Czujnik zmierzchu, czyli urządzenie, które uruchamia oświetlenie po zapadnięciu zmroku, wyłącza wraz z pierwszymi promieniami świtu. Funkcjonalne, zwiększające komfort, zapewniające nocą bezpieczeństwo przed drzwiami wejściowymi do budynku, wjazdem do garażu czy na parking, wokół posesji, na ścieżkach w ogrodzie bądź na chodnikach biegnących wzdłuż ulic. Kiedyś stosowano je w miejscach publicznych, od dłuższego czasu rozwiązanie to cieszy się ogromnym powodzeniem także w domach prywatnych. Czujnik zmierzchu można samodzielnie podłączyć do domowej instalacji elektrycznej, jednak tym z Państwa, którzy nie lubią wybierać półśrodków polecamy oprawy z wbudowanymi detektorami zmierzchu, jakie dostępne są w naszym sklepie Abanet.pl. Zapraszamy na strony „Lampy zewnętrzne”, „Lampy ogrodowe” i „Lampy elewacyjne” – olbrzymia oferta opraw z czujnikami zmierzchu/ruchu w przystępnych cenach.

Co to jest czujnik zmierzchu?

Co to czujnik zmierzchu? W największym skrócie – elektroniczny element monitorujący światło dzienne i reagujący na jego natężenie. Kiedy spada poniżej określonego poziomu sensor uruchamia przełącznik, który uwalnia przepływ prądu do lampy. Sterownik odcina zasilanie, dezaktywuje oświetlenie, gdy natężenie światła na zewnątrz przekroczy pewną granicę.

Co to jest czujnik zmierzchu?

Jak działa czujnik zmierzchu?

Nie wdając się zbytnio w rozważania na temat natury światła, jego detekcji, a tym bardziej w wyjaśnianie zjawiska fotoelektrycznego, wystarczy wiedzieć, że czujnik reaguje na zmianę intensywności docierającego do niego światła. W zależności od tego, na jakim elemencie oparta jest budowa detektora, zmienna jest inna wielkość elektryczna: napięcie (fototranzystor), oporność (fotorezystor), natężenie prądu (fotodioda). Efekt jednak zawsze jest ten sam – sygnał z detektora automatycznie uruchamia oświetlenie. Najczęściej spotykane czujniki wyposażone są w fotorezystor, czyli element światłoczuły odpowiadający właśnie za analizę jasności otoczenia.

Jak działa czujnik zmierzchu?

Jak podłączyć czujnik zmierzchu schemat

Decydując się na oświetlenie z czujnikiem zmierzchu do wyboru mamy dwa wyjścia: zakup lamp z wbudowanym sensorem lub montaż samego urządzenia. Nie jest to trudne, zwłaszcza że do każdego modelu producent dołącza instrukcję instalacji. Rzecz jasna należy zachować odpowiednie środki ostrożności, w tym najważniejszy – prace związane z elektrycznością zawsze prowadzimy odcinając wcześniej prąd! Jak podłączyć czujnik zmierzchu do lampy, na co zwrócić uwagę? Po pierwsze – zasilanie. Najczęściej czujniki zmierzchu działają pod napięciem 230V, ale spotyka się też urządzenia 12V lub 24V. Sensor umieszczane są zazwyczaj na zewnątrz budynku, gdzie panują skrajne temperatury, wilgoć i zanieczyszczenia. Żeby mieć pewność, iż będą funkcjonować bezawaryjnie przez długie lata najlepiej wybrać te, które działają w zakresie od -25 do +50 stopni Celsjusza, a ich stopień szczelności wynosi IP65.

Jak podłączyć czujnik zmierzchu schemat

A jak zamontować czujnik zmierzchu? Urządzenia mogą się różnić, dlatego dokładnie czytajmy instrukcję montażu, ale schemat jest wspólny, podobnie jak oznaczenia elektryczne. W przypadku zasilania sieciowego 230V czujnik ma przeważnie trzy zaciski:

- wyróżniony literą „L” - należy podłączyć w tym miejscu przewód fazowy sieci (kolor kabla brązowy);

- „N” – zacisk neutralny, do niego podłączamy kabel niebieski instalacji elektrycznej i niebieski z lampy;

- „IN~” – napięcie wyjściowe, do tego zacisku podłączamy przewód brązowy z lampy.

Jak wyregulować czujnik zmierzchu?

Istnieje kilka typów czujników zmierzchu:- działający jak fotokomórka, najprostszy, aktywujący oświetlenie po zmierzchu, wyłączający o świcie;- sterowane czasowo – rozwiązanie elastyczne, sprawdzająca się szczególnie wówczas, gdy chcemy, by światło było włączone do określonej pory;- urządzenia inteligentne, działające podobnie jak czujnik sterowany czasowo, tyle że kontrolujemy je za pomocą np. smartfona;- aktywowany ruchem, czyli czujnik zmierzchu i ruchu, lampa zapali się po zmierzchy, ale jedynie wówczas, gdy detektor „wyczuje” czyjąś obecność (polecamy stronę Abanet.pl „Jak podłączyć czujnik ruchu?”).

Jak ustawić czujnik zmierzchu w lampie? Najważniejszym parametrem w tym urządzeniu jest czułość, czyli natężenie światła dziennego, które spowoduje uruchomienie oświetlenia. Z reguły jest to potencjometr oznaczony LUX lub LX (luks to jednostka określająca natężenie światła, czyli ilość lumenów padających na metr kwadratowy), niekiedy symbole księżyca i słońca - wystarczy przesunąć wskaźnik na odpowiedni punkt, by wybrać pożądaną wartość. W przypadku LX zazwyczaj spotykamy się z czujnikami funkcjonującymi w zakresie od 2lx do nawet powyżej tysiąca lx, ustawiając najniższą spowodujemy, że lampa będzie się włączać wtedy, kiedy będzie bardzo ciemno, najwyższą – zapali się nawet w pochmurny dzień.

Gdzie zamontować czujnik zmierzchu?

Czujniki zmierzchu możemy instalować niemal wszędzie: w ogrodzie, na tarasie, przy wejściu do domu, ale także wewnątrz budynku, np. na korytarzu czy schodach, jednakże pod warunkiem, że ciągi komunikacyjne mają dostęp do światła dziennego lub jeśli lampy wyposażone są dodatkowo w czujniki ruchu. Montując sensory zmierzchu lub lampy je posiadające powinniśmy również pamiętać, że nie należy ich umieszczać w miejscach zbytnio zacienionych, powinny być odsłonięte ze wszystkich stron. Ważne też, by nie padało na nie światło z innych źródeł, np. ulicznych latarni, ponieważ zakłóci pracę detektora.

Polecamy Państwa uwadze ofertę lamp z czujnikami zmierzchu w Abanet.pl, a w razie pytań bądź wątpliwości – nasi pracownicy służą radą i pomocą.

Zobacz także: