„Co dwie lampy, to nie jedna”, głosi popularne powiedzenie, jednak równie dobrze dewiza mogłaby brzmieć – co dwa wyłączniki światła, to nie jeden! Otóż. W niewielkich pomieszczeniach problemu większego nie ma, ale w obszernych loftach, w mieszkaniach z długim korytarzem czy z przechodnimi pokojami, w domach o dwóch lub więcej kondygnacjach powinniśmy mieć możliwość sterowania oświetleniem z kilku miejsc. Podłączenie przełącznika schodowego zamiast jednobiegunowego to oszczędność czasu, wygoda, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Bezproblemowo będziemy się poruszać po całym domu, nawet gdy za oknami głucha noc; zgasimy światło z dowolnego miejsca, np. leżąc w łóżku w sypialni; nie musimy wracać do punktu wyjścia, by wyłączyć lampy; nie ma przeszkód, by sterować oświetleniem na tarasie, w garażu albo przy wjeździe do domu. Ktoś mógłby zapytać, ale jak podłączyć przełącznik schodowy? Jak wygląda schemat podłączenia wyłącznika schodowego? Jak podłączyć oświetlenie na schodach? Jak podłączyć oprawy schodowe, a jak podłączyć włącznik schodowy krzyżowy? Wbrew pozorom prawidłowe podłączenie światła na schodach czy w przedpokoju nie jest zbyt trudnym zadaniem. Wymaga natomiast skupienia, uwagi oraz – co najważniejsze – zachowania ostrożności! Zapraszamy do naszego sklepu, w którym mamy dla Państwa wspaniałe „Lampy nad schody” oraz „Lampy wewnętrzne”. Polecamy też stronę Abanet.pl „Jak oświetlić schody”.

Wyłącznik schodowy podłączenie, jak podłączyć gniazdko schodowe

Zanim zajmiemy się podłączeniem włączników schodowych, warto wiedzieć, że istnieje kilka ich typów. Do najważniejszych należą:

- standardowy łącznik jednobiegunowy wyposażony w jeden klawisz, który pozwala na zapalanie lamp(y) w obrębie jednego obwodu, czyli de facto w jednym miejscy (piszemy o tym również na stronie Abanet.pl „Jak podłączyć włącznik światła?”);

- włącznik schodowy pojedynczy, czyli łącznik, który w parze z innym, zlokalizowanym np. po drugiej stronie korytarza albo na piętrze pozwala sterować światłem z dwóch miejsc;- podwójny, a więc posiadający dwa przyciski, umożliwiający łączenie dwóch niezależnych obwodów z jednego źródła zasilania, używany choćby wówczas, gdy mamy żyrandol świecący w całości lub jedynie częścią żarówek (polecamy naszą stronę „Jak podłączyć żyrandol?”);

- krzyżowy – umieszczany pomiędzy dwoma wyłącznikami schodowymi w przestrzeniach, w których wcześniejsze podłączenie światła schodowego pozwala na sterowanie oświetleniem z trzech lub więcej miejsc (np. na wielopiętrowej klatce schodowej);

- wyłącznik schodowy czasowy (zwierny) – światło „samoczynnie” gaśnie po pewnej chwili.

Rozwiązanie stosowane w blokach bądź kamienicach, ale mniej popularne w domach jednorodzinnych, bo nie do końca spełnia oczekiwania – znienacka otacza nas ciemność, i to nie wtedy, kiedy byśmy sobie życzyli.

Schemat podłączenia schodowego oświetlenia

Jak podłączyć wyłącznik schodowy w zależności od instalacji? Jak podłączyć kontakt schodowy? To ważne pytania, ponieważ nie każdy z wymienionych wyżej łączników można zastosować, jeśli wcześniej nie zaplanowaliśmy, z którego miejsca chcemy zapalać i gasić światło. Dlatego konieczne jest, by już na etapie projektowania instalacji określić, gdzie będą strefy, z ilu punktów będziemy sterować oświetleniem na schodach, korytarzu albo w garażu, czyli musimy przygotować dokładny schemat elektryczny podłączenia schodowego. Ważna jest bowiem nie tylko właściwa liczba żył fazowych w konkretnych punktach, ale także bezpośrednie połączenia elektryczne: wyłącznik – wyłącznik; wyłącznik – lampa – wyłącznik.

Jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy

Wyłącznik schodowy jak podłączyć? Zanim o tym, jak podłączyć 2 wyłączniki schodowe warto wiedzieć, że w domowej instalacji znajdują się trzy rodzaje przewodów:

- fazowy oznaczony literą „L” („L1”, „L2”, itd.), który ma kolor brązowy, czarny lub niekiedy czerwony;

- neutralny – „N” - jasnoniebieski albo szary;

- ochronny – „PE”, żółto-zielony (module instalacyjnym, w lampie bądź wyłączniku, przewód ochronny może być oznaczony symbolem odwróconej litery „T” z dwiema mniejszymi podkreśleniami poniżej poziomej kreski).Pojedynczy przełącznik schodowy schemat podłączenia: dwie puszki instalacyjne, w których będziemy montować wyłączniki muszą być połączone tzw. przewodami komunikacyjnym, a każda z nich żyłą fazową z oprawą.

Jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy

Jak podłączyć dwa wyłączniki schodowe z lampą?

- W puszce, w której znajdują się przewody prowadzące do oprawy świetlnej i przewody zasilania najpierw łączymy ze sobą przewody ochronne lampy i ochronne zasilania (za pomocą kostki przyłączeniowo elektrycznej lub złączki instalacyjno zaciskowej). To samo z kablami neutralnymi.

- w wyłączniku schodowym są trzy styki: fazowy, oznaczony literą „L” – do niego wpinamy przewód zasilania z instalacji. Przewód żółtozielony („PE”), prowadzący w instalacji do drugiego wyłącznika wpinany do łącznika w styk ochronny, a przewód neutralny – w neutralny. Na koniec łączymy przewód z lampy z przewodem zasilającym z drugiego wyłącznika. Całość instalacji chowamy w puszce i montujemy sam wyłącznik.Jak podłączyć wyłącznik schodowy w puszce nr 2? Tu również mammy trzy styki: na fazowy „wchodzimy” żyłą fazową z instalacji, która prowadzi z pierwszego wyłącznika, to samo z przewodami ochronnym i neutralnym.

Pamiętajmy! Instalacja musi być bezwzględnie przeprowadzana po wcześniejszym odcięciu zasilania!

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Podłączenie włącznika schodowego podwójnego również nie jest przesadnie skomplikowane, choć kabli jest nieco więcej, bo w instalacji są dodatkowe przewody fazowe prowadzące do lampy (lamp) i do drugiego wyłącznika. Podobnie w samym wyłącznikach, zamiast trzech styków jest ich po sześć – trzy wejściowe i trzy wyjściowe. Jak podłączyć dwa włączniki schodowe podwójne? Nieco podobnie, jak pojedyncze, z tym, że do jednego wyłącznika prowadzimy dwa przewody fazowe, z drugiej strony natomiast łączymy z dwoma przewodami lampy (lamp). Każdy z włączników jest podłączony 6 kablami.

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny z pojedynczym?

Jak podłączyć włącznik światła schodowy podwójny z pojedynczym to następne pytanie, które się pojawia, gdy mowa o oświetlenie schodów Połączenie wyłącznika podwójnego z pojedynczym jest raczej mało skomplikowane – wystarczy złączyć kable zasilające łącznika podwójnego z odpowiednimi przewodami wyjściowymi i wejściowymi łącznika pojedynczego, po czy trzeba połączyć żyły neutralne i ochronne w obu puszkach elektrycznych. Uwaga! Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak podłączyć wyłączniki schodowe, jak podłączyć gniazdka schodowe - warto zwrócić się po radę do elektryka.

Jak podłączyć wyłącznik krzyżowy schemat

Wyłącznik krzyżowy, w dużym uproszczeniu, stosujemy, kiedy chcemy sterować jednym źródłem światła z trzech punktów. Jak podłączyć łącznik krzyżowy (jak zamontować dwa, a jak podłączyć 4 wyłączniki schodowe)? Przede wszystkim łączniki krzyżowe montuje się pomiędzy dwoma wyłącznikami schodowymi, więc ich liczba może być dowolna. Najczęściej wykorzystuje się je na długich korytarzach, klatkach schodowych itp. Instalacja taka wymaga wykorzystania większej ilości okablowania i połączeń, więc również powinna być zaplanowana na etapie budowy bądź remontu mieszkania.

Jak podłączyć wyłącznik krzyżowy schemat

Jak podłączyć oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu

Sensor ruchu, czyli idealny patent, sprawdzający się nie tylko na klatce schodowej, lecz też w przedpokoju, na korytarzu albo tarasie. Zapewnia bezpieczeństwo poruszania się i wygodę, ponieważ oświetlenie zapala się natychmiast, gdy detektor wykryje ruch, nie musimy „po omacku” szukać wyłącznika na ścianie, zgaśnie chwilę po tym, kiedy wyjdziemy z jego zasięgu. Jak podłączyć lampki schodowe z czujnikiem ruchu, jak podłączyć oświetlenie schodowe z dwoma czujnikami ruchu? Można skorzystać z gotowych rozwiązań i kupić lampy lub wyłączniki światła z wbudowanym detektorami ruchu lub zainstalować je samodzielnie w oprawie. W tym drugim przypadku wystarczy nam czujnik ruchu, śrubokręt i złączki przewodów:

- wyłączamy zasilanie,

- wybieramy miejsce, w którym zainstalujemy czujnik ruchu, pamiętając by urządzenie znajdowało się na odpowiedniej wysokości i było odkryte,

- zdejmujemy oprawę, do której chcemy podłączyć detektor,- wprowadzamy do zasilania przewody zgodnie z kolorami kabli i instrukcją urządzenia,

- mocujemy sensor ruchu w miejscu docelowym.

W przypadku długiego przedpokoju czy klatki schodowej jeden czujnik zazwyczaj nie wystarcza, warto zastosować dwa urządzenia, montując je z obu stron korytarza lub na poszczególnych kondygnacjach schodów (zapraszamy na nasze strony: „Jak podłączyć czujnik ruchu?” oraz „Jak podłączyć lampę sufitową?”).

Schemat podłączenia włącznika schodowego

Jak podłączyć włącznik światła schodowy? Schemat oświetlenia schodów zawsze przewiduje przynajmniej dwa wyłączniki – na górnym i na dolnym poziomie, w przypadku przedpokoju – na obu jego krańcach. W budynku o kilku kondygnacjach lub na korytarzach, z których wchodzi się do kilku pomieszczeń (np. hotelowy hol) lub oddzielnych mieszkań, na każdym poziomie i przy wszystkich wejściach instalowane są dodatkowo łączniki krzyżowe. Idealne oświetlenie schodów czeka na Państwa w Abanet.pl. Zapraszamy do nas. W ofercie Abanet.pl znajdują się fantastyczne lampy w przystępnych cenach, pochodzące od znanych i uznanych producentów oświetlania. Życzymy udanych zakupów.

Zobacz także: