Jedna z najbardziej intrygujących (i przejmujących zarazem) scen otwierających film, gdy milknie płynąca od pierwszego ujęcia muzyka grupy The Doors (utwór „The End”), zamiast płonącej dżungli widzimy obskurny hotelowy pokój, a warkot helikopterowych wirników przechodzi w jednostajny rytm obracających się skrzydeł sufitowego wentylatora, w które wpatruje się kapitan Benjamin L. Willard (w tej roli Martin Sheen). „Czas Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli nie jest jedynym obrazem, w jakim wiatrak się pojawia, szczególnie gdy ich akcja rozgrywa się w parnej Luizjanie, w zapomnianych miasteczkach Południowego-Zachodu Stanów Zjednoczonych lub w dusznym biurze Philipa Marlowe. Urządzenie to jest bowiem tak kojarzone ze Stanami Zjednoczonymi, jak Ford Model T, Colt Single Action Army, parowiec bocznokołowy, żarówka Edisona oraz… śniadanie u Tiffany’ego. Dziś żarówkę zastąpiły diody LED, forda T - samochody hybrydowe, parostatki pływają już tylko wycieczkowo po Missisipi. Można za to wyskoczyć do Nowego Jorku do flagowego butiku Tiffany & Co. na lekki posiłek w The Blue Box Cafe lub wybrać tańszą opcję kupując wentylator sufitowy ze światłem. Zapraszamy do sklepu Abanet.pl oraz na nasze strony internetowe „Żyrandole” oraz „Jak zamontować żyrandol?”.

Lampa i wiatrak w jednym, czyli sufitowy wentylator

Historia wentylatora wiatrakowego, jakim znamy go dzisiaj („dziś”, bo nie ma sensu cofać się do początku naszej ery, chińskiej dynastii Han i rzemieślnika – konstruktora Ding Huan’a) sięga końca XIX wieku, kiedy amerykański inżynier Schuyler Wheeler zaprojektował w 1882 roku niewielki, zasilany elektrycznością wiatraczek, który można było postawić na biurku. Kilka lat później Philip Diehl (notabene konstruktor konkurujący z Edisonem na polu wynalazczość lamp i żarówek) zamontował łopatki wiatraka do silnika… maszyny do szycia (a jakże, znanej i w Polsce Singer), przymocował urządzenie do sufitu, a jakiś czas później do śmigłowego wentylatora dodał oprawę świetlną. O dziwo, pierwsze masowo produkowane wentylatory opanowało najpierw Japonię, później Indie i Bliski Wschód, by w latach dwudziestych ubiegłego stulecia powrócić do kraju pochodzenia, stając się symbolem wyposażenia tamtejszych wnętrz. W latach 60. XX wieku wiatraki zaczęły być powoli wypierane przez klimatyzację (na Zachodzie, bo wiadomo, że w Polsce wiatraczek biurowy do dziś to codzienność), ale od kilku lat znów są modne i pojawiają się w aranżacjach.

Gdzie i jak zamontować żyrandol z wiatrakiem?

Sufitowe wentylatory są wziętym elementem wyposażania tak mieszkań, jak i lokali usługowych, handlowych, pokoi hotelowych. Ich zadaniem jest nie tyle chłodzenie, co zapewnienie odpowiednie cyrkulacji powietrza, bowiem rozbiją ciepłe, gromadzące się pod sufitem, mieszając je z chłodniejszym. Wiatraki z reguły mają dwa tryby:

- letni, lewoskrętny - łopatki obracają się przeciwnie do wskazówek zegara i spychają powietrze w dół wytwarzając chłodzący powiew;

- zimowy, prawoskrętny, zgodny z ruchem zegara - łopatki zasysają zimne powietrze; ciepłe, unoszące się bliżej sufitu, zostaje zepchnięte w dół.

Co do tego, czy wiatrak faktycznie przynosi ulgę w gorące dni, zdania są podzielone, ale bez wątpienia wygląda zjawiskowo, zwłaszcza w przestrzeniach nowoczesnych, a z klasycznych w glamour i art déco. Rozwiązaniem niezwykle od pewnego czasu popularnym są lampy sufitowe z wentylatorem, czyli dwa w jednym. Gwarantują odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu, po drugie zapewniają cyrkulację powietrza, a przy tym prezentują się nad wyraz zjawiskowo. Oczywiście powstaje pytanie: wentylator sufitowy z oświetleniem jak podłączyć? Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne (polecamy nasze strony: „Jak podłączyć żyrandol?” i „Jak podłączyć lampę sufitową?”), jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z fachowej pomocy elektryka.

Montaż wentylatora sufitowego do żyrandola

Zasadniczo wentylator z wbudowaną lampą występuje w dwóch wariantach – sterowany pilotem lub uruchamiany za pomocą tradycyjnego wyłącznika (świecznikowego, podwójnego, wyposażonego w dwa przyciski, z których jeden służy do zapalania światła, a kolejny włącza wiatrak). W tym drugim przypadku niezbędna jest odpowiednia instalacja elektryczna, minimum czterożyłowa, w tym dwa przewody fazowe, gdzie do jednej fazy podpinamy zasilanie lampy, do drugiej – wentylator (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Jak podłączyć włącznik światła?”). Żyrandol z wiatrakiem jak podłączyć urządzenie z pilotem? Sposób podłączenia lampy sufitowej z wentylatorem nie różni się zbytnio od montażu zwykłej lampy. Ściśle kierując się instrukcją dołączoną do oprawy, wystarczy najpierw podpiąć okablowanie lampy do wiatraka, później przewody zasilające wentylatora łączymy z modułem sterowania, a na koniec całe urządzenie podłączamy do domowej instalacji.Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc wszelkie prace prowadzimy przy wyłączonych bezpiecznikach! Spinamy ze sobą przewody wyłącznie tego samego koloru i tych samych oznaczeniach:

- fazowy w kolorze czarnym lub brązowym oznaczony jest literą „L” (L1, L2);

- neutralny, niebieski – „N”;

- ochronny (uziemienie), żółtozielony - „PE” (niekiedy wyróżniony jest też znakiem graficznym w kształcie odwróconej litery „T” z dwiema mniejszymi podkreśleniami poniżej poziomej kreski).

Zapraszamy do sklepu Abanet.pl oraz na nasze strony internetowe. Wspaniałe lampy do pomieszczeń mieszkalnych i komercyjnych czekają na Państwa.