Zastanawiają się Państwo, ile lamp i gniazdek można podłączyć do jednego obwodu elektrycznego? Bez wątpienia jest to zasadnicze pytanie, kiedy planujemy budowę domu lub wymianę instalacji w starym mieszkaniu. Odpowiednia liczba urządzeń elektrycznych podpiętych do danego układu nie tylko wpływa na efektywność ich pracy, ale ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całej instalacji, bowiem zbyt duża ilość sprzętu pobierającego jednocześnie prąd może ją przeciążyć, doprowadzając nawet do pożaru. Warto zaznaczyć, że oświetlenie na jednym obwodzie, liczbę punktów elektrycznych w danym pomieszczeniu, przekroje przewodów, itp. wyznaczają krajowe normy (polecamy stronę naszego sklepu Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową?”).

Zasady dotyczące liczby lamp na jednym obwodzie

Czym właściwie jest obwód elektryczny? W dużym uproszczeniu, to zamknięty układ elementów pobierających energię połączonych ze sobą i umożliwiający przepływ prądu. Każdy obwód doprowadzony jest do bezpiecznika znajdującego się w tzw. tablicy rozdzielczej (rozdzielnicy), która dodatkowo powinna być chroniona wyłącznikiem różnicowoprądowym i ochronnikiem przeciwprzepięciowym. W teorii przy niewielkiej liczbie odbiorników energii całe mieszkanie można podpiąć do jednego układu, jednak nie jest to wskazane nie tylko ze względu na przepisy. Kilka obwodów ogranicza ryzyko ich awarii, a w przypadku usterki w instalacji nie tracimy zasilania w całym domu. Innymi słowy – podział instalacji na szereg obwodów o mniejszej mocy dokonujemy, żeby zminimalizować ryzyko jej przeciążenia.

Według krajowej normy ze względu na kategorię wykorzystania wyróżnia się trzy układy elektryczne:

- obwód oświetleniowy,

- obwód dla gniazdek o prądzie znamionowym 10/16A,

- obwód przeznaczony dla urządzeń o mocy 2 kW i większej (podgrzewacz wody, pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna bądź płyta indukcyjna, lodówka).

Czynniki wpływające na liczbę lamp na jednym obwodzie

Każdy obwód posiada maksymalny dopuszczalny prąd obciążenia, jaki może w nim płynąć bez ryzyka przegrzania instalacji, który jednocześnie determinuje liczbę podpiętych odbiorników. Stąd zalecany podział na kilka układów. Według normy PN-IEC 60364-5-52 w instalacjach domowych powinny się znaleźć co najmniej:

- dwa obwody oświetleniowe,

- dwa obwody gniazdek przeznaczenia ogólnego,

- jeden obwód gniazd kuchennych,

- jeden obwód gniazd łazienkowych,

- jeden obwód gniazd technicznych,

- obwód zasilający kuchenkę.

Dodatkowe układy warto zastosować, kiedy planujemy zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu domofon, alarm bądź klimatyzację.

Ile lamp i ile gniazdek na jednym obwodzie?

Zasadniczo norma, o której była mowa przyjmuje, że na jeden obwód oświetleniowy może przypadać maksymalnie do dwudziestu lamp LED, a na pojedynczy obwód gniazd „wtyczkowych” 10 gniazdek, przy czym podwójne liczy się jako jedno. W praktyce stosuje się mniejszą liczbę: 10 opraw świetlnych, 6-8 gniazdek.

A jeśli szukają Państwo znakomitych opraw LEDowych, polecamy ofertę naszego sklepu - „Lampy wewnętrzne”, w tym kinkiety, lampki stojące oraz „Lampy wiszące”. Zapraszamy do Abanet.pl!

Zobacz także: