Mogą być kręte, zabiegowe, proste; mają układ jedno-, dwu-, trój-, a nawet czterobiegowy. Zazwyczaj są wewnątrz obiektu, ale bywają i zewnętrzne… Schody i przestrzeń, w której się znajdują przybierają rozmaite formy, ale niezmienne jest ich przeznaczenie – pozwalają na przemieszczanie się pomiędzy piętrami budynku. Ponoć działanie to pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, gdyż wchodzenie po stopniach poprawia ukrwienie serca, pomaga wzmocnić stabilizatory kolan, miednicy, stawów skokowych, a nawet… ujędrnia pośladki i wyszczupla uda, czemuż więc na co dzień bez wyraźnej potrzeby nie korzystamy z tej formy aktywności fizycznej? Nie da się ukryć, iż wspinanie kojarzy się z przykrym obowiązkiem, stąd schody są „pokonywane”, a nikt raczej nie powie słów, mającego pozytywną konotację, a mianowicie, że się na nie „udaje”, „podążą” albo, że po stopniach „wędruje”. Ale jak zwał, tak zwał, mieszkając w piętrowym budynku poruszania się między poszczególnymi kondygnacjami nie unikniemy, a żeby czynność ta była bezpieczna, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie klatki schodowej w bloku, domu czy w miejscu pracy.

Pomysł na oświetlenie klatki schodowej w domu

Chociaż jest to przestrzeń intensywnie użytkowana, korzystamy z niej wielokrotnie każdego dnia, jeszcze do niedawna aranżacja ciągów komunikacyjnych, w tym właściwy dobór lamp, traktowana była po macoszemu. Tymczasem korytarze i klatki schodowe to pomieszczenia ciemne lub pozostające przez większość dnia w półmroku, dlatego tak ważne jest zaplanowanie dla nich optymalnego światła. Nowoczesne oświetlenie klatki schodowej nie tylko gwarantuje bezpieczne przemieszczanie się z poziomu na poziom, ale wpłynie też na jej estetykę, co jest szczególnie istotne, ponieważ miejsce to urządzone jest w przeważającej mierze raczej powściągliwie.

Pomysł na oświetlenie klatki schodowej w domuGadora Chic SO 6 - Evi Style - lampa wisząca

Oświetlenie klatki schodowej aranżacje – jakie lampy wybrać? W naszym sklepie Abanet.pl oraz stronie internetowej „Lampy nad schody” znajdą Państwo szereg pomysłów na oświetlenie klatki schodowej LED. Najpopularniejszych nowoczesne lampy na klatkę schodową to:

- żyrandole i lampy wiszące – montowane w wysokich klatkach schodowych bądź w westybulach czy holach otwartych na schody;

- plafony i oczka świetlne, idealne do niskich wnętrz (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy sufitowe”);

- kinkiety – efektowano opcja, szczególnie, że występują w wielu formach i rozmiarach, dzięki czemu lampy ścienne z łatwością dopasujemy do każdej aranżacji

Jak podłączyć oświetlenie klatki schodowej

Światło na schodach powinno rozjaśniać każdy ze stopni, zapewniać dobrą widoczność, ale jednocześnie nie może być zbyt jaskrawe i oślepiać wchodzących i schodzących osób. Znaczenie ma też położenie wyłączników i ich ilość. Jak zamontować oświetlenie klatki schodowej? Po pierwsze - instalacje elektryczną i położenie poszczególnych punktów świetlnych należy zaplanować na etapie projektu klatki schodowej. Po drugie, absolutne minimum to kinkiet czy plafon umieszczony na początku i na końcu ciągu, na półpiętrze lub każdym załamaniu (w przypadku schodów jednobiegunowych prostych niekiedy wystarczy jedna lampa sufitowa zamontowana w połowie ich długości).

Jak podłączyć oświetlenie klatki schodowejGople Ø21 biały - Artemide - lampa wisząca

Po trzecie, pamiętajmy o łącznikach schodowych, które umożliwiają włączenie światła, kiedy wstępujemy na stopnie i jego zgaszenie, gdy wychodzimy z klatki schodowej - powinny się znaleźć na dolnej i górnej kondygnacji (zapraszamy na nasze strony internetowe „Jak podłączyć włącznik schodowy?”, „Jak rozmieścić oświetlenie schodowe?” oraz „Oświetlenie na skosach”).

Klatka schodowa – oświetlenie z czujnikiem ruchu

Oświetlenie klatki schodowej z czujnikiem ruchu, czyli przepis na wygodne i bezstresowe mieszkanie. Rozwiązanie praktyczne, bo lampa włączy się automatycznie, gdy czujnik zarejestruje nasz ruch; beztroskie, ponieważ wyłączy światło chwilę po tym, gdy wyjdziemy z jego zasięgu. Nowoczesne lampy LED, które znajdują się w naszej ofercie posiadają działający na podczerwień lub fale elektromagnetyczne wbudowany detektor, który uruchamia źródło światła, gdy w jego zasięgu znajdzie się poruszający się obiekt. Nie musimy po omacku szukać wyłącznika, a przy tym zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. To rozwiązanie sprawdza się na korytarzach, klatkach schodowych w budynkach prywatnych, ale przede wszystkim w obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej.

Klatka schodowa – oświetlenie z czujnikiem ruchuMIZU R15 - Terzani - ekskluzywna nowoczesna lampa wisząca

Zapraszamy do sklepu Abanet.pl. Czekają na Państwa rewelacyjne lampy z przeznaczeniem na klatkę schodową oraz te odpowiedzialne za oświetlenie przedpokoju – od nowoczesnych po modele klasyczne. Przystępne ceny, renomowani producenci oświetlenia!

Zobacz także: