Swego czasu spotykany głównie w budynkach użyteczności publicznej, biurach czy w sklepach, dziś rozwiązanie stosowane z powodzeniem w mieszkaniach i domach. Podwieszany sufit, bo o nim mowa, to lekka konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych, z wełny mineralnej, kasetonów, rzadziej drewniana, chociaż kiedyś materiał ten miał podstawowe znaczenie (polecamy stronę Abenet.pl „Jaka lampa do drewnianego sufitu”) umieszczonych na metalowych ramach poniżej właściwego stropu. Pełni funkcje estetyczną, albowiem dzięki niemu wnętrze prezentuje się elegancko, oryginalnie i nowocześnie, ale ponadto odgrywa rolę praktyczną: wycisza oraz poprawia właściwości cieplne pomieszczenia, osłania instalacje elektryczną, grzewczą, sanitarną czy klimatyzacyjną. Korzyść nadprogramowa polega na tym, że w razie awarii łatwo można się dostać do przewodów. Sufit podwieszany daje nam też sposobność swobodnego kształtowania przestrzeni, gdyż można go zainstalować na całej powierzchni stropu, jedynie wzdłuż ścian lub zaakcentować nim jakąś jej część, np. jadalnię w otwartym salonie, strefę nad barkiem bądź kuchenną wyspę. Jeden jest tylko, za to podstawowy warunek, żeby sufit podwieszany dobrze się prezentował pomieszczenie powinno mieć ponad 2.5 metra wysokości, a jeszcze lepiej powyżej 275 cm - jak sugerował już na początku XX wieku w pracy „O budowie zagród włościańskich” wybitny architekt Maciej Moraczewski (twórca m.in. Gmachu Głównego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i znajdującej się również w tym mieście „strażnicy pożarniczej” przy ul. Westerplatte). I druga ważna rzecz, nawet najpiękniejsza aranżacja nie zda się na nic, jeśli jej odpowiednio nie rozjaśnimy. Stąd rodzi się pytanie: sufit podwieszany - jakie oświetlenie wybrać?

Rozmieszczenie oświetlenia w suficie podwieszanym

Wbrew pozorom sufit podwieszany nie jest jakimś nowym wynalazkiem. Kasetony, którymi maskowano konstrukcję sklepienia, ale jakie stanowiły prócz tego element dekoracyjny stosowano w architekturze greckiej i rzymskiej, a później renesansowej (w Polsce najbardziej znany jest kasetonowy strop z drewnianymi rzeźbami głów, zdobiący salę Poselską na Wawelu). Ponadczasowość i uniwersalność tej koncepcji sprawia, że dziś podwieszane sufity wykorzystywane są zarówno we wnętrzach współczesnych, jak i o klasycznym designie. Stąd też to, jakie oświetlenie do podwieszanego sufitu kupimy i jak go rozmieścimy determinuje styl, w jakim zaprojektujemy nasze mieszkanie.

Rozmieszczenie oświetlenia w suficie podwieszanymRON 1.0 LED czarny - Wever & Ducré - oprawa wpuszczana

Urządzamy loft czy lokal industrialny, preferujemy model skandynawski, a może stawiamy na mieszczańską secesję? Dlaczego to tak ważne? Ponieważ instalacja oświetlenia w suficie podwieszanym winna być wcześniej przemyślana. Dobrze jest zaplanować rodzaj lamp, z których będziemy korzystać oraz ich rozmieszczenie: czy będą to zamontowane na środku salonu retro wiszące oprawy LED do sufitu podwieszanego, reflektorki w nowoczesnej estetyce, czy też oświetlenie liniowe wpuszczane w sufit w korytarzu. Do każdego z punktów musimy bowiem doprowadzić przewody elektryczne, nie mówiąc już o wycięciu w płytach właściwych otworów (zapraszamy na naszą stronę „Jak podłączyć lampę sufitową”).

Jakie lampy do sufitu podwieszanego?

Tradycyjne żyrandole i plafoniery to rzecz jasna klasyka, ale jeszcze jakie oświetlenie w suficie podwieszanym możemy zamontować? Generalnie obok wspomnianych lamp wiszących i plafonów wyróżniamy dwa typy lamp do sufitu podwieszanego – podtynkowe (polecamy stronę Abanet.pl „Oprawy wpuszczane”) i natynkowe.

Jakie lampy do sufitu podwieszanego?Zon Black 30 - Maytoni - lampa sufitowa nowoczesna

Do najpopularniejszych opraw świetlnych należą:- oświetlenie punktowe w suficie podwieszanym, czyli tzw. oczka;- podtynkowe panele LED, widywane najczęściej w hotelach bądź biurach, ale coraz częściej montowane są też w mieszkaniach;- reflektory i spoty umieszczane bezpośrednio na suficie;- oświetlenie liniowe w sufitach podwieszanych w postaci m.in. gotowych profili aluminiowych z modułami LED. Linie światła pozwalają na jednolite świecenia na całej długości, mogą więc pełnić funkcję oświetlenia tak głównego, jak i dekoracyjnego;- szynoprzewody (w tym modne od pewnego czasu oświetlenie szynowe-magnetyczne). To rodzaj oświetlenia liniowego, który pozwala tworzyć indywidualne kompozycje świetlne. W jego skład wchodzą zamontowane na suficie szynoprzewody, do których mocuje się w dowolnej konfiguracji punkty świetlne, np. reflektorki;- taśmy i listwy LED w profilach aluminiowych.

Jakie oświetlenie na sufit podwieszany wybrać?

Niezależnie, do jakiej aranżacji i na jakie lampy na sufit podwieszany Państwo się zdecydują, czy będą to rozwiązania tradycyjne w postaci zainstalowanych na środku pomieszczenia opraw wiszących lub plafonów, czy też światło liniowe symetrycznie zamontowane wzdłuż ścian, pragniemy zapewnić, że w sklepie Abanet.pl oferujemy wszystko, co niezbędne, by rozjaśnić każde wnętrze. Wspaniały efekt gwarantowany. Zapraszamy do nas oraz na strony internetowe „Lampy sufitowe” i „Lampy wewnętrzne”, na których prezentujemy fantastyczne oświetlenie do mieszkań, biur, sklepów, lokali użyteczności publicznej. Przystępne ceny, znakomicie projektanci, renomowani producenci opraw świetlnych. Życzymy Państwu udanych zakupów!

Jakie oświetlenie na sufit podwieszany wybrać?Profile Iris Led 20W Black 9007 - Nowodvorski - system szynowy

Zobacz także: