Plafon jest jedną z najczęściej wybieranych lamp do oświetlenia mieszkań, domów, przestrzeni komercyjnych bądź biurowych. Trudno się dziwić. Ta oprawa świetlna znakomicie wygląda zarówno na suficie, pełniąc rolę oświetlenia centralnego - głównego, jak też zamontowana na ścianie, rozjaśniając strefy w danej przestrzeni, ale również spełniając funkcję dekoracyjną. Plafony są nadzwyczaj uniwersalne – można je zastosować w dowolnej aranżacji i w każdym z pomieszczeń. Ich zaletą jest także to, że przylegają do powierzchni sufitu albo ściany, przez co nie zabierają wiele miejsca, więc sprawdzą się perfekcyjnie w niewielkich pomieszczeniach. Efektywne i efektowne, a dodatkowo bezproblemowe w instalacji oraz… w demontażu, bo łatwa jest wymiana żarówki w plafonie, nieskomplikowana jego zastąpienie nowym. Zatem, jak zdjąć plafon sufitowy? Jak otworzyć plafon? Plafoniera jak wymienić żarówkę? Jak wymienić żarówkę w plafonie LED? Nie potrzeba od razu wzywać fachowca, bez problemu wykonamy wszystkie te czynności sami, oczywiście bezwzględnie przestrzegając zasad bezpieczeństwa!

Jak zdjąć plafon z sufitu

Jak zdjąć plafon z sufitu

Zasadniczo rozmontowanie lampy jest ogólnie prostsze, aniżeli jej instalacja – nie musimy ustalać jej położenia na suficie lub ścianie, przymierzać, a następnie wiercić otworów na zaczepy czy kołki rozporowe. Nie oznacza to jednak, że do tego zadania możemy podejść beztrosko, żywiołowo i ryzykownie. Trzeba zachować należytą ostrożność, toteż przed podjęciem jakichkolwiek prac koniecznie odłączmy zasilanie, używając w tym celu bezpieczników. Nie wystarczy odciąć przepływ prądu za pomocą wyłącznika w pomieszczeniu, bo zawsze może się zdarzyć, iż ktoś nieświadomie naciśnie go, kiedy będziemy zajęci.

Po drugie, przygotujmy wcześniej wszystkie narzędzia (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu, kombinerki, etc.) oraz drabinę, dzięki której sięgniemy oprawy świetlnej. I wreszcie - przyjrzyjmy się budowie plafonu, by znaleźć elementy montażowe obudowy i podstawy (chyba że zachowaliśmy instrukcję lampy, w niej znajdziemy wszystkie szczegóły).

Mając tak zdobytą wiedzę, zdejmujemy klosz (o czym niżej), wykręcamy żarówkę, odpinamy przewody zasilające z kostki elektrycznej w lampie, a następnie odkręcamy śruby montażowe i zdejmujemy plafon (polecamy strony Abanet.pl „Jak podłączyć włącznik światła”).

Jak zdjąć klosz z plafonu

Wiedzieć trzeba, że istnieje co najmniej kilka sposobów łączenia obudowy plafoniery z podstawą, więc pytania typu: plafon okrągły jak zdjąć klosz?; jak odkręcić plafon? - nie są bezzasadne. Najpopularniejsze to:

- najmniej skomplikowany, czyli z gwintem – wystarczy odkręcić klosz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara;

- mocowanie za pomocą śrub lub nakrętek – odkręcamy je wykorzystując śrubokręt (w zależności od rodzaju śrub – płaski, krzyżakowy bądź gwiazdkowy) lub klucz;

- uchwyty sprężynowe - należy delikatnie nacisnąć uchwyty i pociągnąć klosz w dół.

Jak zdjąć klosz z plafonuZon Black 30 - Maytoni - lampa sufitowa nowoczesna

Plafon sufitowy wymiana żarówki

Plafon wymiana żarówki (plafon LED wymiana żarówki) - skoro zdjęliśmy klosz, to już rzecz prosta: wykręcamy starą, mocujemy nową i instalujemy na powrót klosz. Wymiana żarówki plafonu wymaga jednak od nas wcześniejszego właściwego dobrania jej mocy i rodzaju gwintu bądź wtyków. Należy sprawdzić stosowne informację w instrukcji obsługi lampy. Pamiętajmy, że stosowanie żarówek o zbyt dużej mocy może uszkodzić oprawę świetlną (zapraszamy do zapoznania się ze stronami Abanet.pl: „Jaką moc żarówki wybrać” oraz „Żarówki LED”)…

Plafon sufitowy wymiana żarówki Ten L7 stare złoty - Faro - lampa sufitowa

A może zamiast myśleć - plafon sufitowy jak wymienić żarówkę - wybierzmy lampy zintegrowane, w których problem ten nie występuje? Nowoczesne oświetlenie, w którym diody elektroluminescencyjne trwale połączone są z oprawą, to rozwiązanie, które cieszy się olbrzymią popularnością z powodu wysokiej wydajności i efektywności. Lampy zintegrowane tracą mniej mocy niż standardowe żarówki LED, generując tym samym więcej światła.

Zapraszamy Państwa do naszego sklepu. W Abanet.pl mamy zarówno plafony zintegrowane, jak i tradycyjne z żarówkami LED. Niesamowita jakość połączona z cenami na każdą kieszeń – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą także na stronach „Plafony” i „Jaki plafon z czujnikiem ruchu”. Życzymy udanych zakupów.

Zobacz także: