Właściwie należałoby zadać pytanie, dlaczego w języku polskim kinkiet jest synonimem lampy ściennej, a bodaj w żadnym innym - nie? Słowo to wywodzi się od nazwiska żyjącego w XVIII wieku paryskiego aptekarza Antoine’a Quinquet’a. Quinquet ulepszył lampę olejową szwajcarskiego chemika i fizyka Aimé Arganda (nawiasem mówiąc – biurkową), jednak nawet w ojczystej Francji człek ów dawno został zapomniany, podobnie jak i sam wynalazek (nazywany kiedyś „lampe à la Quinquet”, ale już w angielskim to była „The Argand Lamp”, zaś w niemieckim „Argandbrenner”), nie mówiąc o tym, by jego nazwiskiem ochrzcić całą kategorię opraw świetlnych. Ale nie drążmy tematu, tak się przyjęło i… basta! Ważne, iż kinkiet – wiadomo - jest lampą do wiszenia na ścianie, a po drugie, to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów oświetlenia. Ścienne oprawy świetlne mogą pełnić wiele funkcji, pasują do wszystkich pomieszczeń, tak mieszkalnych, jak i komercyjnych. I wreszcie – bogactwo wzorów, kształtów, form sprawia, że bez problemu dobierzemy je do każdej aranżacji, o czym mogą się Państwo przekonać odwiedzając sklep Abanet.pl oraz nasze strony „Kinkiety” i „Ekskluzywne kinkiety”. Zapraszamy serdecznie!

Gdzie i jak montować kinkiety?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że lampy mocowane na ścianie w postaci pochodni, to obok ogniska najstarsze oświetlenie wykorzystywanymi przez człowieka, bo trudno sobie wyobrazić, iż artyści doby paleolitu, tworząc swe dzieła w głębokich jaskiniach używali „czołówek” (chyba, że mieli alternatywne źródła światła, jak twierdzą zwolennicy tzw. wariantowej historii i archeologii ukrytej, ale na razie dowodów brak). Łuczywo, kaganek, świecznik, kandelabr, lampka naftowa potem gazowa, wreszcie żarówka – przez wieki ewoluował sposób mocowania, materiały, z których wykonane były oprawy, a przede wszystkim „zasilanie” stosowane w tychże, by wokół zapanowała jasność, ale do dziś bez zmian pozostała rola, jaką pełnią kinkiety. Często są one niedoceniane, tymczasem jest to oświetlenie uniwersalne, które z równym powodzeniem będzie służyć w charakterze światła głównego, jak też zadaniowego bądź dekoracyjnego.

Gdzie i jak montować kinkiety?Shelf Gold - Markslöjd - kinkiet

Lampy ścienne rozświetlą korytarz, pomogą w porannej toalecie, rozjaśnią zbyt ciemne zakątki w salonie, w sypialni posłużą jako lampki nocne. Z ich pomocą wyeksponujemy dekoracje, elementy architektoniczne. Na zewnątrz podświetlimy elewację budynku, wejście do lokalu, wjazd do garażu, taras, balkon. Rzecz jasna, aby w danym miejscu dobrze spełniły swoje zadanie, należy je zainstalować na odpowiedniej wysokości oraz względem siebie. Odpowiedź na pytanie, jak zamontować kinkiety, zależy od pomieszczenia i funkcji, którą oprawa ma odegrać, lecz jedna zasada jest najważniejsza – w żadnym przypadku nie może nas razić. Najlepiej, by góra oprawy znalazła się na poziomie oczu.

Na jakiej wysokości kinkiety

Generalne wytyczne są takie, żeby kinkiety świecące w dół montować na wysokości 1, 8 – 2 m, a te, których strumień skierowany jest w górę (lub góra/dół) nieco niżej, 160 – 170 cm od podłogi. To drugie rozwiązanie stosowane jest często, kiedy chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. A jak wieszać kinkiety w zależności od wnętrza? Istnieją drobne różnice, i tak:

Sypialnia. Najczęściej lampy ścienne montowane są na ścianie za wezgłowiem łóżka. W sypialni kinkiety z jednej strony sprawdzają się w budowaniu ciepłej atmosfery, sprzyjającej wypoczynkowi, z drugiej stają się lampkami nocnymi, przy których np. można przeczytać książkę przed snem. Idealna wysokość, na której powinny zawisnąć, to 70 – 80 cm od powierzchni materaca.

Na jakiej wysokości kinkietyGrimstad ciemny mosiądz - Markslöjd - kinkiet

Na jakiej wysokości umieścić kinkiety w salonie? W salonie z pomocą lamp ściennych wyznaczymy poszczególne strefy (kącik czytelniczy, wypoczynkowy, itd.), i wówczas montujemy je w standardowej odległości od podłogi, 180 – 200 cm bądź 160 – 170 cm, ale też np. oświetlimy pamiątki, obrazy, elementy architektoniczne – w takiej sytuacji kinkiety wieszamy nad miejscem, które chcemy wyróżnić (sprawdzają się tu oprawy z regulowanym kloszem, ponieważ źródło światło dobrze jest ustawić pod katem 30 – 45 stopni do rozjaśnianej powierzchni, aby uniknąć odblasków czy smug – zapraszamy na naszą stronę „Kinkiety do salonu”).

Łazienka. Na jakiej wysokości wiesza się kinkiety przy lustrze? Tu możliwe są dwie opcje: oświetlenie centralne nad zwierciadłem (ważne, żeby lampa ścienna łazienkowa nie była dłuższa od jego krawędzi) lub dwie oprawy montowane symetrycznie na tej samej wysokości (160 – 170 cm) po bokach szklanej tafli. W przypadku kinkietów łazienkowych pamiętajmy o klasie szczelności (oświetlenie lustra nad umywalką to minimum IP44, wewnątrz kabiny prysznicowej – IP65), temperaturze barwowej (idealna do makijażu będzie barwa neutralna, 4000 – 5500 K) oraz o współczynniku oddawania barw, minimalny - CRI>90 („Kinkiety łazienkowe” – to strona, na której przedstawiamy fantastyczne lampy ścienne dedykowane do tego pomieszczenia).

Kuchnia. Kinkiety kuchenne stosujemy zazwyczaj wtedy, kiedy nie planujemy montażu szafek wiszących. Zapewnią nam perfekcyjne światło podczas przygotowania posiłków bądź sprzątania, gdy umieścimy je nad blatem roboczym.

Kinkiety na jakiej wysokości w korytarzu i na schodach. Zasadniczo minimalna wysokość to 160 cm od podłogi (stopnicy), maksymalna – 200 cm. W przypadku schodów i korytarza odległość od podłoża również zależy od tego, czy wnętrze jest niskie i chcemy je optycznie podwyższyć czy wysokie. Ważne, by lampy ścienne nie przeszkadzały w swobodnym poruszaniu się (polecamy stronę Abanet.pl „Oświetlenie do przedpokoju”).

Jak rozmieścić kinkiety

Nie ma jakiś specjalnych uwag, dotyczących rozmieszczenia kinkietów, choć w kilku przypadkach warto wziąć pod uwagę zasady dotyczące bezpieczeństwa i oczywiście estetykę. I tak: w sypialni lampy ścienne wyglądają perfekcyjnie gdy są dwie, umieszczone symetrycznie po obu stronach łóżka; na długim korytarzu podstawą jest równomiernie rozłożenie lamp, w taki sposób, żeby nie tworzyły się cienie (polecamy stronę „Kinkiety do przedpokoju - jakie wybrać i jak je powiesić?”), montuje się je 250 – 300 cm od siebie (inna propozycja – odległość między kinkietami powinna być taka sama, jak odległość między lampą a podłogą); natomiast w przypadku schodów oprawy winne być umieszczone nad początkowymi i końcowymi stopniami (lub na każdym podeście – mówimy o tym również w naszym poradniku „Jak rozmieścić oświetlenie schodowe?”).

Jak rozmieścić kinkietyGirasoli 2 - Il Fanale - kinkiet

Na koniec raz jeszcze zapraszamy Państwa do sklepu Abanet.pl. Polecamy „Kinkiety LED” znajdujące się w naszej ofercie – ogromny wybór do każdej aranżacji i każdego pomieszczenia, a wszystkie w rozsądnych cenach!

Zobacz także: