Segregacja odpadów to nie nasza dobra wola, lecz obowiązek. Jeśli sami nie zadbamy o środowisko, nikt za nas tego nie zrobi. Jeszcze całkiem niedawno niewiele osób przejmował się gospodarką odpadami i recyklingiem, na szczęścia to się zmienia. Rośnie świadomość proekologiczna, choć nadal możemy spotkać obrazki, na których widzimy śmieci porzucone w przydrożnych rowach, w lesie czy na dzikich wysypiskach. Sortowanie odpadów i właściwa ich utylizacja staje się obowiązkowa, ale o ile wiemy, jak segregować plastik, papier, szkło, nadal wiele osób nie ma pojęcia, co zrobić z zepsutym sprzętem AGD i RTV oraz z tzw. elektrośmieciami: starymi telefonami, monitorami, komputerami, itp. Problem stanowią też zużyte źródła światła. Sprawa o tyle zawikłana i skomplikowana, iż żarówka żarówce nierówna. Występują w wielu odmianach i typach. Zatem podpowiadamy, gdzie wyrzucić żarówkę LED, gdzie wyrzucić żarówkę wolframową i świetlówkę, a gdzie wyrzucić żarówki halogenowe (jeśli ktoś z Państwa jest zainteresowany informacjami, czym się różnią i jak są zbudowane, polecamy stronę naszego sklepu Abanet.pl „Jak działa żarówka”).

Czy można wyrzucić żarówkę do śmieci?

Kilkanaście lat temu większość osób nie zastanawiała się, gdzie wyrzucić spaloną żarówkę, szczególnie że, co tu dużo mówić, tradycyjne zużywały się stosunkowo szybko, więc często je wymienialiśmy na nowe. Nikt również, łącznie z odpowiednimi instytucjami czy firmami produkującymi oświetlenie nie zawracał sobie zbytnio głowy faktem, że niemal 90 procent materiałów wykorzystywanych do produkcji źródeł światła można odzyskać. Miedź, aluminium, szkło, a w LEDach elementy elektroniki – to wszystko jest do ponownego wykorzystania, stąd tak istotne jest, by żarówki umieszczać w odpowiednim miejscu. I tu pojawia się pytanie - do jakich śmieci wyrzucić żarówkę? Wszystko zależy od jej typu. Do tzw. odpadów zmieszanych mogą trafić jedynie tradycyjne źródła światła, czyli z żarnikiem, bowiem nie zawierają one szkodliwych substancji, więc są w miarę bezpieczne. Nie zaliczają się ani do odpadów szklanych lub metalowych, ani do elektrośmieci, więc nie wolno ich umieszczać w pojemnikach na szkło bądź metal.

Czy można wyrzucić żarówkę do śmieci?ŻARÓWKA C35 LED E14 5W 2700K ciepła

Przed wyrzuceniem warto jednak zabezpieczyć szklany klosz, by nie uległ rozbiciu, na przykład owijając go zużytym papierem pokrytym tłuszczem. Inaczej sprawa wygląda, jak chodzi o żarówki LED oraz energooszczędne (fluorescencyjne). Ze względu na specjalne właściwości, m.in. znajdują się w nich substancje szkodliwe (np. rtęć w przypadku świetlówek) wymagają innego podejścia, zgodnego z obowiązującymi od 1 stycznia 2016 roku zasadami postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym określonymi w ustawie z 11 września 2015 „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym” (Dz. U. z 2015 r. poz. 1688). Dodać trzeba, że za ich nieprzestrzegania grożą kary finansowe.

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki?

1 lipca 2017 roku na terenie całego kraju zaczął obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Odpady zostały podzielone na pięć frakcji: zmieszane (nie nadają się do powtórnego przetworzenia), bio (części roślin, fusy, itd.), papier i makulatura, szkło (butelki, słoiki) oraz plastik i metal (styropian). No dobrze, a żarówki gdzie wyrzucić, skoro nie mieszczą się w żadnej z tych grup (poza wspomnianymi wcześniej wolframowymi)? Otóż, każdy rodzaj źródła światła ma specyficzne wymagania, co do miejsca, w którym można je zutylizować.

Gdzie wyrzucić zużyte żarówki?ŻARÓWKA LED E27 12W A60 BIAŁA CIEPŁA

Gdzie wyrzucić stare żarówki LED? Chociaż ten typ źródeł światła, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii i diod elektroluminescencyjnych nie zawiera substancji niebezpiecznych dla środowiska, jednak posiada komponenty elektroniczne, stąd zasady ich utylizacji są podobne jak w przypadku elektrośmieci:

- żarówkę LED można zostawić w sklepie przy zakupie nowej (punkty handlowe mają obowiązek ją przyjąć niezależnie od marki i producenta),

- oddać do punktu zbierania elektrośmieci,- oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK),

- wystawić podczas zbiórki sprzętu elektrycznego,- wrzucić do pojemnika na zużyte żarówki w sklepie elektrycznym lub budowlanym (sklepy wielkoprzemysłowe mają obowiązek ją przyjąć, bez względu, czy robiliśmy w nich zakupy czy też nie), jednak wielkość żarówki nie może przekraczać 25 cm (polecamy uwadze Państwa strony naszego sklepu Abanet.pl „Żarówki LED” oraz „Inteligentne żarówki”).

Gdzie wyrzucić żarówkę energooszczędną? Podobnie jak to miejsce w przypadku LEDów, świetlówkę można zostawić w sklepie, w którym kupujemy nową, oddać do punktu, gdzie przyjmowane są elektrośmieci albo do PSZOK. Uwaga! Świetlówka zawierają trującą rtęć i luminofory, więc jest szczególnie niebezpieczna. Należy jej poświęcić wyjątkową uwagę podczas demontażu, by się nie rozbiła. Jeśli już do tego dojdzie, trzeba szybko otworzyć okna, przewietrzyć pomieszczenie, fragmenty świetlówki zebrać w grubych rękawiczkach i wrzucić do szczelnego worka (razem z rękawicami), a podłogę dokładnie umyć. Worek z rozbitą żarówką odwozimy do punktu odbioru elektrośmieci, pamiętając by poinformować pracownika, co w nim się znajduje. Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy świetlówek do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Pamiętajmy, że za nieodpowiednie pozbycie się żarówki energooszczędnej grozi grzywna od 50 do nawet 5000 złotych.Do jakiego pojemnika wyrzucić żarówki halogenowe? Halogeny traktowane są podobnie jak żarówki tradycyjne, więc można je wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, jednakże i je warto oddać do punkt odbioru elektrośmieci czy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Jak znaleźć miejsce, w którym można wyrzucić żarówki?

Znalezienie miejsca, gdzie można oddać żarówki do utylizacji nie jest specjalnie trudne, tym bardziej, że wprost wynika to z przepisów ustawowych z 11 września 2015 roku „o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”. Do nieodpłatnego odbioru zobowiązane są sklepy z elektroniką (przy zakupie nowej żarówki), sklepy wielkoprzemysłowe, bez konieczności kupowania czegokolwiek, ale elektrośmieci nie mogą być dłuższe niż 25 cm (w praktyce specjalne pojemniki są wszędzie – od Castoramy przez Leroy Merlin czy MediaMarkt po Biedronkę).

Jak znaleźć miejsce, w którym można wyrzucić żarówki?Żarówka LED WiFi ES111 White 4000K 15W AZzardo Smart - Azzardo - smart home

Bez problemu znajdziemy również najbliższe miejsce na ogólnopolskiej mapie punktów zbiórki elektroodpadów (istnieją nawet specjalne aplikacje służące pomocą), a w każdej gminie zlokalizowany jest Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jakby tego było mało można skorzystać z pomocy… strażaków-ochotników, a to w ramach akcji „OSP na straży środowiska” realizowanej z Fundacją Odzyskaj Środowisko i MB Recycling.

A jeśli już Państwo pozbyli się zużytych żarówek i starej lampy, a planują wymienić lampy w mieszkaniu bądź w ogrodzie – polecamy ofertę naszego sklepu Abanet.pl, znajdującą się m.in. na stronach „Oświetlenie wewnętrzne” oraz „Oświetlenie zewnętrzne”. Serdecznie do nas zapraszamy!

Zobacz także: