Od pewnego czasu świetlówki LED nie tylko są najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia do obiektów komercyjnych, lokali użytkowych, hal produkcyjnych czy… przydomowych garaży, ale też zastępują tradycyjne „jarzeniówki” w już zamontowanych oprawach. Nie ma się co dziwić, diody elektroluminescencyjne są energooszczędne, zużywają ponad dwukrotnie mniej prądu aniżeli lampy wyładowcze. Trwałe, odporne na niskie temperatury i wilgotność, ale też przyjazne środowisku, bo m.in. nie zawierają rtęci. Zarówno ich montaż, jak i wymiana lamp fluorescencyjnych na świetlówki LED nie powinna stanowić zbyt wielkiego wyzwania. Możemy to zrobić samodzielnie, chociaż jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować się z elektrykiem. Zapraszamy do Abanet.pl, polecając „Lampy wewnętrzne LED” oraz „Lampy wiszące LED”, znajdujące się w ofercie naszego sklepu.
Spis treści
Jak podłączyć świetlówkę do prądu?
W największym skrócie - tradycyjna świetlówka, czyli lampa fluorescencyjna to źródło światła wyładowcze. Wypełniona gazem (najczęściej argonem) i parami rtęci tuba pokryta jest od wewnątrz luminoforem, który świeci wzbudzony przez promieniowanie ultrafioletowe powstałe na skutek wyładowań jarzeniowych (wyładowań elektrycznych w gazie). Natomiast działanie świetlówki LED opiera się na zjawisku elektroluminescencji, czyli – w dużym uproszczeniu - zbudowane z dwuwarstwowych półprzewodników diody przekształcają energię elektryczną bezpośrednio w światło, gdy pod wpływem prądu elektrony przechodzą z jednej warstwy w drugą.
W porównaniu do opraw jarzeniowych świetlówki LEDowe zużywają mniej energii, nie wydzielają szkodliwego promieniowania UV, nie potrzebują dodatkowego wyposażenia. Ich podłączenie zależy od rodzaju zasilania:
- świetlówki LED jednostronne – przewód fazowy („L”) i neutralny („N”) znajdują się przy jednym końcu lampy. Łączymy je z przewodem fazowym i neutralnym instalacji domowej. Przeciwna strona jest pusta, stanowi jedynie uchwyt dla drugiego trzonka źródła światła;
- świetlówki LED dwustronne – z jednej strony podpinamy przewód fazowy sieci, z drugiej neutralny.
Ważna uwaga: świetlówki LED dwustronne możemy dowolnie „wstawić” do oprawy, w przypadku jednostronnych do gniazdka, do którego dochodzą przewody można wstawić wyłącznie końcówkę zasilającą, jeśli zrobimy odwrotnie – uszkodzimy lampę!
Jak podłączyć świetlówkę LED do zwykłej oprawy
Czy świetlówki LED pasują do zwykłych opraw? – to pytanie, które często się pojawia. Wiele dostępnych na rynku LEDów zaprojektowanych jest tak, by pasowały do tradycyjnych lamp jarzeniowych, choć w niektórych przypadkach może być wymagana drobna ich modyfikacja, np. trzeba wyeliminować zbędne stateczniki (elektroniczne lub magnetyczne) bądź startery. Istotne, żeby dobrać odpowiedni trzonek do rodzaju gniazda w obudowie. Najczęściej spotykane świetlówki LED to:
- T8 z trzonkiem G13,
- T5 z gniazdkiem G5.
Jak wymienić świetlówkę na LED? Po pierwsze najpierw trzeba usunąć starą „jarzeniówkę”, a następnie zdemontować statecznik. Należy upewnić się, że przewody znajdujące się w wyposażeniu posują do rodzaju świetlówki – jednostronnie zasilane wymagają dwóch przewodów podłączonych do jednego gniazda, dwustronne mają po jednym kablu, które montujemy do każdego z dwóch gniazd. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego pamiętajmy, że tak przed wymianą świetlówki, jak i montażem nowej lampy trzeba odciąć zasilenie, czyli wyłączyć bezpieczniki!
Jak podłączyć świetlówkę LED schemat
Należy zaznaczyć, iż powyższy schemat podłączenia świetlówki LED nie jest dokładną instrukcją montażu, ale jedynie podpowiedzią. Trzeba go traktować jako pewnego rodzaju poradnik. Zależnie od modelu lampy czy też rodzaju trzonka instalacja lampy może się nieco różnić od wzorca, dlatego zawsze przed rozpoczęciem pracy powinniśmy uważnie zapoznać się z instrukcją dostarczoną przez producenta oświetlenia, która jest dołączona do każdego produktu dostępnego w naszym sklepie Abanet.pl (polecamy również strony „Jak przyciemnić lampę LED?” oraz „Jak sparować pilot z lampą LED”). Zapraszamy serdecznie, życząc owocnych zakupów.
Zobacz także: