Starsi telewidzowie zapewnie pamiętają słynną scenę z filmu „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, w której Józef Toliboski, czyli Karol Strasburger brnie w lśniąco białym garniturze przez mętne wody ogrodowego stawu, by zerwać bukiet nenufarów dla swej ukochanej Barbary Ostrzeńskiej, którą to brawurowa zagrała Jadwiga Barańska. Film (i serial) powstały na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej. Dziś po tę opasłą księgę sięgają, i to najczęściej pod przymusem, co najwyżej licealiści lub zblazowani studenci filologii polskiej. Tak czy inaczej dzięki tej scenie ogrodowe stawy, a w nich wodne kwiecie zagościły w polskiej kulturze, tak jak w światowej zaistniały za sprawą obrazów Claude'a Moneta. Słynny ów impresjonista musiał był widzieć w kojącej tafli wody coś szczególnego, bo malował je nieustannie przez ostatnie trzydzieści lat swego życia. Dość powiedzieć, że cykl „Lilie wodne”, w którym przedstawiał swoje ogrody w Giverny liczy sobie niemal 250 dzieł. Obecnie stawy ogrodach zastąpiły wodne oczka, co nie zmienia faktu, że to nadal jedne z najbardziej urokliwych i wyjątkowych miejsc pośród przydomowej zieleni, jeśli – ma się rozumieć – będziemy o nie dbać, pielęgnować i, zwłaszcza wieczorem, właściwie wyeksponujemy…
Spis treści
Jakie oświetlenie do oczka wodnego? Jakie lampy do oczka wodnego?
Dobre podświetlenie oczka wodnego w ogrodzie zapewnia nie tylko efekt estetyczny; podkreślając piękno tego miejsca, roślin porastających brzeg lub pływających w wodzie; lecz zwiększa także poczucie bezpieczeństwa, ułatwiając poruszanie się pośród zieleni. Lampki do oczka wodnego powinny więc eksponować wszystko to, co warto rozświetlić nocą: kaskady, półki skalne, figury czy posążki ogrodowe, kładki, kwiaty, krzewy, ale również otoczenie, w tym ścieżkę do niego prowadzącą.
Jako oświetlenie do oczka wodnego sprawdzą się różne typy lamp. Można również je łączyć, montując inne w lustrze wody, inne na brzegu. Najpopularniejsze oświetlenie oczka to:
LED-y do oczka wodnego. Oświetlenie LED do oczka wodnego reflektorami nabrzeżnymi, służącymi do kierunkowej iluminacji tafli wody (lub samych roślin) lub reflektorami maskowanymi, czyli ukrytymi w obudowach, które imitują na przykład kamienie, to jedne z najbardziej popularnych i łatwych w montażu sposobów na oświetlenie oczka wodnego LED. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu lampy do oczek wodnych, choć odporne na deszcz, nie są wodoszczelne, więc nie wolno umieszczać ich w wodzie;
Lampy solarne do oczka wodnego. Oświetlenie solarne oczek wodnych jest równie popularne, jak oświetlenie LED-owe oczka wodnego. Ekologiczne, nie pobierają prądu, można je dowolnie przestawiać w zależności od nowej aranżacji ogrodu, na którą wpadniemy pod wpływem chwili czy natchnienia. Pamiętać jednak należy, że solarna lampa do oczka wodnego daje mało światła, więc musi ich być przynajmniej kilka – kilkanaście;
Oświetlenie podwodne do oczek wodnych. Podwodne lampki do oczka wodnego robią niezwykłe wrażenie. Ich światło załamuje się w wodzie, dając niezwykłe efekty. Można zdecydować się na oświetlenie LED-owe oczka wodnego lub zamontować delikatne halogeny. Warto jednak wiedzieć, że podwodne oświetlenie LED oczka wodnego jest bardziej intensywne niż lampki halogenowe. Te drugie dają światło subtelniejsze, bardziej rozproszone. W sprzedaży jest także oświetlenie podwodne do oczek wodnych solarne, czyli zestaw składający się z umieszczanego przy brzegu modułu solarnego oraz reflektorków montowanych pod wodą lub pływających na powierzchni;
Lampy pływające do oczka wodnego. To ciekawy sposób na oświetlenie oczek wodnych, jeśli wybierzemy pływające kule czy okręgi, a nie kiczowate łabędzie. Trzeba zwrócić jednak uwagę na to, że pływające lampy, zarówno jeśli zastosujemy oświetlenie LED oczka wodnego, jak i oświetlenie solarne oczek wodnych, mają zwykle mają moc, więc oświetlą jedynie mały wycinek tafli…Planując oświetlenie oczka wodnego warto pomyśleć także o kupnie lampy UV do oczka wodnego. Lampa UV to najlepsze rozwiązanie, żeby mieć w naszym zbiorniku wodę czystą, błękitną a nie zieloną, by pozbyć się z niej glonów, bakterii i zarazków.
Jak zrobić oświetlenie do oczka wodnego, czyli słów kilka o montażu…
Oświetlenie do oczek wodnych powinniśmy zaplanować na etapie planowania ogrodu, wyjątkiem jest solarne oświetlenie podwodne do oczek wodnych czy szerzej - oświetlenie solarne do oczka wodnego. Będziemy mogli wówczas bezpiecznie poprowadzić instalację potrzebną do zasilania lamp. A skoro o bezpieczeństwie mowa – lampy do oczka wodnego są zasilane prądem 12 lub 24 V, poprowadzonym z transformatora, trzeba więc zadbać o należytą izolację wszelkich połączeń i samego urządzenia. Choć żarówki LED są trwałe, jednak kiedyś trzeba będzie je wymienić, wyczyścić same lampy, więc na etapie projektowania należy także na ten fakt zwrócić uwagę.
Kupując lampy do oczka wodnego pamiętajmy o ich stopniu ochrony IP. W przypadku lamp częściowo osłoniętych wystarczy IP 44, źródła światła wystawione bezpośrednio na deszcz i wodę muszą mieć klasę szczelności powyżej IP 56, natomiast lampy podwodne do oczek wodny i lampy pływające – IP 68.
Oświetlenie oczka wodnego, ceny…
Cena oświetlenia oczka wodnego w dużej mierze zależy od wielkości zbiornika, ilości elementów, które chcemy wyeksponować, czyli mówiąc najprościej – liczby lamp. Za pojedynczą lampę solarną można zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Droższe są podwodne reflektory czy na przykład zestawy solarne z kilkoma pływającymi lampkami. Generalnie, każdy powinien coś znaleźć na swoją kieszeń…
Polecamy również nasze produkty z kategorii „Lampy zewnętrzne”.
Uwaga! Choć niemal w każdym drzemie uśpiony elektryk, który marzy, by wyrwać się na wolność, to jednak nie budźmy go niepotrzebnie i do montażu oświetlenia oczka wodnego zatrudnijmy fachowca.
Zobacz także: