Czasem się zepsuje, a brakuje zapału, umiejętności lub najzwyczajniej nie da się naprawić; niekiedy zmieniamy aranżację, przez co modernizacji wymaga sposób oświetlenia wnętrza albo dotychczasowa nie pasuje do stylistyki; bywa również, że całkiem po prostu znudzi się ta, która wisi nam nad głową od dłuższego czasu, więc nie pozostaje nic innego, jak zdjąć lampę sufitową i w jej miejsce zamontować nową. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne i niebezpieczne. Zachowując ostrożność i maksymalnie przestrzegając norm BHP możemy samodzielnie wymienić żyrandol bądź plafon. Chociaż rzecz jasna, w razie jakiekolwiek wątpliwości czy obawy - nie bójmy się wezwać fachowca, żadna to ujma czy dyshonor. A jeśli są Państwo na etapie poszukiwań odpowiedniego oświetlenia, zapraszamy do naszego sklepu, polecając jednocześnie stronę Abanet.pl „Jaką lampę na sufit wybrać”.
Spis treści
Wymiana lampy sufitowej
Zanim przystąpimy do wymiany lampy sufitowej powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na co należy zwrócić uwagę? Trzy elementy są najistotniejsze:Bezpieczeństwo – z uwagi na ryzyko porażenia prądem wszelkie prace związane z elektrycznością wykonujemy po wcześniejszym wyłączeniu zasilania, a następnie upewnieniu się, że przewody nie są pod napięciem. Pamiętajmy – z energią elektryczną nie działa się metodą prób i błędów.Poznanie, czyli najpierw wiedza, potem działanie! Zanim rozpoczniemy montaż jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego, które na stałe ma być podłączone do zasilania przeczytajmy uważnie instrukcję, która jest dołączona do każdego produktu dostępnego w naszym sklepie Abanet.pl. Choć zasady instalacji są podobne, nowe podłączenie lampy sufitowej może się różnić w drobnych w szczegółach od tego, które znamy, zwłaszcza gdy oprawa świetlna posiada dodatkowe funkcje, np. detektor ruch i zmierzchu (zapraszamy na stronę Abenet.pl „Lampy sufitowe z czujnikiem ruchu”) lub montujemy ją w nietypowym pułapie (polecamy Państwu lekturę naszych stron „Oświetlenie sufitu podwieszanego” oraz „Lampa do drewnianego sufitu”).
Organizacja – przed przystąpieniem do zamiany starej oprawy świetlnej na nowszy model warto mieć pod ręką wszelkie potrzebne akcesoria i narzędzia: drabinę lub stabilny podest, miernik/próbnik/wskaźnik do wykrywania napięcia sieciowego, wkrętak zwany śrubokrętem, nóż do ściągania końcówek kabli, taśmę izolacyjną, ewentualnie wiertarkę i kołki rozporowe, jeżeli nowa lampa ma inny sposób mocowania lub inny rozstaw otworów. Podczas pracy w pomieszczeniu może być dość ciemno, więc warto zaopatrzyć się także w dodatkowe źródło światła, idealnie sprawdzi się lampka-czołówka. Nie krępuje ruchów i jest wystarczająco jasna.
Jak samemu wymienić lampę sufitową
Najpierw, ma się rozumieć, musimy zdjąć starą lampę, czyli wejść na drabinę, ściągnąć element maskujący przewody (podsufitkę), odsłaniając kostkę lub też listwę zaciskową, do której są podłączone, a następnie za pomocą miernika napięcia upewnić się, że nie płynie w nich prąd. Później odłączamy kable od kostki i – w zależności od rodzaju oprawy - podtrzymując lampę ściągamy ją z haka, na którym była zawieszona lub odkręcamy od uchwytu/płytki montażowej albo kołków w suficie. W miejsce starej, zawieszamy nową lampę.
Ostatni etap to połączenie przewodów w kostce/szybkozłączce elektrycznej. Warto wiedzieć, że z sufitu wyprowadzone są trzy rodzaje kabli, łączymy je z odpowiednikami w oprawie:
- „L” (L1, L2, L3 przy kilku fazach) – przewody fazowe. Ich izolacja jest czarna, brązowa lub szara (niekiedy występują wszystkie kolory, jeśli instalacja jest trójfazowa). Uwaga: dawniej używano także izolacji czarno-brązowej, czerwonej bądź białej;
- „N” – przewód neutralny w kolorze niebieskim;
- „PE” – kabel ochronny o dwukolorowej izolacji zielono-żółtej. W samej lampie punkt podłączenia przewodu ochronnego może mieć postać znaku przypominającego odwróconą literę „T” z dodatkowymi dwiema krótszymi poziomymi kreskami u dołu (polecamy stronę Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową?”).
Można jeszcze zadać pytanie, a lampy sufitowe LED wymiana? Jak wymienić lampę LED? Zasadniczo połączenie opraw LEDowych niczym się nie różni od tych z żarówkami lub halogenami, ale jak wcześniej było wspomniane – warto zapoznać się z instrukcją montażu.
Wymiana lampy sufitowej cena
Jeśli ktoś z Państwa nie zdecyduje się na samodzielne podłączenie lampy, tylko skorzysta z pomocy fachowca, warto wiedzieć, że cennik usług elektrycznych jest bardzo zróżnicowany. W zależności od regionu wymiana pojedynczego żyrandola waha się od kilkudziesięciu do nawet stu złotych. Droższe jest zamontowanie listew oświetleniowych – do nawet dwustu. Nie ma jednolitego cennika, obowiązującego na terenie całego kraju. Im bardziej skomplikowana i czasochłonna usługa, tym koszt montażu będzie wyższy.
Zobacz także: