Jakie właściwości powinno mieć oświetlenie do sypialni - to zagadnienie, które powinniśmy zgłębić zanim kupimy stosowne lampy, dzięki czemu zwiększymy szansę, że dokonaliśmy słusznego wyboru. Natężenie światła, czyli liczba lumenów zapewniająca równomiernie rozjaśnienie całej przestrzeni, estetyka produktu, harmonijne nawiązanie do aranżacji wnętrza – wszystko ma rzecz jasna ogromne znaczenie. Ale niemniej ważna jest barwa i temperatura barwowa światła. Sypialnia to miejsce wypoczynku i relaksu, a wiadomo – jak sobie oświetlisz, tak się wyśpisz. Polecamy Państwa uwadze stronę Abanet.pl „Jak dobrać oświetlenie do sypialni”.
Spis treści
Czy odpowiednia barwa światła w sypialni jest istotna?
Oświetlenie odrywa kluczową rolę w tworzeniu atmosfery, nastroju w każdym pomieszczeniu, lecz w sypialni dodatkowo powinno wpływać na nas kojąco. Stosowna barwa światła do sypialni pomoże rozładować stres, odprężyć się, znacząco przełoży się na jakość spania, jego komfort. Światło ma znaczenie dla naszego rytmu dobowego, regulując produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Dobranie odpowiedniej temperatury barwowej pomoże w zasypianiu, stworzy strefę sprzyjającą rozluźnieniu. Nie zapominajmy, że ciepłe, miękkie światło wycisza człowieka, natomiast chłodne pobudza.
Oczywiście, myśląc o oświetleniu nie powinniśmy zapominać o dodatkowych funkcjach, jakie sypialnia może pełnić. Innego światła będziemy potrzebować w okolicach łóżka, innego, kiedy znajduje się w niej garderoba bądź niej toaletka, przy której nakładamy makijaż.
Jaka barwa światła jest najlepsza do sypialni?
Białe-ciepłe, w przedziale od 2700 do 3000 K (skala Kelwina); neutralne (3000 – 5000 K), zbliżone do dziennego, które w pełni odzwierciedla kolorystykę; zimne (5000 - 6500 K), pobudzające – to trzy grupy barw światła, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Jaka jest najzdrowsza barwa światła w sypialni? Eksperci uważają, że najlepszą temperaturą barwową dla oczu to ciepła, w przedziale od 2700 do 3000 K, czyli światło zbliżone do emitowanego przez zachodzące Słońce. Nie męczy wzroku, sprzyja wypoczynkowi, a przy tym jest wystarczająco mocne, by przy nim czytać książkę. Badania dowodzą także, iż ciepłe światło jest kojące, pomaga zredukować zmęczenie oczu, sprzyja naturalnemu wyciszeniu i przygotowaniu organizmu do snu.
Jeśli więc zastanawiamy się, jaka barwa światła do sypialni będzie najdogodniejsza, odpowiedź jest prosta – zarówno jak chodzi o oświetlenie główne, sufitowe, jak też o lampki nocne mocowane nad wezgłowiem łóżka najrozsądniejszym wyborem będą oprawy emanujące ciepłą temperaturą barwową. Inną kwestią jest rozjaśnienie toaletki, kiedy takową w sypialni posiadamy. W tym przypadku (podobnie będzie w garderobie – polecamy stronę Abanet.pl „Jakie oświetlenie do garderoby?”) potrzebujemy światła neutralnego (ok. 4000 K) z wysokim współczynnikiem oddawania barw (CRI >90), tylko w ten sposób uzyskamy optymalną ilość światła do wykonywania precyzyjnych czynności, czyli makijażu, a kolory nie będą zniekształcone.
Jakich barw światła unikać w sypialni?
Światło w sypialni winno być przyjazne i przyjemne, należy unikać zbyt zimnych odcieni powyżej 5000 K, bo są pobudzające, więc utrudniają zasypianie, zakłócając dobowy rytm. W przypadku oświetlenia ogólnego raczej powinniśmy zrezygnować ze zbyt mocnych, jasnych lamp na rzecz bardziej subtelnych, łagodnych, uspokajających, szczególnie gdy pomieszczenie to wykorzystywane jest wyłącznie do odpoczynku.
Zapraszamy do sklepu Abanet.pl, w którym czekają na Państwa kuszące lampy sufitowe, kinkiety i lampki nocne do sypialni, ale też – w razie pytań i wątpliwości – nasi pracownicy pomogą dobrać odpowiednie oświetlenie do tego pomieszczenia w zależności od aranżacji i dodatkowych funkcji, jakie pełni. Polecamy również strony „Oświetlenie sypialni” oraz „Oświetlenie wewnętrzne”, na których przedstawiamy znakomite, ekscytujące produkty sprawdzonych i rekomendowanych marek.
Zobacz także: