Dla wielu osób, a zwłaszcza dla Pań, garderoba jest archetypem luksusu, symbolem elitaryzmu, a jednocześnie funkcjonalności i wygody. W jednym miejscu możemy nie tylko przechowywać swoje ubrania, trzymać je w należytym porządku, układać tak, by zawsze były pod ręką, ale też wybrać właściwą kreację i przymierzyć ją, przygotowując się do wyjścia na spotkanie albo do pracy. Rzecz jasna w idealnym świecie, czyli prywatnym domu bądź w dużym mieszkaniu pomieszczenie to stanowi przestrzeń zamkniętą, ale we współczesnych aranżacjach wnętrz modne są także otwarte garderoby w sypialni. Ważne jest, aby nowocześnie zaprojektowana garderoba wyrażała naszą osobowość, była strefą, gdzie czujemy się swobodnie i wyjątkowo, a niekiedy azylem, który dział na nas kojąco. Perfekcyjnie urządzona garderoba powinna zawierać szykowne meble i niemniej gustowne dodatki, jednak niezbędne jest w niej również odpowiednie oświetlenie. Bezsprzecznie najlepsza opcja to dostęp do dziennego światła, a więc pokój z oknem, ale wieczorem i tak musimy polegać na sztucznym, stąd tak ważny jest dobór skutecznych lamp do garderoby. Zapraszamy do naszego sklepy oraz na strony Abanet.pl „Lampy wewnętrzne” i „Lampy do garderoby”, gdzie znajdą Państwo znakomitej jakości oświetlenie do tej części mieszkania. Uznane firmy, znakomici projektanci, ceny na każdą kieszeń. Zapraszamy.

Światło w garderobie, czyli nowoczesne aranżacje wnętrz

Jedną z najmodniejszych aranżacji garderoby jest tzw. Walk in Closet. Trend ten przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. W założeniu przestrzeń garderoby zostaje podniesiona do rangi ekskluzywnego, jasnego salonu, który z jednej strony służy do przechowywania ubrań, wyeksponowania ich w należytym porządku oraz pełni rolę domowej przymierzalni, z drugiej zaś jest miejscem, gdzie możemy spędzać sporo czasu na wybieraniu najlepszej stylizacji, najlepiej w towarzystwie przyjaciółek. Dlatego nie może zabraknąć w niej luster, w których można się przejrzeć i wygodnego siedziska, na przykład szezlonga, na którym przysiądźmy, żeby przymierzyć obuwie.

Światło w garderobie, czyli nowoczesne aranżacje wnętrzSqube on Base #2 PAR16 biały - Wever & Ducré - spot

Czym właściwie jest garderoba Walk in Closet? Najkrócej mówiąc aranżacja ta nawiązuje do buduaru, który narodził się w XVIII-wiecznej Francji. Było to pomieszczenie pani domu usytuowane między sypialnią a salonem, które występowało w charakterze pokoju kąpielowego, saloniku do makijażu, garderoby oraz miejsca prywatnych spotkań – słowem miejsce zarówno intymne, jak też publiczne, ale dostępne jedynie dla wąskiego kręgu znajomych. Ta dwoistość powodowała, że w buduarze nie mogło zabraknąć wanny (dyskretnie schowanej za parawanem), toaletki, szafy na ubrania, ale ponadto wygodnej kanapy, biblioteczki, stylowego stolika z tapicerowanymi krzesłami, sekretarzyka – wszystko miało służyć intymności i wygodzie właścicielki. I podobny nastrój ma panować we współczesnych garderobach. Winna wyrażać naszą indywidualność, charakter, stać się przestrzenią, w której czujemy się swobodnie i wyjątkowo.

Jak oświetlić garderobę

Oświetlenie w garderobie warto zaplanować na etapie projektowania, biorąc pod uwagę jej powierzchnię i wysokość oraz to, jaką rolę ma odgrywać. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie lub stanowi część sypialni i będzie nam służyć wyłącznie do przechowywania odzieży, wystarczy zainstalować oświetlenie górne w garderobie. Oświetlenie sufitowe w garderobie dużej również się znajdzie, ale w takim wnętrzu potrzebuje też lamp dodatkowych, które rozjaśnią wybrane punkty – np. deskę do prasowania i toaletkę. W zamkniętej przestrzeni świetnym rozwiązaniem jest oświetlenie do garderoby z czujnikiem ruchu, które włączy się automatycznie, gdy odtworzymy (rozsuniemy) drzwi, wyłączy chwilę po naszym wyjściu (polecamy strony: „Jaki plafon z czujnikiem ruchu” oraz „Jak podłączyć czujnik ruchu?”).

Jak oświetlić garderobęDarling 2084 - Argon - plafon 5 pł. XL

Praktyczny patent to światło wewnątrz szaf (nawet kiedy mamy meble typu otwartego), czyli półek, wieszaków, szuflad – bez problemu znajdziemy wówczas ubranie, którego potrzebujemy, a później odłożymy na odpowiednie miejsce (o tym przeczytają także Państwo na stronie „Oświetlenie szafy”). Nie zapominajmy o oświetleniu lustra, jeśli takowe w garderobie posiadamy (a jak je zamontować – o tym na stronie Abanet.pl „Jak podłączyć lustro LED?”). Podstawowa zasada przy doborze oświetlenia do garderoby powinna brzmieć – jeśli dokładnie rozjaśnimy wszystkie punktu, będziemy mogli bezpiecznie i sprawnie się po niej poruszać oraz zaoszczędzimy czas na szukaniu odzieży i akcesoriów.

Jakie światło w garderobie

Jakie oświetlenie garderoby – ciepłe czy zimne? Temperatura barwowa i barwa światła ma istotne znaczenie w każdym wnętrzu. Bez względu, czy będzie to oświetlenie w małej garderobie czy w takiej, która pełni dodatkowo rolę przymierzalni, na przykład typu Walk in Closet, lampy nie powinny ani nas razić, ani świecić za słabo. Optymalna wartość to około 200 lumenów na metr kwadratowy. Ważne, by światło było jak najbardziej zbliżone do dziennego. Ciepłe bądź zimne barwy zmienią kolorystykę ubrań, wpłyną na to, jak będziemy siebie widzieć.

Jakie światło w garderobieMono Corner 2X150 White-Gold VIIi - Nowodvorski - oprawa punktowa nowoczesna

Warto postawić na barwę neutralną o temperaturze barwowej 4000K. Istotny jest także współczynnik oddawania barw CRI. Colour Rendering Index określa, jak dane źródło światła odzwierciedla kolor obiektów. Indeks ma skalę od 0 do 100, gdzie najwyższa wartość oznacza ideał, czyli oddawanie barw porównywalne ze światłem słonecznym. W garderobie powinien on wynosić CRI 90, minimum - CRI 80.

Jakie lampy do garderoby

Jak chodzi o oświetlenie sufitowe, w przestronnym i wysokim wnętrzu, na przykład w stylu glamour, wytwornie i z klasą prezentują się lampy wiszące, w małym lepiej zastosować plafon do garderoby lub oświetlenie szynowe (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Jak podłączyć szynoprzewód i oświetlenie szynowe”). Światło dodatkowe to kinkiety lub reflektorki, natomiast do rozjaśnienia wnętrza szaf i półek można użyć taśm LED. Osobną sprawą będzie bezbłędne oświetlenie lustra, gdy w garderobie mamy wydzieloną strefę z toaletką, przy której robimy make-up.

Jakie lampy do garderobyPinne 115 Czarny 4000K - THORO - lampa sufitowa

Dwa kinkiety po obu stronach szklanej tafli, lampa nad zwierciadłem lub podświetlane lustro LED – to najczęściej stosowane rozwiązania (polecamy Państwa uwadze naszą stronę „Oświetlenie do małej łazienki”, gdzie szczegółowo omawiamy, jakie powinno być należyte światło do makijażu). Zapraszamy do sklepu Abanet.pl. W naszej ofercie mamy znakomite lampy, które rozjaśnią każdą garderobę, bez względu na jej wielkość i styl aranżacji. Czekamy na Państwa, żywiąc nadzieję, że każdy z Szanownych Klientów znajdzie u nas oprawy świetlne, które trafią w gust i potrzeby.

Zobacz także: