Diody elektroluminescencyjne, czyli emitujące światło – rozwiązanie nowoczesne, energooszczędne, trwałe i niezawodne. To wszystko o oświetleniu LED wiadomo nie od dziś. Ale technologia ta zapewnia również cały szereg nadzwyczajnych, nieistniejących do tej pory możliwości. Nie tylko jesteśmy w stanie na przykład dobrać jasność światła, jego temperaturę barwową i barwę, ale też tworzyć samodzielnie zmieniające kolor iluminacje. Dodatkowy potencjał daje nam zdalne sterowanie. Przy pomocy pilota lub aplikacji w telefonie bez ruszania się z fotela możemy lampy włączyć i wyłączyć, ściemniać bądź rozjaśnić, operować światłem w obrębie stref w mieszkaniu. Rzecz jasna, zanim będziemy w naszym domu w pełni władać LED-ami musimy wszystko zaprogramować, słowem sparować pilota z lampami, a dokładniej z ich sterownikami. Zadanie wykonalne, choć wymagające nieco cierpliwości.
Spis treści
Parowanie sterownika LED z pilotem
W jaki sposób sparować pilot z lampą LED? Parowanie pilota z lampą najlepiej zacząć od uważnego przeczytania instrukcji dołączonej do każdego produktu dostępnego w naszym sklepie Abanet.pl – sterownika i pilota. Tak oświetlenie instalowane wewnątrz budynku, jak i ogrodowe (polecamy strony „Reflektory zewnętrzne LED” oraz „Lampy wewnętrzne LED”) może się bowiem różnić, jeśli chodzi o zastosowane rozwiązania, chociaż główna idea zazwyczaj jest podobna. Na początku powinniśmy zastanowić się, na jakie strefy podzielimy nasze mieszkanie, by móc zarządzać nimi niezależnie, np. osobno oświetlenie sufitowe, oddzielnie kinkiety, jeszcze odrębnie lampki stołowe, albo: całość pomieszczenia, przestrzeń wypoczynkowa, kącik kawowy i czytelniczy, aneks kuchenny, wyspa. Kiedy już wiemy, co chcemy osiągnąć można przystąpić do programowania. Podstawowe kroki są podobne:
- upewnijmy się, czy pilot ma sprawne baterie. Urządzenie to komunikuje się ze sterownikiem LED za pomocą fal radiowych lub poczerwieni, ale niezbędne jest zasilanie, wystarczy nacisnąć dowolny przycisk - jeśli dioda zaświeci się będzie to znak, iż są naładowane,
- należy wyłączyć oświetlenie w strefie, którą aktualnie programujemy (wyłączyć zasilanie sterownika),
- ponownie włączamy oświetlenie danej części i wciskamy przez kilka sekund na pilocie przycisk, do którego chcemy ją przypisać,
- kilkukrotny błysk oświetlenia oznacza poprawne zaprogramowanie sterownika dla strefy,
- powtarzamy czynności dla następnych części.
Parowanie pilota LED RGB
Podobnie programujemy pilota z wielofunkcyjnym sterownikiem RGB, czyli urządzeniem przystosowanym do pracy z oświetleniem pozwalającym na niemal nieograniczoną zabawę kolorem. Nazwa pochodzi od trzech podstawowych barw: R(ed) – czerwony, G(reen) – zielony, B(lue) – niebieski. Oprócz wyboru stref, sterownik ten umożliwia właśnie zmianę kolorów czy jasności światła emitowanego przez taśmy LED RGB. Ważna uwaga – przed przystąpieniem do montażu sterownika upewnijmy się, że napięcie zasilacza odpowiada wymaganemu napięciu sterownika, natomiast wkładając baterie do pilota nie dotykajmy na nim przycisków! Polecamy ofertę oświetlenia LED, w tym „Lampy wiszące LED”, dostępną w naszym sklepie Abanet.pl. Inteligentne rozwiązania, które zachwycą każdego użytkownika. Zapraszamy Państwa do naszego sklepu.
Zobacz także: