Masz problem z wyborem lampy do salonu? Sprawdź nasz artykuł.

Salon jest zwykle przestrzenią reprezentacyjną domu, miejscem przyjmowania gości, ale również dla wielu osób strefą wypoczynku oraz pracy.  Wybierając odpowiednie oświetlenie w salonie powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie czynności odbywają się w tym pomieszczeniu. Od nich zależy bowiem, jakiego typu lamp użyjemy.

Generalnie oświetlenie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • Podstawowe, czyli wszelkiego typu lampy wiszące i plafony, które mają służyć jako główne źródło oświetlające pomieszczenie zazwyczaj w centralnym punkcie.      
  • Związane z konkretnymi czynnościami i ułatwiające je jak np. lampki do czytania czy biurkowe do pracy.
  • Akcentujące, których zadaniem jest tworzyć atmosferę pomieszczenia i podkreślać najbardziej istotne strefy świetlne (m.in. oświetlenie podłogowe, podświetlacze, kinkiety).

OŚWIETLENIE PODSTAWOWE

Oświetlenie podstawowe

 

Obecność i umieszczenie podstawowego źródła światła w salonie zależy w głównej mierze od ilości naturalnego światła w pokoju, rozmieszczenia i mocy oświetlenia akcentującego oraz indywidualnych preferencji. Jeżeli mieszkańcy wolą pomieszczenia mniej oświetlone i bardziej nastrojowe lub salon jest niewielki, a tym samym kinkiety dostarczają wystarczającej ilości światła, to montaż oświetlenia podstawowego może nie być konieczny. W przeciwnym wypadku plafon lub żyrandol umieszczony w centrum salonu, pozwoli stworzyć główną strefę świetlną i skupi wzrok osoby wchodzącej do pomieszczenia na jego środku.

Jeśli salon służy nam również jako miejsce rozrywki, a zwłaszcza oglądania telewizji, należy bardzo ostrożnie dobierać oświetlenie sufitowe i podstawowe, aby uniknąć odbić świetlnych na ekranie telewizora. Silne źródło światła nad głową potrafi również mocno rozpraszać, a warto pamiętać, że salon często służy również jako miejsce wypoczynku. Ściemniacz w takim przypadku wydaje się idealnym rozwiązaniem.

 

OŚWIETLENIE ZWIĄZANE Z KONKRETNYMI CZYNNOŚCIAMI

Lampy

 

Tego typu oświetlenie jest przydatne jedynie, jeśli dużo czasu spędzamy czytająć lub pracując w salonie. W przeciwnym wypadku będzie ono spełniało bardziej funkcje akcentujące.

 

OŚWIETLENIE AKCENTUJĄCE

Akcentujące

 

Oświetlenie akcentujące spełnia głównie funkcje dekoracyjne. Jego głównym przeznaczeniem jest stworzyć poczucie komfortu w pomieszczeniu poprzez tworzenie stref świetlnych. Kinkiety lub lampy podłogowe delikatnie rozprowadzające światło po ścianach będą w tym wypadku idealnym wyborem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby wykazać się pod tym względem odrobiną kreatywności.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą oświetlenia do salonu >>> przejdź 

Zobacz także: