Właściwie jest w każdej łazience. To element tak oczywisty, że nawet się nad tym nie zastanawiamy, że istnieje, choć i bywają takie chwile, w których, jak pisał Witold Gombrowicz w powieści „Ferdydurke”, „w lustrze gdy się ujrzymy niespodzianie, przez chwilę nie jesteśmy pewni, czy to my”. Niekiedy stojąc przed nimi usiłujemy przeniknąć tajemnice swojego życia, ba – wszechświata; jednak najczęściej oddajemy się czynnościom najprostszym, najbardziej przyziemnym; tak banalnym, że aż denerwującym, czyli codziennej higienie.

Może właśnie przez fakt, że jest tak „codzienne”, projektując oświetlenie łazienki najczęściej skupiamy się na sufitowym czy bocznym, zapominając o oświetleniu lustra łazienkowego. A przecież odpowiednio dobrane lampy łazienkowe nad lustro nie tylko podkreślą wystrój całego wnętrza, ale przede wszystkim zapewnią właściwą jasność przy robieniu makijażu czy goleniu. Zwłaszcza Panie potrzebują dobrej widoczności podczas malowania czy układania włosów, które to czynności, przypominać nie trzeba, wymagają wyjątkowej precyzji.

Planując oświetlenie lustra w łazience, czy to będą lampy łazienkowe wiszące nad lustro, profile aluminiowe czy kinkiety, oprócz walorów estetycznych powinniśmy pamiętać, by były bezpieczne, czyli odporne na wilgoć, dlatego też lampa łazienkowa nad lustro powinna mieć oprawę o podwyższonej szczelności.

Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro

Najlepszym oświetleniem do codziennego makijażu jest światło słoneczne, czyli naturalne, stan w większości łazienek, a już na pewno w naszej szerokości geograficznej nie do osiągnięcia, zwłaszcza o tej porze dnia, kiedy najbardziej jest potrzebne. Ale do natury możemy się zbliżyć. Oczywiście pod warunkiem, że nie zadowolimy się oświetleniem podstawowym, czyli na przykład lampą sufitową. Nawet najmocniejsza nie zastąpi oświetlenia lustra w łazienkach. Światło podczas makijażu powinno równomiernie padać na twarz, więc najlepiej, by lampka znajdowała się nad lustrem, a jeszcze lepiej zadbać o dodatkowe lampy lub listwy nad i na brzegach lustra (więcej w tekście „Jakie światło do makijażu jest najkorzystniejsze”).

Efektownie wyglądają także lampy wiszące do łazienki nad lustro, pod warunkiem oczywiście, że wnętrze jest odpowiednio duże i co najważniejsze – wysokie. Lampy, bo powinny być dwie, zwisające symetrycznie po obu stronach lustra i zamontowane w niedużej odległości od ściany. Lampy wiszące jako oświetlenie lustra w małej łazience raczej się nie sprawdzą.

Przykładem lampy do łazienki nad lustro mogą być kinkiety Palermo 900 angielskiej firmy Astro. Prosty, nowoczesny, elegancki. Klasa szczelności IP44 oznacza, że oprawa jest zabezpieczona przed tryskaniem wody z dowolnego kierunku. Ciekawym rozwiązaniem mogą być dwa Palermo 900 umieszczone po obu stronach lustra. Poza efektem wizualnym, podkreślającym estetykę pomieszczenia, światło z nich będzie równomiernie oświetlać twarz, eliminując ewentualne cienie, a nie rażąc w oczy.

Palermo 600 24W - AstroRio Vertical

Innym przykładem lampy nad lustro łazienkowe jest Millenium 8091. To długi, chromowany, wykonany z aluminium i poliwęglanu kinkiet z serii Millenium firmy Vibia, hiszpańskiego producenta oświetlenia. Lekki w formie o nowoczesnej stylistyce znakomicie będzie wyglądał w łazienkach urządzonych w stylu glamour czy nowojorskim, czyli wytwornym, eleganckim, luksusowym, jak i prostszych, eklektycznych.

Oświetlenie lustra łazienkowego - porady

Zastanawiając się, jak oświetlić lustro łazienkowe powinniśmy o kilku sprawach pamiętać…

Współczynnik odwzorowania barw. Ra/CRI – to wskaźnik oddawania barw przez światło w skali od 0 do 100, gdzie 100 to najlepsze odwzorowanie kolorów, czyli słoneczne. Lampa nad lustro do łazienki czy szerzej, oświetlenie lustra do łazienki powinno być jak najbardziej zbliżone do dziennego, o czym już była mowa, więc wybierajmy lampy powyżej 80 Ra/CRI.

Temperatura barwowa, czyli światło zimne czy ciepłe. O ile oświetlenie podstawowe w pomieszczeniu powinno być ciepłe, lampy nad lustro łazienkowe raczej chłodniejsze. I znów wracamy do światła dziennego. Temperatura barwowa „w dzień” to 4000 - 5500 Kelwinów, więc idealne będą żarówki o barwie 5500K, podobnie lampa LED nad lustro do łazienki (zapraszamy do lektury artykułu „Jaka barwa światła do łazienki”).

Lampa do łazienki nad lustro – na jakiej wysokości zamocować? Najprostsza odpowiedź: powinno się dostosować wysokość do naszego wzrostu, ale idealnych rozwiązań nie ma, bo zazwyczaj domownicy różnią się wzrostem (choć w greckiej mitologii niejaki Prokrust próbował zrównywać ludzi, eksperyment raczej uznać należy za nieudany). Generalnie lampki przy lustrze w łazience starajmy się montować ok. 170 cm od podłogi, nieco powyżej wysokości oczu, symetrycznie po obu stronach, natomiast lampy nad lustro łazienkowe powinny się znaleźć kilkanaście centymetrów nad głową.

Oświetlenie lustra łazienkowego - poradyCamilla X3 podświetlane lustro łazienkowe LED

A może lustra z podświetleniem LED? Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu produktów, trzeba jednak zwracać uwagę, jakie źródła światłą mają wbudowane, bo często jest to oświetlenie czysto dekoracyjne, więc i tak nie unikniemy montażu dodatkowej lampy nad lustro w łazience.

Reasumując. Wybierając lampy do lustra łazienkowego (czy też oświetlenia LED lustra łazienkowego) warto rzecz całą najpierw spokojnie przemyśleć, bo to ma być nie tylko element dekoracyjny, ale użytkowy. Podstawą dobrze zrobionego makijażu jest światło. Golenia właściwie także. Potem możemy spojrzeć w swoje odbicie i z dumą rzucić: „Imponujące. To jest właśnie to słowo. Imponujące.” – jak powiedział Kłapouchy w „Kubusiu Puchatku” A. A. Milne’a. On co prawda patrzył na swoje odbicie w wodzie, ale zasada jest ta sama…

Zobacz także: