Łączy, co mistyczne, z tym, co kojarzy się z rozumem i wiedzą. Bodaj żaden z przedmiotów codziennego użytku nie zawiera w sobie tylu tajemnic i wieloznaczności, co zwierciadło. Jest symbolem prawdy, światła, jasności, ma nas chronić przed duchową ślepotą, a jednocześnie to obiekt magiczny, ale niekoniecznie o pozytywnych konotacjach, bo z jego pomocą można nawiązać kontakt z krainą śmierci. Rodzimy, polski przesąd powiada, że zbicie lustra to siedem lat pecha, przysłowie angielskie stwierdza, iż „jedno lustro jest lepsze niż cała galeria portretów przodków”. Ponoć w szklanej tafli nie odbija się postać wampira, stąd łatwo go rozpoznać, kiedy zaś po zmierzchu staniemy przed lustrem z zapaloną świecą możemy przywołać Krwawą Mary. Symbolika, symboliką, lecz nie da się ukryć, że zwierciadło to wyjątkowy element wyposażenia wnętrz – z jednej strony pełni rolę praktyczną, na przykład w łazience, gdzie ułatwia codzienne czynności kosmetyczne, z drugiej natomiast - funkcję dekoracyjną. Przy odpowiednim użyciu i wkomponowaniu w przestrzeń lustra mogą odmienić każde pomieszczenie, nadać im świeżości, powiększyć optycznie. A dlaczego właściwie warto postawić na okrągłe? Owalne lub okrągłe lustro wygląda stylowo, dodaje wnętrzu ciepła i harmonii, wpływa na nas kojącą. Rzecz jasna, samo zwierciadło to tylko połowa sukcesu, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie do okrągłego lustra, no chyba, że zdecydujemy się na gotowe rozwiązania – z wbudowanymi diodami LED. Zapraszamy do sklepu Abanet.pl, gdzie czekają na Państwa wspaniałe lampy, które rozjaśnią zwierciadła w salonie, garderobie i łazience, polecając jednocześnie nasze strony „Lustra podświetlane” i „Lampy do lustra”.

Okrągłe lustra, jak je wykorzystać przy aranżacji wnętrz?

Lustro towarzyszy człowiekowi niemal od zarania dziejów, jest częścią naszej kultury. Na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby jego wytwarzania, materiały, z których powstawało oraz funkcje, jakie pełniło w społeczeństwie. Od polerowanej płytki z miedzi lub brązu po szklaną taflę. Z jednego z symboli zbytku, dostępnego dla nielicznych, do przedmiotu powszechnego; z rzeczy użytkowej po obiekt ozdobny. Tym ostatnim zwierciadło stało się w XVII wieku, kiedy wynalezienie nowego sposobu odlewania szkła, a tym samym luster o niemal nieograniczonych rozmiarach sprawiło, że artyści zaczęli prześcigać się w projektach jego wykorzystania. Szklane tafle rozrosły się z luster ściennych do całych płaszczyzn i zaczęły być ważnym elementem architektury i dekoracji przestrzeni. Prawdopodobnie pierwszą salą lustrzaną była wersalska Grande Galerie (Galerie des Glaces), zawierająca w każdym z siedemnastu łuków zwróconych w stronę okien dwadzieścia jeden zwierciadeł (dla osób, które nie lubią liczyć - w sumie jest ich 357), a otwarta przez króla Ludwika XIV w 1684 roku. Wkrótce podobne galerie zaczęły się pojawiać w pałacach i rezydencjach w całej Europie, a później były ozdobą rezydencji i reprezentacyjnych hoteli.

Okrągłe lustra, jak je wykorzystać przy aranżacji wnętrz?Rio 55 Biały Led 4000K vertical - THORO - lampa wisząca

Oczywiście, nie każdego było stać na taką ekstrawagancję, więc we wnętrzach mieszczańskich lustra przebierają skromniejszą postać, ale są wszędzie: w salonie - w postaci przypominającej ogromny obraz w bogato zdobionej ramie; w jadalni pojawia się komoda z lustrem; w buduarze toaletka, a w sypialni szyfoniera ze zwierciadłem. Cel zawsze był ten sam, miały tworzyć efekty wzrokowo-przestrzenne, pozornie powiększając głębię, rozszerzając dane pomieszczenie. Do dziś to się nie zmieniło. Szklane tafle wzmacniając jasność wnętrza, nadają mu lekkości. Ponadto lustra subtelnie podkreślą charakter stylizacji, eksponują elementy wystroju i dodatki. Szczególnie urokliwie wyglądają owalne i okrągłe zwierciadła. Doskonale prezentują się w aranżacjach tak klasycznych, jak nowoczesnych. Ich zaletą jest także fakt, że eliptyczne kształty uspokajają człowieka, w przeciwieństwie do prostych łamanych linii, które umysł odbiera jako surowe, niepokojące. A pasują wszędzie: w salonie umieszczone naprzeciwko okna (pamiętajmy, że lustra odbijają promienie słoneczne, więc działają niczym dodatkowe źródło światła), w przedpokoju przy drzwiach wyjściowych, w sypialni i łazience (w tej ostatniej ma pełnić głownie funkcję użytkową i dlatego w łazience należy szczególnie zadbać o prawidłowe oświetlenie nad lustrem okrągłym).

Jakie oświetlenie do okrągłego lustra

Odpowiedź na pytanie, jakie oświetlenie nad okrągłe lustro wybrać, jest stosunkowo prosta – wszystko zależy od miejsca, w którym się znajduje. Planując oświetlenie nad okrągłym lustrem w łazience potrzebujemy mocnego światła o neutralnej barwie i temperaturze barwowej 3500 – 5000 Kelwinów. Źle dobrane lampy nie tylko nie pokażą nam szczegółów makijażu, ale także zafałszują jego obraz (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Jakie światło do makijażu” oraz „Jak oświetlić lustro łazienkowe”).

Jakie oświetlenie do okrągłego lustraMoritz 4771 - Argon - kinkiet 1 pł.

W salonie czy na korytarzu lampa do okrągłego lustra pełni nade wszystko rolę dekoracyjną, więc jej parametry nie są aż tak istotne, chyba że jednocześnie ma doświetlić konkretne miejsce – kącik czytelniczy w tym pierwszym pomieszczeniu, szafkę na buty w przedpokoju. A wracając do salonu, jeśli lustro jest umieszczone naprzeciwko okna, można postawić na efekt wersalskie „lustrzanej sali” (oczywiście na mniejszą skalę) i poprzestać na odbijającym się w zwierciadle oświetleniu sufitowym. Szczególnie efektownie wygląda w takiej aranżacji kryształowy żyrandol.

Jaka lampa nad okrągłe lustro

Najważniejszym jest, by lampa nad okrągłe lustro nie oślepiała nas, a równomiernie rozjaśniała szklaną powierzchnię. Możliwe są w zasadzie dwie opcje – oświetlenie centralne, czyli kinkiet nad okrągłym lustrem bądź dwie oprawy po bokach. Jeśli chodzi o same lampy, wszystko zależy od charakteru wnętrza i jego aranżacji. Ważne, by oświetlenie tworzyło spójna całość ze wszystkimi dodatkami (polecamy nasze strony internetowe „Lampy do łazienki” i „Lampy wewnętrzne”).

Jaka lampa nad okrągłe lustroCircus Sp D74 - Ideal Lux - lampa wisząca

Jaki kinkiet do okrągłego lustra

Zastanawiając się, jaki kinkiet nad okrągłe lustro będzie najlepszy, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Po pierwsze, nie powinien być zbyt duży, by nie zdominował rozmiarów zwierciadła, bo to ono jest głównym bohaterem pomieszczenia. Po drugie – nie usiłujmy za wszelką cenę dopasować kształtu lampy, interesująco wyglądają niestandardowe rozwiązania, chociaż w minimalistycznym wnętrzu kinkiety-kule obok okrągłego lustra mogą stanowić ciekawe rozwiązania. I na koniec – design lampy powinien odpowiadać stylowi lustra.

Jaki kinkiet do okrągłego lustraRADO 90 - Azzardo - kinkiet

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem okrągłym aranżacje

Istnieje kilka sposób oświetlenie okrągłego lustra w łazience. Do najpopularniejszych należą:

- pierścieniowe, które polega na zamontowaniu oświetlenia na obwodzie zwierciadła, tworząc wokół niego pierścień świetlny. Taki układ zapewnia równomierne, rozproszone, miękkie światło, które pozwoli uniknąć powstawania cieni na twarzy;

- punktowe – można zastosować jedną lampkę punktową nad taflą lub kilka punktów świetlnych na obwodzie lustra;

- oświetlenie górne, czyli jedna, podłużna lampa nad okrągłe lustro do łazienki;

- boczne – dwa kinkiety umieszczone po obu stronach zwierciadła na tej samej wysokości.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem okrągłym aranżacjeFiorenzo - Italux - kinkiet

Bez względu na koncepcję, jaką będą Państwo mieć, odpowiednie lampy dostępne są w naszym sklepie Abanet.pl. Przystępna cena, oświetlenie dla każdego z pomieszczeń i wszystkich aranżacji wnętrz. Czekamy na Państwa, polecając jednocześnie nasze poradniki m.in. „Jak podłączyć lustro LED” czy też „Jak zdjąć plafon”. Zapraszamy do Abanet.pl.

Zobacz także: