Niższe rachunki za prąd, bowiem zużywają mniej energii elektrycznej aniżeli tradycyjne żarówki, świetlówki czy halogeny, bezpieczne dla środowiska, trwałe, wydajne – to wszystko o oświetleniu LEDowym wiemy. Pozostaje pytanie, które często sobie zadajemy: co jaki czas przyjdzie nam wymieniać lampy LED? Odpowiedź nie jest bynajmniej prosta, bo wiele zależy od rodzaju opraw świetlnych, jakości samego produktu, kompozytów użytych do jego wytworzenia oraz elementów instalacji, ale też pracy w odpowiednich warunkach. Jak każde źródło światła bardziej skomplikowane niż łuczywo, diody elektroluminescencyjne nie są perfekcyjne, więc mogą ulec awarii, co również wpływa na ich wydajność i żywotność. Dlatego warto wybierać lampy LED renomowanych producentów, gwarantujących wysoki poziom wykonania i odpowiednią jakość wszystkich podzespołów. Zapraszamy do naszego sklepu Abanet.pl, w którym czekają na Państwa rewelacyjne oprawy uznanych marek branży oświetleniowej, w tym m.in. fantastyczne „Lampy wewnętrzne LED” i „Lampy wiszące LED”. W naszej ofercie mamy wyłącznie produkty spełniające najwyższe normy energetyczne i ekologiczne, a przy tym w cenach na każdą kieszeń.
Jak często wymieniać lampy LEDowe?
Zasadniczo oprawy LED można podzielić na dwa typy: z wymiennymi źródłami światła oraz zintegrowane. W tym drugim przypadku ich żywotność może sięgać nawet ponad dwadzieścia lat, w pierwszym – czas nie ma większego znaczenia, wymieniamy jedynie żarówki LEDowe, a los samej lampy zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu, zmieniającej się mody oraz np. modernizacji wnętrza i wyboru nowej aranżacji. Tu właściwym pytaniem jest, jak długo może świecić dioda LED w żarówkach? Czy lampy LED się zużywają? Żarówki LED znane są z długowieczności, średnio sięgają powyżej 50 tysięcy godzin, czyli kilkanaście razy dłużej od tradycyjnych. Ale… W tańszych modelach do produkcji mogą zostać użyte podzespoły niskiej jakości (zasilacz, radiator, kondensator), co prowadzi do przegrzania żarówki i jej szybkiego „spalenia”. Powodem znacznego skrócenia pracy diod jest montaż LEDów w oprawach, które nie są do nich dostosowane, stąd ważne, by przed zakupem sprawdzić specyfikację techniczną danego urządzenia. Należy dopasować żarówkę do parametrów wymaganych przez producenta oprawy, w której zostanie zainstalowana, w tym klasę szczelności i odporność na zanieczyszczenia (IP), bowiem innymi właściwościami charakteryzuje się urządzenie działające wewnątrz budynku, a innymi w ogrodzie (polecamy stronę Abanet.pl „Reflektory zewnętrzne LED”).
Osobną kwestią pozostaje przestarzała instalacja elektryczna. Lampy LED nie będą działać prawidłowo i szybciej zużyją się, kiedy np. w mieszkaniu mamy zbyt mało obwodów, innymi słowy - zbyt wiele urządzeń podpiętych jest do jednego źródła (polecamy naszą stronę Dlaczego lampa LED mruga?).
Po jakim czasie wymienić lampę LED zintegrowaną?
Czym właściwie jest lampa zintegrowana? Mówiąc najprościej, to oprawa, w której diody LED zostały umieszczone i zamknięte wewnątrz na etapie produkcji, co oznacza, iż w przeciwieństwie do tradycyjnych nie ma możliwości wymiany w nich źródła światła. Dla wielu osób to rzecz jasna minus, ale są także plusy:
- większa efektywność pracy i wydajność, czyli mniejsza straty mocy aniżeli w żarówkach,
- lepsze chłodzenie, co przekłada się na przedłużenie żywotności,
- możliwość dobrania oświetlenia dedykowanego do danego pomieszczenia i funkcji, jaką ma w nim spełniać,
- niepowtarzalny design - kształty i formy niemożliwe do uzyskania w przypadku tradycyjnych opraw.
No dobrze, ale jaka jest żywotność lamp LED zintegrowanych? Przyjmuje się, że oprawy tego typu powinny działać bez zakłóceń od kilkunastu do 30 lat, więc zdecydowanie wcześniej nam się znudzą niż zepsują. I znów warunek jest jeden, sprawdzeni producenci oświetlenia, którzy dają gwarancję na swoje wyroby. Dlatego zapraszamy do naszego sklepu Abanet.pl – fantastyczne lampy LED o wyjątkowym designie i wysokiej wydajności czekają na Państwa!
Zobacz także: