Efektywne w działaniu, energooszczędne, jeśli chodzi o pobór prądu, proste w montażu i obsłudze – czegóż można chcieć więcej od oświetlenia, a takie są właśnie lampy z czujnikiem ruchu. Znakomity patent, który może być stosowany tak na zewnątrz, jak również wewnątrz budynków. Ułatwia codzienne czy też wieczorno-nocne funkcjonowanie, zwalnia z obowiązku pilnowania, czy na pewno wyłączyliśmy światło. Jedno zastrzeżenie, kiedy chcemy, by wszystko działało prawidłowo warto zadbać o prawidłowe ustawienie lampy z czujnikiem ruchu - zgodnie z jej przeznaczeniem, miejscem, w jakim się znajdzie, a nade wszystko naszymi wymaganiami. W ofercie sklepu Abanet.pl znajdą Państwo cały szereg opraw z detektorami wykrywającymi ruch, między innymi na stronach „Lampy zewnętrzne” oraz „Lampy sufitowe z czujnikiem ruchu”. Zapraszamy!
Spis treści
Ustawianie lampy z czujnikiem ruchu
Na początku wypada powiedzieć, cóż to takiego lampa z czujnikiem ruchu? Najprościej mówiąc jest to oprawa z wbudowanym urządzeniem, które wykrywa w pobliżu czyjąś obecność i reagując na ten fakt uruchamia światło, gasi je natomiast chwilę po tym, gdy ruch zamiera. Najczęściej detektor taki współpracuje z czujnikiem zmierzchu, więc aktywuje się po zmroku, w dzień pozostaje uśpiony. Rozwiązanie nad wyraz funkcjonalne, zapewniające komfort domownikom, zwiększające ich bezpieczeństwo wieczorową porą, a co równie istotne - pozwala nam obniżyć rachunki za prąd, ponieważ oświetlenie włącza się wtedy, gdy jest potrzebne. Gdzie najczęściej ustawia się lampy z detektorem ruchu? Jeszcze do niedawna ich domeną był ogród i tereny wokół obiektów. Montowano je nad bramką wyjściową na posesję oraz drzwiami prowadzącymi do środka domu, przed wjazdem na parking i do garażu, wzdłuż ogrodowych ścieżek, w altance, na tarasie czy balkonie. Dziś coraz częściej spotykane są wewnątrz budynków – sprawdzają się w ciągach komunikacyjnych: na schodach, klatkach schodowych lub w korytarzach; w pomieszczeniach gospodarczych, w piwnicy, w łazience, a nawet w garderobie.
Oprawy z czujnikiem ruchu zyskują na popularności z prostego powodu, są skuteczne i gwarantują wygodę. Nie musimy nocą szukać po omacku wyłącznika, martwić się, czy nasze dziecko zdoła samodzielnie zapalić światło, gdy zbudzi się w nocy i będzie szło do toalety, zastanawiać, czy domownicy zgasili światło na korytarzu, schodach bądź balkonie przed pójściem spać.
Regulacja czujnika ruchu
Jak ustawić lampę LED z czujnikiem ruchu? Najważniejsze jest miejsce, w którym ma się znaleźć, efekt, jaki chcemy uzyskać oraz rodzaj detektora. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników ruchu montowanych w oprawach świetlnych:- pasywne, działające na podczerwień, które wykrywają różnice w promieniowaniu, czyli wyczulone są na zmianę temperatury w otoczeniu. Ważną rolę w ustawieniu czujnika pasywnego pełni wysokość, na jakiej montujemy lampę, ponieważ najlepiej sprawdzają się, gdy obiekty znajdują się prostopadle w ich zasięgu;- aktywne. W tym przypadku można spotkać czujniki mikrofalowe - wysyłające i odbierające fale elektromagnetyczne (radar dopplerowski); ultradźwiękowe - emitujące falę dźwiękową o bardzo wysokiej częstotliwości oraz laserowe – wysyłające wiązkę światła laserowego. Detektory aktywne emitują określone fale, które wracają po odbiciu się od przeszkody (ściany lub podłogi). Gdy dna wiązka zostanie przerwana przez jakiś obiekt - uruchamia się światło. Wysokość, na jakiej montujemy oprawy ma w tym przypadku mniejsze znaczenie, natomiast przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę kąt detekcji oraz szacowany potrzebny zasięg.- dualne, a więc takie, które mają dwa tory detekcji, np. na podczerwień i mikrofalowy (są najbardziej odporne na fałszywe alarmy).
Ważna uwaga, możemy kupić lampy z wbudowanymi urządzeniami, które są integralną częścią źródeł światła, ale mamy też opcję samodzielnego podłączenia detektorów do już zamontowanego oświetlenia (polecamy strony Abanet.pl „Jak podłączyć czujnik ruchu” oraz „Jak odłączyć czujnik ruchu”). W obu przypadkach ich ustawienie będzie podobne.
Lampa z czujnikiem ruchu jak ustawić?
Zasięg detektorów jest bardzo różny w zależności od modelu i może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Ich regulacja odbywa się większości przypadków za pomocą pokręteł. W większości modeli mamy możliwość samodzielnego ustawienia następujących parametrów (Uwaga! Wszelkie prace prowadzimy przy wyłączonym zasilaniu!):
- „SENS” – parametr oznaczający zasięg i czułość urządzenia, najczęściej podawany w metrach. Na zewnątrz, w korytarzu, na schodach zazwyczaj wybieramy największy zasięg, nie jest to niezbędne na małej przestrzeni przedpokoju, przedsionka, sieni czy w wiatrołapach;
- „TIME” – czas świecenia określany w minutach lub sekundach. Z jego pomocą ustawiamy, jak długo będzie się świecić lampa po wykryciu czyjejś obecności (wiadomo, nie wyłączy się, gdy ruch będzie „ciągły”, np. podczas wieczornego grilla na tarasie);
- kąt detekcji, czyli strefa, którą sensor obejmie swoim zasięgiem (90°, 180° albo 360 stopni wokół czujnika). 360° stosujemy, kiedy lampa jest ustawiona na środku pomieszczenia, w większości przypadków wystarczy stopni 90.
Jak ustawić lampę z czujnikiem ruchu i zmierzchu?
W oprawie z dodatkowym detektorem zmierzchu pojawia się jeszcze jeden parametr - „LUX”, czyli czułość albo inaczej - ilość lumenów światła na metr kwadratowy. Określa on, kiedy lampa się włączy/wyłączy, przy jakim poziomie minimalnej „jasności”, natężenia światła. Jak ustawić halogen z czujnikiem ruchu i zmierzchu? W większości detektorów dolna granica detekcji wynosi 2lx, co oznacza, że lampa zostanie uruchomiona po wykryciu ruchu, kiedy będzie bardzo ciemno. Górna to nawet 1000 lx - przy takim ustawieniu zaświeci się nawet w pochmurny dzień. Warto te wartości wypośrodkować (zapraszamy na naszą stronę „Czujnik zmierzchu - czym jest i jak go podłączyć?”.
Ważna informacja - opis techniczny i sposób regulacji danej lampy znajduje się w instrukcji każdego produktu dostępnego w sklepie Abanet.pl. Wskazane jest, by się z nią zapoznać zanim przystąpimy do montażu. Zapraszamy Państwa do naszego sklepu, życząc udanych zakupów.
Zobacz także: