Sauna, czyli specjalne pomieszczenie, do którego udajemy się na kilka bądź kilkanaście minut, by rozkoszować się ekstremalnymi temperaturami oraz wilgotnym, rozgrzanym powietrzem. Pobyt w niej ma poprawiać krążenie, rozluźniać mięśnie, redukować stres i zmęczenie. Sauny niesłusznie kojarzone są z państwami skandynawskimi, bo przecież budowali je też Słowianie, natomiast łaźnie parowe funkcjonowały już w starożytności w rzymskich termach, dokąd chadzano chętnie (tym bardziej ochoczo, że były bardzo tanie lub wręcz darmowe, dostępne dla wszystkich – od senatora po niewolnika; od pani domu po służącą) nie tyle dla czystości ciała (no, nie przede wszystkim), ile dla relaksu i po nową porcję plotek. Dziś przestrzeń ta, bez względu, czy w wersji suchej (fińskiej) czy mokrej, również jest miejscem, w którym wiele osób szuka odprężenia i spokoju, dlatego tak ważne jest oświetlenie sauny, bowiem światło na ów błogostan ma zbawienny wpływ. Odpowiednio dobrane tworzy klimat i rzutuje na samopoczucie człowieka. Zapraszamy do naszego sklepu, w którym czekają na Państwa fantastyczne lampy do sauny (polecamy przy okazji „Lampy do łazienki”): trwałe, bezpieczne, w wyjątkowo korzystnych cenach.

Oświetlenie sauny, jakie wybrać lampy?

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Musimy zadbać, żeby interesujące nas oświetlenie do sauny nie tylko było funkcjonalne i praktyczne, ale też odpowiednio zabezpieczone przed wszechobecną w tym miejscu wilgocią. Wszystkie oprawy świetlne powinny mieć wysoki stopień szczelności IP. Minimum to IP 54, a dla opraw narażonych na zalanie wodą – IP 65. Obok wilgotności oprawy świetlne narażone są na ekstremalne gorąco, stąd należy wybierać produkty dedykowane do wysokich temperatur. Warto dodać, że w sprzedaży są np. taśmy LED wytrzymujące nawet do 120 stopni Celsjusza, z klasą szczelności IP 65 (polecamy strony Abanet.pl „Jak dobrać oświetlenie do łazienki” oraz „Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience?”).

Oświetlenie do sauny suchej

Sauna sucha, zwana również fińską, to pomieszczenie wyłożone od środka drewnem, w którym wysoką temperaturę uzyskuje się za pomocą pieca z rozgrzanymi kamieniami. Charakteryzuje się wysokimi temperaturami (80 do nawet 100 stopni Celsjusza) i małą wilgotnością (15 procent). W saunach typu fińskiego lampy mogą mieć IP 54, jednak ważne jest, by ich obudowa była odporna na wysokie temperatury. Niepolecane są „mocne” żarówki, bo same się nagrzewają, lepiej wybrać oświetlenie LED do sauny. Należy także pamiętać, by w saunie nie instalować oświetlenia bezpośrednio nad piecem.

Oświetlenie do sauny mokrej

Sauna mokra jest zmodyfikowaną wersją fińskiej, tyle że rozgrzane kamienia polewa się wodą, stąd niższa temperatura (maksimum 90 stopni), za to większa wilgotność – 40 proc. (odmianą sauny mokrej jest łaźnia parowa, w której wilgotność powietrza sięga nawet 100 procent). W przeciwieństwie do sauny suchej, w przypadku sauny mokrej nie zaleca się montażu lamp w suficie. Oświetlenie do sauny parowej najczęściej instalowane jest na ścianie, co najmniej 30 cm od sklepienia oraz pod ławkami. Warto zadbać, żeby natężenie światła w saunie nie było zbyt silne, musi sprzyjać relaksowi. Lampa do sauny powinna dawać delikatne, ciepłe, rozproszone światło.

Oświetlenie sauny cena

W sklepie Abanet.pl oferujemy lampy LED, zestawy światłowodowe i taśmy LED do sauny w atrakcyjnych cenach. Jesteśmy przekonani, że każdy z naszych Klientów znajdzie u nas coś dla siebie. Szczególnym powodzeniem cieszą się od pewnego czasu taśmy LED RGB. Taśma LED do sauny RGB umożliwia zmianę barwy światła, czyli pozwala nam tworzyć w tej przestrzeni indywidualną, designerską iluminację. Taśmy te zatopione są w specjalnej poliuretanowej powłoce, posiadają zasilacz o wysokiej odporności oraz sterowniki, dające możliwość wybór różnych trybów pracy. Taśma LED RGB do sauny to idealna i sprawdzona alternatywa dla zwykłych lamp kloszowych. Dla tych z Państwa, którzy poszukują opraw do innych pomieszczeń, polecamy nasze „Lampy sufitowa LED z pilotem” oraz „Lampy łazienkowe sufitowe”. Zapraszamy do sklepu Abanet.pl, życząc owocnych zakupów.

Zobacz także: