Lampa-pająk od lat jest jednym najpopularniejszych modeli wiszących opraw świetlnych. Ta względnie prosta koncepcja - na długich kablach podwieszanych do sufitu zamontowane są żarówki, niekiedy bez tradycyjnych kloszy czy abażurów - prezentuje się nad wyraz efektownie i plastycznie. Posiadające kilka źródeł światła lampy wiszące pająki zapewniają optymalną jasność w każdym pomieszczeniu, w którym się pojawią, a jednocześnie stanowią wspaniałą dekorację - nie mogło więc ich zabraknąć w naszym sklepie Abanet.pl. Na stronach „Lampy pająk”, „Lampy pająk białe” oraz „Lampy żarówki” prezentujemy oryginalne, funkcjonalne, wysokiej jakość oprawy tego typu. Znakomici projektanci, renomowani producenci oświetlenia – zapraszamy do naszego sklepu.

Lampa typu pająk – do jakich wnętrz pasuje?

Pająki to ten rodzaj lamp, jakie aby zabłysnąć pełną krasą potrzebują sporo miejsca, więc nie do każdego wnętrza będą właściwym wyborem. Bez wątpienia lampa pająk kiepsko wygląda i na nikim nie zrobi wrażenia, kiedy zamontujemy ją w niskim pomieszczeniu. Wręcz przeciwnie – przytłoczy je, sprawi, że wnętrze optycznie jeszcze się zmniejszy. Sypialnia, łazienka, kuchnia raczej odpadają. Lampy sufitowe pająki polecają się do wysokich, otwartych przestrzeni, na przykład do salonu z kuchnią, hotelowego lobby, sali balowej czy przestronnych restauracji.

Lampa typu pająk – do jakich wnętrz pasuje?Locus L pendant 5 - Azzardo - lampa wisząca

Lampa pająk aranżacje

Jak chodzi o stylistykę wnętrz, lampa pająk jest oprawą uniwersalną i wszechstronną, stąd odnajdzie się niemal w każdej aranżacji. Długie kable i proste oprawki z żarówkami kojarzą się z surowością i minimalizmem charakterystycznymi dla stylu loftowego i industrialnego. Lampa pająk z kloszami może pełnić rolę dekoracji w pomieszczeniach nowoczesnych, skandynawskich i rustykalnych (choćby lampy-pająki z ramionami ze sznura). Egzotyczny urok wniesie do wnętrz eklektycznych, łączących elementy z różnych epok i stylów, a lampa pająk z abażurem sprawdzi się w przestrzeni vintage, gdzie przeszłość splata się ze współczesnością.

Lampa pająk aranżacjeSpider Black V 6788 - Nowodvorski - lampa pająk

Lampa pająk montaż

Nim wybierzemy i kupimy lampę-pająka, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że chociaż jej montaż nie różni się zbytnio od instalacji tradycyjnego żyrandola, wymaga wywiercenia w suficie dodatkowych otworów, więc warto wcześniej zaplanować, w których miejscach zawiesimy przewody (ramiona warto najpierw przymierzyć, a dopiero potem zamontować haki w stropie). Sama oprawa powinna się znaleźć w centralnym punkcie pomieszczenia. Po drugie – określmy wysokość, na której zawiśnie lampa. Przyjęte jest, że odległość od podłogi do klosza to minimum 210 cm, co gwarantuje, że nie zahaczymy głową o klosz/żarówkę, gdy będziemy się przemieszczać. W przypadku lampy pająka montowanego nad stołem lub wyspą kuchenną instaluje się ją od 60 do 90 cm od blatu.

Lampa pająk montażZiko - Azzardo - lampa wisząca

Montaż lampy pająka wymaga użycia odpowiednich mocowań sufitowych, do których przymocujemy kable, gdyż od nich zależy tak bezpieczeństwo, jak i estetyka zawieszenia. Mocowania muszą być stabilne i wytrzymałe, ponieważ ramiona oprawy bywają dość ciężkie (instrukcja montażu i haki dołączane są do każdego produktu, dostępnego w naszym sklepie Abanet.pl).

Jak zamontować lampę-pająka, by prezentowała się atrakcyjnie?

Na koniec pozostaje pytanie, lampa pająk jak powiesić, by niepospolicie i zjawiskowo ją wyeksponować? Główny urok tego typu opraw świetlnych tkwi w ich ramionach i w tym, jak rozmieścimy je w przestrzeni. Można rzecz jasna „iść” w prostotę i zamontować je równomiernie na tej samej wysokości, lecz warto pokusić się o bardziej kreatywne rozwiązania, takie jak różne długości przewodów czy odmienna odległość „odnóg” od podsufitki. Konstrukcja lampy-pająka pozwala nam na daleko idącą swobodę i twórcze podejście do jej montażu. Ważne, by efekt końcowy był zadawalający, a sama oprawa prezentował się unikatowo oraz gustownie. Inwencja zależna jest oczywiście od liczby ramion lampy-pająka.

Jak zamontować lampę-pająka, by prezentowała się atrakcyjnie?Aim Small 5 czarny - Flos - lampa pająk

Zobacz także: