Bywają ogromne, na których z powodzeniem można by urządzać wojskowe parady, otwarte na pełne przepychu, majestatu ogrody i parki, jak ten w Wersalu czy w rosyjskim Wielkim Pałacu w Peterhofie; trochę skromniejsze, wzniesione na wzgórzach, z których można podziwiać nieco surowy acz malowniczy krajobraz, jak choćby w Walzin w Belgii, na zamku Alkazar w hiszpańskiej Segovii czy w romantycznym Palacio da Pena w Sintrze w Portugalii, który to zamek, nawiasem mówiąc, jury międzynarodowego konkursu European Best Destination uznało za najpiękniejszy w Europie. Cóż, to bez wątpienia miejsca piękne, jednak na co dzień powinniśmy się cieszyć tym, co mamy, czyli naszymi przydomowymi tarasami, bo o nich mowa. I bez względu na to, czy urządzimy je w stylu toskańskim, prowansalskim czy rustykalnym, upodabniając do amerykańskiej werandy, mogą być równie piękne jak te zamkowe. A jeśli jeszcze przemyślanie zaaranżujemy oświetlenie tarasu, wkomponowując je w oświetlenie całego ogrodu, to już będzie pełnia szczęścia, kiedy wieczorem usiądziemy, by oddać się błogiemu lenistwu…

Oświetlenie – taras, jakie lampy na taras będą najlepsze?

Kinkiety zewnętrzne, lampy wiszące, stojące, taśmy i lampki LED na taras, girlandy czy podświetlane donice – słowem - wybór oświetlenia na taras jest przeogromny, warto więc zastanowić się, jakich lamp potrzebujemy, by były funkcjonalne i estetyczne. Na początek musimy jednak pamiętać, że choć taras to niejako przedłużenie naszego domu, nie jest jego częścią, więc wymaga źródeł światła o innych parametrach niż w pomieszczeniach zamkniętych. Kupujmy zatem wyłącznie lampy przeznaczone do pracy na zewnętrz, najlepiej wysokiej jakości od sprawdzonego producenta, zabezpieczone przed korozją, z trwałych materiałów, jak aluminium, żeliwo, stal. Zwracajmy również uwagę na stopień szczelności, powinien wynosić minimum IP44 (na temat lamp zewnętrznych można przeczytać również w artykule „Oświetlenie ogrodowe - jak je zaprojektować i zamontować?”).

Projektując oświetlenie na tarasie warto zwrócić uwagę, by korespondowało z oświetleniem zewnętrznym budynku, czyli zamontowanym przy bramie, furtce, schodach, a zwłaszcza alejkach czy ścieżkach w ogrodzie, którego to ogrodu taras jest niejako przedłużeniem. Unikajmy mieszania stylów.

A skoro o stylu mowa…

Oświetlenia tarasowe lubią umiar, czyli delikatne, rozproszone, światło o ciepłej barwie. Intensywny blask na tle mroku wygląda fatalnie, a przy okazji zgubimy nastrój oświetlenia ogrodu. Warto pomyśleć o zamontowaniu różnych lamp uruchamianych kilkoma włącznikami, dzieląc w ten sposób taras na strefy. Dzięki temu będziemy mogli zbudować odpowiedni nastrój w zależności od chwili. Innego światła bowiem potrzebujemy podczas romantycznego tete a tete, innego natomiast, kiedy organizujemy wystawną kolację czy imprezę dla przyjaciół.

Oświetlenie tarasowe powinniśmy dobrać pod jego estetykę. Styl rustykalny, prowansalski to naturalne materiały wykończeniowe, a więc taras drewniany, pomalowany najczęściej na biało, meble wykonane z żeliwa, wikliny, ratanu lub techno rattanu o pastelowych kolorach. Nie jest to jednak styl minimalistyczny, lampy mogą więc mieć ażurową, zdobioną konstrukcję, naśladować kształtem latarnie, a wiszące przypominać klasyczny żyrandol z kutego żelaza. Przykładem może być miedziana zewnętrzna lampa wisząca Chelsea – Norlys 961. Jej klasa szczelności to IP44. Producentem jest Norlys, międzynarodowy holding o norweskim rodowodzie, mający swój zakład także w Polsce, w Nowym Sączu.

Oświetlenie – taras, jakie lampy na taras będą najlepsze?Pivot XL OUT - Slide

Jeśli dotarliśmy do Norwegii. Styl skandynawski lubi minimalizm. To prostota i naturalne materiały. Taras powinien być przestronny, jasny i przytulny, więc sprawdzają się na nim lampiony, girlandy, a nawet żarówki LED rozwieszone na kablu. Taką lampą może być na przykład Cumulus S 9751, prosta i jednocześnie elegancka lampa wisząca polskiej firmy Nowodvorski. Ma lekko spłaszczony klosz w kształcie kuli. Wykonano ją z tworzywa w białym kolorze. „Skandynawskim” dekoracyjnym dodatkiem oświetlenia na taras może być biała, wykonana z metakrylanu podświetlana doniczka Y-Pot Light 74 włoskiego producenta oświetlenia, firmy Slide. Klasa szczelności IP55.

Y-Pot Light 74 - Slide - doniczka podświetlanaWinchester Black - Elstead Lighting - kinkiet ogrodowy

Tarasy w stylu amerykańskim, czyli werandy mają zwykle dużą powierzchnię. Zadaszone, koniecznie z ażurową balustradą i huśtawką, wykonane z drewna pomalowanego na odcień bryły całego domu. Oświetlenie tarasu drewnianego to podczepione pod sufitem lampiony, dekoracyjne latarenki i latarnie ustawione w pobliżu balustrady. Na ścianach domu koniecznie kinkiety, jak na przykład Winchester Black brytyjskiego producenta Elstead Lighting. Czarny, bo amerykańskie werandy „lubią” ciemne oprawy lamp.

Jakie źródło światła wybrać? Oświetlenie tarasu LED jest zdecydowanie najlepsze. Energooszczędne, więc choć nasze tarasy to nie przestrzenie w zamkach wspomnianych na wstępie, to jednak energię zużywają, zwłaszcza kiedy świecą całą noc. Oświetlenie LED tarasu będzie nam także służyć znacznie dłużej. Żarówki LED mogą bowiem świecić kilkadziesiąt tysięcy godzin, „zwykłe” zaledwie tysiąc. Dodatkowo LED-y emitują światło o różnej barwie, a w żarówkach RGB możemy dodatkowo pilotem zmieniać jego kolor.

Zobacz także: Jakie oświetlenie do ogrodu

Oświetlenie podłogowe na tarasie – co warto wiedzieć?

Oświetlenie podłogowe to nowoczesne oświetlenie tarasu. Z jednej strony wydobywa z mroku materiał, z którego zbudowany jest taras, podkreślając fakturę drewna czy płytek, z drugiej podwyższa bezpieczeństwo, bo montuje się je również w miejscach, w których chcemy uwidocznić różnice poziomów, progi, stopnie czy granice między różnymi rodzajami nawierzchni. Oświetlenie podłogowe ma jednak funkcje głównie dekoracyjną, uzupełnia światło na tarasie nie zastąpi więc oświetlenia głównego.

Do tego typu oświetlenie tarasów najlepsze są lampy wbudowane w podłogę: nie oślepiają, nie utrudniają poruszania się po nim, ale także… sprzątania. Zazwyczaj lampy podłogowe umieszcza się przy krawędziach bocznych lub w narożnikach tarasu. Często oznacza się nimi trakty piesze bądź schody prowadzące z tarasu do ogrodu.

Cecilia FI1 SmallCubo 30 OUT - Slide - lampa stojąca zewnętrzna

W oświetleniu podłogowym tarasu poziom szczelności IP powinien być wyższy niż w zewnętrznych lampach stojących lub wiszących, bo są bardziej narażone na wilgoć - woda po deszczu czy… naszym myciu szlauchem dłużej spływa. Kupując należy także zwrócić uwagę na parametr oznaczony IK, czyli wytrzymałość mechaniczną. Im wyższa, tym większa odporność, a musimy pamiętać, że po tarasie chodzimy, czasami coś lub ktoś upadnie itp.

Jako oświetlenie podestu sprawdzają się także taśmy lub listwy LED.

Stojące lampy na taras

Zewnętrzne lampy stojące najlepiej sprawdzają się na większych tarasach. Podobnie jak we wnętrzu domu, możemy ustawić je obok stołu, przy którym spożywamy posiłki bądź przy kanapie czy leżaku. Idealną lampą, która sprawdza się przy takim ustawieniu, a jednocześnie możemy ją także postawić na przykład na stoliku jest ITACA TL1 firmy Ideal Lux.

Lampy stojące często montowane są przy schodach prowadzących do ogrodu; parami po obu ich stronach zarówno przy pierwszym, jak i ostatnim stopniu. Kiedy nasz taras nie ma balustrady, wyznaczającej jej obwód, można umieścić je albo tylko w rogach, albo co kilka metrów wzdłuż obwodu.

Stojące lampy na tarasTESLA PT4 SMALL

Przykładem takiego rozwiązania mogą być stojące lamy TESLA PT4 SMALL włoskiego producenta Ideal Lux. Nie są zbyt wysokie, 60 cm, emitują światło w dół, więc nie będą nas oślepiać.

Ciekawym rozwiązaniem, sprawdzającym się zarówno na tarasach zaaranżowanych nowocześnie, jak i werandach w stylu amerykańskim może być ustawienie kilku lamp obok miejsc siedzących, stolików itp. Ciekawie w takim zestawieniu wyglądają sześcienne lamy Cubo 40 OUT włoskiej firmy Slide. Białe, wykonane są z polietylenu, o klasie szczelności IP55.

Oświetlenie zadaszonego tarasu

Jak oświetlić zadaszony taras? Właściwie sprawdza się każdy typ lamp, zarówno kinkiety, jak i stojące, jednak dach nad tarasem to nowe możliwości. Przede wszystkim wiszące lampy zewnętrzne. Warto zamontować ją centralnie, a jeśli mamy taras w stylu włoskim, gdzie jego „sercem” jest stół jadalny, bezpośrednio nad stołem, by skupić na nim światło.

Reflektory zewnętrzne. Możemy skierować je w górę, by odbić światło od sufitu, w ten sposób oświetlą taras światłem odbitym.

Terra AP1 Big - Ideal LuxSnif AP1 Big - Ideal Lux

Girlandy. Rozwieszone po całym obwodzie tarasu lub na przykład tylko na części zewnętrznej. Sprawdzają się także jako dekoracyjne oświetlenie pergoli.

Latarnie lub lampiony. Najczęściej wieszane są nad balustradą w części tarasu schodzącej do ogrodu, ale równie często na suficie w niewielkiej odległości od elewacji budynku. Można je również zamocować nad roślinami, które mamy na tarasie.

Światło na tarasie winno przede wszystkim budować atmosferę, sprzyjać odprężeniu, nie powinno więc być zbyt mocne. Nawet kiedy urządzamy przyjęcie, chcemy przecież, by goście podziwiali aranżację ogrodu i tarasu, a nie jedynie nasze zdolności kulinarne i towarzyską duszę. Mniej znaczy więc w tym przypadku lepiej, ważne przede wszystkim, by było bezpiecznie…

Zobacz także: