Schodów uniknąć się nie da, znajdują się w większości domów jednorodzinnych, w blokach, przestrzeniach komercyjnych i użyteczności publicznej. Mogą być proste jednobiegowe, wielobiegowe, z jednym lub kilkoma podestami (spocznikami), kręcone, spiralne, wachlarzowe. Samonośne, czyli montowane bezpośrednio do ściany lub na belkach opierających się na podłodze i stropie; oraz żelbetowe, w których elementami nośnymi są belki lub płyty. Drewniane, metalowe, betonowe, marmurowe, a nawet ze szkła. Prowadzą na piętro, do piwnicy i na strych. Ale z czego by nie były zrobione i dokądkolwiek nie wiodły, na każdym stopniu, przy każdym kroku czyha na nas zagrożenie, bo a to można się potknąć, źle postawić nogę, a to poślizgnąć bądź zahaczyć o nosek podstopnicy. Dlatego też planując oświetlenie domu powinniśmy szczególną uwagę poświęcić schodom czy klatce schodowej, zwłaszcza, że w znakomitej większości przypadków z reguły panuje na nich półmrok, gdyż jedynie z rzadka dochodzi tam światło słoneczne. Rozjaśnienie tej przestrzeni wpłynie na nasze bezpieczeństwo, zminimalizuje ryzyko urazów. Znakomite oprawy świetlne, wygodne w montażu, trwałe, bezpieczne i w rozsądnych cenach znajdą Państwo w naszym sklepie Abanet.pl oraz na stronach internetowych „Lampy nad schody”, „Jakie oświetlenie na klatkę schodową?” i „Lampy do przedpokoju”. Zapraszamy.

Oświetlenie stopni schodów

Żyrandole, lampy wpuszczane, kinkiety, a może taśmy LED lub listwy? Nowoczesne schodowe oświetlenie to ogromny wybór rodzajów opraw świetlnych, ale też wielość modeli, które doskonale wpiszą się do różnych aranżacji wnętrz. Bo to jest ważne – lampy na schody należy w pierwszej kolejności dobrać pod kątem funkcjonalności, jednak nie zapominajmy o ich wyglądzie oraz o tym, że powinny pasować do stylistyki otoczenia.

Oświetlenie stopni schodówMIZU R15 - Terzani - ekskluzywna nowoczesna lampa wisząca

Jakie oświetlenie schodów w domu sprawdzi się najlepiej? Nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od wysokości pomieszczenia, w którym znajdują się stopnie, czy są „odkryte”, stanowiąc integralną część np. otwartego salonu, z którego wchodzi się na piętro, gdzie znajdują się sypialnie, pokoje dzieci, itp., czy też biegną w osobnej klatce schodowej. Wreszcie – inne oprawy zamontujemy przy zejściu do piwnicy, w której estetyka jest mniej istotna, inne na schodach reprezentacyjnych, prowadzących z holu willi na wyżej położone kondygnacje.

Oświetlenie schodów aranżacje

Jakie lampy wybrać do oświetlenia schodów? Generalnie są trzy grupy świateł, które montowane są na schodach i w klatkach schodowych:

- oświetlenie sufitowe biegu stopni. W tej grupie są żyrandole oraz plafony, oprawy natynkowe i wpuszczane. Lampy wiszące stosuje się w wysokich przestrzeniach, szczególnie dobrze wyglądają we wnętrzach klasycznie urządzonych (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy wiszące”); w niskich sprawdzą się oprawy natynkowe w postaci spotów, reflektorków oraz plafoniery, z kolei lampy podtynkowe najczęściej mocuje się w zabudowie kartonowo-gipsowej w sufitach podwieszanych;

- lampy ścienne. Zaletą kinkietów jest wszechstronność i uniwersalność – nadają się do obiektów urządzonych nowocześnie, jak i do stylów klasycznych (zapraszamy na naszą stronę „Kinkiety”);

- podświetlenie schodów LED - rozwiązanie popularne w nowoczesnym budownictwie, a polega na rozjaśnieniu stopni oprawami zamontowanymi bądź to w ścianie kilkanaście centymetrów nad ich biegiem (15-20 cm nad płaszczyzną stopni), bądź w elementach konstrukcyjnych: w podstopnicach każdego ze stopni, w wewnętrznej stronie policzka, w słupkach, tralkach lub w poręczy balustrady. Do oświetlenia stopni wykorzystać można lampki punktowe (oczka wpustowe lub niewielkie oprawki natynkowe), listwy i taśmy LED (polecamy stronę Abanet.pl „Oświetlenie na skosach”).

Oświetlenie schodów aranżacjeLe Vita H40 złoty - Faro - lampa ścienna

Jak podłączyć oświetlenie schodowe schemat?

Zastanawiają się Państwo, jak podłączyć oświetlenie na schodach? Nade wszystko trzeba je starannie zaplanować na etapie projektowania budynku oraz rozrysowania przebiegu instalacji elektrycznej, dotyczy to zresztą nie tylko samych lamp - ich rodzaju, punktów rozmieszczenia i ilości - ale również wyłączników. Jak zrobić oświetlenie schodowe schemat łącznika? Pamiętajmy, że włączniki światła muszą się znaleźć zarówno na dole, jak i na górze podejścia, a jeśli pięter jest więcej - pomiędzy nimi powinien być zamontowany łącznik krzyżowy. Włączniki schodowe dają nam możliwość zapalania i gaszenia światła na każdej kondygnacji z różnych miejsc. Popularność zdobywa też oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu, w którym to sensory, wyczuwające za pomocą mikrofal albo podczerwieni czyjąś obecność, załączają światło.

Jak podłączyć oświetlenie schodowe schemat?Garbi L20 biały - Luceplan - lampa ścienna

Na jakiej wysokości oświetlenie schodów należy montować? Jak chodzi o lampy wiszące odległość od stopni do klosza (abażuru) winna być nie mniejsza niż 2 metry (zalecana – 210 cm), kinkiety natomiast powinny znajdować się nieco powyżej oczu osób dorosłych, poruszających się po schodach, czyli mniej więcej 180 cm od stopnicy (minimalna wysokość to 160 cm). W przypadku lamp ściennych zasada jest też taka, że kinkiety ze światłem skierowanym w dół montujemy wyżej (180 – 200 cm), a świecące w górę – niżej (160 – 170 cm). Co jeszcze istotne – w przypadku schodów prostych jednobiegowych minimum to dwa kinkiety umieszczone nad początkowymi i końcowymi stopniami (rzecz jasna znacznie lepiej prezentuje się oświetlenie, gdy kinkietów jest więcej, zamontowanych w równych odległościach od siebie, np. co dwa – trzy metry), jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, zazwyczaj wystarcza jedna lampa zainstalowana w połowie biegu. Jednakże, kiedy mamy rozjaśnić schody dwu- lub wielobiegunowe, spiralne, łamane, itp., potrzebujemy więcej lamp. Dodatkowa oprawa musi się znaleźć na każdym podeście (spoczniku) lub zabiegu (miejscu zmiany kierunku biegu schodów, skrętu). Lampki instalowane na ścianie nad stopniami dobrze jest rozplanować co 50 – 150 cm (istotne, czy oczko świeci światłem rozproszonym, wtedy nie trzeba ich montować zbyt gęsto, czy skierowanym w dół – wówczas zaleca się mniejsze przerwy między oprawami).

Zapraszamy do naszego sklepu Abanet.pl, gdzie czekają na Szanownych Klientów znakomite lampy do oświetlenia schodów. W ofercie mamy pełną paletę opraw świetlnych w cenach na każdą kieszeń: od klasycznych żyrandoli i plafonów, przez różnego rodzaju kinkiety, po nowoczesne punktowe źródła światła, lampki wpuszczane i natynkowe, spoty, reflektorki, listwy LED i taśmy. Zapraszamy Państwa serdecznie. Życzymy udanych zakupów!

Zobacz także: