Lampy z detektorem ruchu to rozwiązanie wygodne, bezpieczne, oszczędne i nieróżniące się zbytnio ceną od „zwykłych” opraw montowanych na zewnątrz budynków bądź w pomieszczeniach gospodarczych czy w ciągach komunikacyjnych. Oświetlenie włącza się automatycznie, gdy sensor wykryje czyjąś obecność, gaśnie, kiedy w pobliżu nie będzie nikogo. Oszczędność energii, bo światło zapala się jedynie wówczas, gdy jest potrzebne. Nie musimy się martwić, że zostawiliśmy na noc włączonego oświetlenia w ogrodzie, w piwnicy, na korytarzu lub schodach, ale przede wszystkim oprawy z detektorem ruchu zapewnią domownikom i naszym gościom poruszającym się po zmierzchu komfort i poczucie bezpieczeństwa. W ofercie sklepu Abanet.pl znajduje się szereg tego typu opraw zewnętrznych i przeznaczonych do poszczególnych pomieszczeń w domu albo znajdujących się w lokalach komercyjnych. Polecamy Państwa uwadze strony „Lampy sufitowe z czujnikiem ruchu”, „Lampy LED” oraz „Lampy nad drzwi wejściowe”.

Regulacja czujnika ruchu

Dostępnych jest kilka rodzajów czujników ruchu, które montowane są w lampach:

- mikrofalowe - wysyłające i odbierające fale elektromagnetyczne (radar dopplerowski);

- ultradźwiękowe - emitujące falę dźwiękową o bardzo wysokiej częstotliwości;

- na podczerwień, czyli wykrywające zmiany w promieniowaniu podczerwonym (różnice temperatury w otoczeniu);

- laserowe – wysyłające wiązkę światła laserowego.

Regulacja czujnika ruchuNook Sensor Black - Nowodvorski - lampa sufitowa zewnętrzna

Ich zasięg jest bardzo różny: od kilku do kilkudziesięciu metrów. Zwykle mają tę pierwszą wartość, co w pomieszczeniach domowych bądź przed budynkiem z reguły wystarcza. W większość lamp mamy możliwość samodzielnego ustawienia kilku parametrów czujnika ruchu (i zmierzchu):

- czułość i zasięg: oznaczenie „SENS”, parametr podawany w metrach lub w skali liczbowej, który pozwala określić, w jakiej odległości od czujnika musi się znaleźć obiekt, by włączyło się oświetlenie;

- czas świecenia: TIME, określany w minutach bądź sekundach, z jego pomocą określamy, jak długo będzie się świecić lampa od wykrycia czyjejś obecności po ustanie ruchu;- kąt detekcji, czyli strefę, którą sensor obejmie swoim zasięgiem (90°, 180° albo 360 stopni wokół czujnika);

- czułość: LUX, czyli ilość lumenów światła na metr kwadratowy. Parametr ten dotyczy opraw z dodatkowym czujnikiem zmierzchu. Zazwyczaj ma wartość od 2lx po nawet 800 lx. Ustawiając najniższą – światło po wykryciu ruchu włączy się, kiedy będzie bardzo ciemno; najwyższą – lampa zapali się przy niższym natężeniu światła, np. w pochmurny dzień.

Jak ustawić lampę z czujnikiem ruchu? Regulacja czujników ruchu odbywa się w przeważającej większości przypadków przy pomocy odpowiednio oznakowanych pokręteł, nie jest więc to trudne. Ważna informacja - opis techniczny znajduje się w każdej instrukcji danego urządzenia, warto się z nim zapoznać i sprawdzić, czy produkt spełnia nasze wymagania zanim kupimy lampę.

Jak odłączyć czujnik ruchu od lampy LED?

Czujnik jest urządzeniem nad wyraz przydatnym, ale niekiedy mamy potrzebę, by lampa świeciła się przez dłuższy czas, na przykład, gdy urządzamy przyjęcie w ogrodzie czy na tarasie, bez konieczności wykonywania mniej lub bardziej gwałtownych ruchów, by ponownie się zapaliła. Czy jest możliwe odłączenie czujnika ruchu od lampy? Jak wyłączyć czujnik ruchu w lampie LED? Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej. Istnieje kilka sposobów:

- wykorzystanie przełącznika kontrolującego zasilanie czujnika. W niektórych modelach znajduje się on na zewnątrz obudowy, zazwyczaj wystarczy wówczas przestawić sensor w pozycję „OFF”.

- odłączenie zasilania od detektora ruchu. W tym celu musimy zdjąć obudowę lampy, odnaleźć czujnik (zwykle jest połączony z przewodem zasilającym lampę, polecamy stronę Abanet.pl „Jak podłączyć czujnik ruchu?”) i odłączyć przewód od sensora lub rozłączyć połączenie, prowadzące do detektora ruchu;

- zastosowanie przerywacza czasowego (Timera). Specjalny moduł, do nabycia w wiekszości sklepów elektrycznych, pozwala na kontrolowanie pracy czujnika, określenie czasu, w jakim będzie on aktywny, a kiedy wyłączony. Przerywacz czasowy montuje się pomiędzy zasilaniem lampy a sensorem.

Jak odłączyć czujnik ruchu od lampy LED?Nordland - Norlys - plafon/lampa sufitowa

Pamiętajmy – przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z prądem należy wcześniej odciąć zasilanie i upewnić się, że przewody nie są pod napięciem (za pomocą próbnika - testera napięcia). Warto skorzystać z instrukcji obsługi, dołączonej do każdego z produktów sprzedawanego w naszym sklepie, która powinna zawierać wszelkie informacje na temat działania i sposobu włączenia oraz wyłączenia czujnika ruchu. Podczas demontażu lub wyłączania czujnika ruchu zachowajmy szczególną ostrożność - dla naszego bezpieczeństwa, ale także dlatego, by nie uszkodzić pozostałych elementów oprawy świetlnej!

Zapraszamy do Abanet.pl. Atrakcyjne produkty, rewelacyjni producenci oświetlenia, ceny na każdą kieszeń. A jeśli mają Państwa ma wątpliwości i nie wiedzą, na jaką lampę się zdecydować – nasi pracownicy służą radą i pomocą (polecamy również stronę Abenet.pl „Jaki plafon z czujnikiem ruchu wybrać?”). Zapraszamy do naszego sklepu, życząc udanych zakupów.

Zobacz także: