Można wierzyć lub nie, ale ktoś się kiedyś zawziął, usiadł, policzył i wyszło mu, że słowo to pada w Biblii dokładnie 128 razy, w tym 32 w rzeczowniku liczby pojedynczej. W historii było wiele sławnych; jak ten, przy którym odbyła się Ostatnia Wieczerza, a który uwiecznił Leonardo da Vinci; okrągły, wokół którego zbierali się rycerze króla Artura czy weselny, opisany w Iliadzie przez Homera, na który Eris, bogini niezgody i chaosu rzuca między swe przyrodnie siostry sławetne jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”, co stało się zarzewiem wojny trojańskiej. Śmiało więc można powiedzieć, że stół, bo o nim oczywiście mowa, kształtował nasze dzieje i nic, co ważne bez niego nie mogło się obejść. Tak jak w codziennym życiu – to jedno z centralnych miejsc życia rodzinnego; przy stole jemy wspólne posiłki, wcześniej je przygotowując, biesiadujemy ze znajomymi, czasem pracujemy, a bywa, że… No, jest sporo zastosowań, jeśli ktoś wysili wyobraźnię.

Trudno powiedzieć, kiedy pojawiły się pierwsze lampy nad stołem, choć jak wiele innych rzeczy użytkowych przypisuje się je Rzymianom. Praktycznym mieszkańcom Imperium zwykłe kaganki czy pochodnie nie wystarczały, a że ucztowali często i do późna, więc wymyślili oświetlenie nad stołem, a właściwie nad mensą – podwieszane na łańcuchach kandelabry i latarnie. Świece, a tym bardziej lampki oliwne dawno już wyszły z użycia, przynajmniej jako oświetlenie nad stół w jadalni, ale zasad pozostała ta sama, musi być jasno…

Jaka lampa nad stół do jadalni? Jakie lampy wiszące do kuchni nad stół?

Generalna zasada mówi, że lampa nad stołem powinna dawać ciepłe, rozproszone światło i nie oślepiać siedzących w jadalni czy w kuchni osób. Jako lampa wisząca nad stół w kuchni najlepiej sprawdzi się lampa kloszowa z regulowaną wysokością, a jeśli dodatkowo zamontujemy ściemniacz zamiast tradycyjnego włącznika, to już pełnia szczęścia. Ściemniaczem, jak wiadomo, można regulować natężenie światła: zwiększając podczas przygotowania posiłków czy oficjalnych przyjęć, zmniejszając, kiedy chcemy stworzyć bardziej kameralny nastrój.

Oczywiście klosze to nie jedyne lampy wiszące nad stół. W jadalni, a zwłaszcza w salonie sprawdzą się także bardziej luksusowe żyrandole, zwłaszcza jeśli chcemy dane pomieszczenie wyeksponować, dodać mu rangi. Żyrandol do jadalni nad stół, tak jak żyrandol do salonu nad stół, jeśli mają nieosłonięte żarówki warto wieszać wyżej niż standardowe lampy sufitowe nad stołem (o czym będzie mowa za chwilę), by równomiernie oświetlały blat, ale nie raziły oczu. Tu także sprawdzi się ściemniacz lub włącznik podwójny, czyli taki, którym możemy zapalać wszystkie lub tylko część żarówek w żyrandolu nad stołem w jadalni bądź salonie w zależności od potrzeb.Nie jest regułą, ale przyjęło się, że nowoczesne lampy nad stół powinny mieć kształt zgodny ze kształtem blatu, czyli do okrągłego blatu pasuje kulista lampa sufitowa nad stołem, a do prostokątnego lampa podłużna nad stół, o lampa kształtach geometrycznych lub kilka równomiernie rozmieszczonych nad stołem w zależności od jego długości. W ten sposób zachowamy harmonię, a całość będzie wyglądać nowocześnie i przemyślanie.

Jaka lampa nad stół do jadalni? Jakie lampy wiszące do kuchni nad stół?Gadora S4L - Evi Style - lampa wisząca

Ważne także, by lampa nad stołem kuchennym czy lampy nad stołem w jadalni ani nie przytłaczały przestrzeni, ani w niej nie ginęły, nie mogą być więc ani za duże, ani za małe. Na przykład dla mebli o szerokości 120 – 150 cm średnica lampy to 50 cm, lampa nad stołem w salonie może być większe, gdyż salon z natury swej jest rozleglejszy niż kuchnia czy jadalnia, a żyrandol rozświetla nie tylko stół, lecz całe pomieszczenie…

Dobrze jeśli lampa kuchenna nad stół ma abażur otwarty od dołu, wówczas światło idealnie pada na blat, a żarówka nie musi mieć zbyt dużej mocy. Lampy sufitowe nad stół w jadalni mogą mieć klosze szklane, matowe, które tłumią światło. Kilka niewielkich kulistych matowych kloszy w żyrandolu sprawdzi się również jako oświetlenie nad stołem w salonie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony "Lampy do jadalni", na której prezentujemy konkretne rozwiązania i bogatą ofertę oświetlenia nad stół do kuchni i oświetlenia nad stół jadalny.

Lampa nad stołem, jaka wysokość?

Na początek - czy to będzie lampa nad stołem w kuchni czy lampa do jadalni nad stół najlepiej się sprawdzi lampa nad stół regulowana, czyli taka, która możemy dowolnie podnosić lub opuszczać.

A jak wysoko nad stołem powinna wisieć lampa? Oświetlenie do jadalni nad stół powinniśmy montować od 60 do 90 centymetrów od blatu, oczywiście wszystko zależy od rozmiaru stołu i rozmiaru lampy sufitowej nad stołem. Jeśli stół jest szeroki, a lampa niewielka, możemy ją zawiesić na wysokości 60 cm, przy dużej średnicy, a zwłaszcza, kiedy blat jest raczej wąski optymalne będzie 90 cm, unikniemy potrącenia klosza głową, kiedy będziemy wstawać od stołu, łatwiej również będzie zebrać naczynia.

Equilibra Soft LED 92 - AquaformLe Vita L103 złoty - Faro - lampa wisząca

Oczywiście lampa do salonu nad stół może być zawieszona powyżej 90 cm, zwłaszcza kiedy to rozłożysty żyrandol. Wyżej należy także zawiesić lampy nad stołem, kiedy blat jest szklany lub błyszczący. Jeśli żyrandol nad stołem w jadalni bądź lampy do kuchni nad stół będą wisieć zbyt nisko, odbite światło może nas razić.

Jak rozmieścić lampy nad stołem? Dwie lampy nad stołem czy trzy lampy nad stołem?

Jeśli mamy stół długi, czasem jedna lampa nie wystarczy. Sprawdzi się wówczas lampa podwójna nad stół czy potrójne lampy nad stół, które łatwo można kupić, ale można także samemu zamontować kilka pojedynczych identycznych lamp nad stołem.

Odległość między lampami nad stołem zależy oczywiście od długości stołu. Lampy nad stół do jadalni powinny równomiernie rzucać światło na blat, starajmy się więc, by dzieliły go na równe części. 3 lampy nad stołem to jedna zawieszona centralnie, a dwie pozostałe nad krótszymi bokami mniej więcej 50 cm od krawędzi. Jeśli montujemy dwie lampy nad stołem w jadalni czy dwie lampy nad stołem w kuchni najlepiej zawiesić nad środkiem blatu w 1/3 i 2/3 jego długości, tak by dzieliły go na trzy równe części. Lampa o kilku kloszach, czyli na przykład lampa potrójna nad stół może mieć oprawę zawieszoną na różnych wysokościach, co sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach wysokich, a poza wszystkim efektownie wygląda.

Jak rozmieścić lampy nad stołem? Dwie lampy nad stołem czy trzy lampy nad stołem?Izza 4 Black - Azzardo

Lampy nad stół jadalny, czy to będzie lampa nad stół kuchenny, lampa nad stół do salonu czy oświetlenie nad stół do jadalni mogą wykorzystywać różne źródła światła – tak klasyczne żarówki, świetlówki kompaktowe, diody LED czy wreszcie żarówki halogenowe. Najbardziej energooszczędne są oczywiście LED-y. Dodatkowo lampa LED nad stół, co jest następnym plusem, nie wydziela ciepła, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku, kiedy lampy nad stołem jadalnym są zawieszone nisko. A co do blatu… Nie tylko stół go posiada, także barek, ale – jak mówią – to całkiem inna historia, dlatego zainteresowanych odsyłamy do artykułu „Lampy nad barek - jakie będą najlepsze i jak je zamontować?”…

Whizz Ø25 czarny - Faro - lampa wiszącaFOLK SP1 D50 - Ideal Lux

A wracając na koniec do słynnych stołów. Był jeszcze ponoć i taki, co się sam nakrywał, ale to bajka. A bajki tylko w bajkach kończą się szczęśliwie…

Zobacz także: