy kupując żarówki LED, gdyż tradycyjne mają stałą, wynoszącą ok. 2700 Kelwinów. LED-y są dodatkowo są energooszczędne i kilkunastokrotnie trwalsze niż wolframowe, jednak trochę droższe, ale „nie ma róży bez kolców, jak powiedział jeden pan, kiedy zmarło się jego teściowej i dostał rachunek za pogrzeb”, jak pisał Jerome K. Jerome w książce „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”.

Jakie światło do przedpokoju - kolor, moc żarówekPalomaro 93397 - Eglo - plafon nowoczesny

Myśląc, jak oświetlić przedpokój, trzeba również dobrać odpowiednią moc żarówek. Pomocnym parametrem może być wyrażany w lumenach (lm) tak zwany wskaźnik strumienia świetlnego, czyli ilość światła emitowanego przez jego źródło. 100W żarówka wolframowa, czyli 11-15W w żarówkach LED emituje 1500lm. Przyjmuje się, że w przedpokoju wartość ta powinna wynosić od 100 do 200lm na metr kwadratowy, czyli na przykład by oświetlić pomieszczenie 2x2 metry kwadratowe wystarczy kupić żarówkę LED o strumieniu do 800lm, czyli mocy 6-8W.

Polecamy także tekst "Jakie oświetlenie do sypialni".

Jak rozmieścić oświetlenie w przedpokoju

Trochę już o tym była mowa. Projektując aranżacje oświetlenia przedpokoju możemy wybrać minimalistyczną, czyli jedna lampa sufitowa w centralnym punkcie bądź szereg kilku lamp, jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, ale może też łączyć oświetlenie sufitowe z kinkietami lub (i) z dekoracyjnym. Oświetlenie do małego przedpokoju, na przykład w bloku nie powinno być zbyt mocne i z racji wymiarów nie może być w nim zbyt wiele lamp. Wystarczy jedna lampa wisząca lub kilka halogenów w suficie i dwa kinkiety zamontowane na tej samej wysokości po obu stronach lustra. Uzupełnieniem może być oświetlenie mebli, jeśli w nim takowe są. Subtelne, na przykład w postaci niewielkich punktów świetlnych czy taśm LED-owych przy półkach. To też funkcja praktyczna lamp – światło wydobędzie z mroku przestrzeń we wnękach.

Ważne również jest pytanie, jaki żyrandol do przedpokoju w bloku kupić? Nieduży, by nie przytłaczał swoimi rozmiarami; zawieszony jak najwyżej, bo nigdy nie wiadomo, czy nie wpadnie do nas z wizytą zawodnik NBA; ze światłem skierowanym w górę, ponieważ odbite od sufitu sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Wyższy przedpokój – więcej możliwości, żyrandol może być większy i niżej zawieszony, jak choćby efektowny, nowoczesny Ventura Matt Gold niemieckiego producenta lamp, firmy Maytoni, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku.

Jak rozmieścić oświetlenie w przedpokojuFaretti D27 F13 00 - Fabbian

Aranżacje oświetlenia przedpokoju w domu to większe wyzwanie, lecz należy pamiętać, że także obszerniejsze wnętrza powinniśmy równomiernie oświetlić. Pośrodku sufitu na całej długości można zamontować kilka lamp wiszących, plafonów, jak BROSS 2 CH włoskiego producenta Azzardo, halogenów bądź listwę LED. Jako uzupełnienie – kinkiety. Powinny być zamontowane mniej więcej na wysokości 160– 170 cm od podłogi w takich samych odstępach. Jeśli kinkiety stanowią oświetlenie główne przedpokoju, wówczas montujemy je wyżej, 180-200 cm od podłogi. Warto także zadbać o oświetlenie stolika, komody czy toaletki, jeśli takie meble mamy ustawione w przedpokoju. Polecamy także tekst "Jakie oświetlenie do sypialni".

Aranżacje oświetlenia przedpokoju w domu to większe wyzwanie, lecz należy pamiętać, że także obszerniejsze wnętrza powinniśmy równomiernie oświetlić. Pośrodku sufitu na całej długości można zamontować kilka lamp wiszących, plafonów, jak BROSS 2 CH producenta Azzardo, halogenów bądź listwę LED. Jako uzupełnienie – kinkiety. Powinny być zamontowane mniej więcej na wysokości 160– 170 cm od podłogi w takich samych odstępach. Jeśli kinkiety stanowią oświetlenie główne przedpokoju, wówczas montujemy je wyżej, 180-200 cm od podłogi. Warto także zadbać o oświetlenie stolika, komody czy toaletki, jeśli takie meble mamy ustawione w przedpokoju.

Zobacz także: