Bez wątpienia dla wielu osób to najwspanialsze z lamp wiszących – kryształowe żyrandole. Niegdyś symbol luksusu, wyrafinowanej estetyki i ogromnego bogactwa, gdyż na oprawy świetlne z tego minerału mogli sobie pozwolić nieliczni. Z czasem kryształ górski (przezroczysta, bezbarwna odmiana kwarcu o nieskazitelnej czystości) zastąpiło szkło ołowiowe, zwane kryształem czeskim lub angielskim, bo te dwa kraje uważane są za prekursorów jego nowoczesnej produkcji. Może jeszcze nie „pod strzechy”, ale z pewnością kryształowe lampy od XIX wieku zaczęło trafiać do rezydencji fabrykantów, finansistów, salonów w kamienicach co bogatszych mieszczan. Lata mijały, zmieniały się mody, a żyrandol był i do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych źródeł światła. Polecamy nasze strony „Lampy kryształowe”, „Żyrandole kryształowe” oraz „Kinkiety kryształowe”, na których prezentujemy szeroką ofertę opraw wykonanych z tego materiałów bądź zdobionych kryształkami, dostępną w sklepie Abanet.pl. Lampy wiszące, ścienne, stołowe do wszystkich stylów aranżacji, pochodzące od znakomitych producentów oświetlenia. Zapraszamy.

Jak wyczyścić kryształowy żyrandol?

Żyrandole kryształowe nie są zwyczajnymi źródłami światła. Rzecz jasna podobnie jak i inne lampy sufitowe zapewniają wystarczającą jasność w pomieszczeniu, w którym są zamontowane, ale nade wszystko żyrandol to symbol elegancji, ponadczasowa ekskluzywna ozdoba, która swoim wyglądem podkreśla wystrój wnętrza, tworząc wyjątkowy nastrój, nawet gdy jest wyłączony. Kryształki załamują światło w unikatowy sposób, tworzą mieniące się refleksy - wystarczy że odbiją się od nich promienie słoneczne, wpadające do wnętrza mieszkania. Efektów tych nie odda żadna inna lampa. Ponadto szkło ołowiowe latami nie traci na swoim wyglądzie. Nie utlenia się, w przeciwieństwie np. do srebra, miedzi czy mosiądzu, które zmieniają z czasem barwę (polecamy stronę Abanet.pl „Jak czyścić mosiężny żyrandol?”). Jednakże nie oznacza to, że kryształowe lampy nie wymagają, by o nie zadbać. Podobnie jak całe mieszkanie okresowo wypada je odświeżyć.

Jak wyczyścić kryształowy żyrandol?L11 007/08/1-A; Ni - Glass LPS - kryształowy żyrandol/lampa wisząca

Zatem, żyrandol kryształowy jak czyścić? Jak umyć kryształowy żyrandol, by zawsze świecił pełnym blaskiem? Jak czyścić szklany klosz żyrandola, by go nie uszkodzić? Po pierwsze – robimy to spokojnie, delikatnie i bez pośpiechu - kryształki są wrażliwe i delikatne. Po drugie, żyrandol należy czyścić regularnie, dzięki temu brud osadzający się na meblach i oświetleniu nie przylgnie do nich zbyt mocno. Wystarczy cyklicznie, np. przy okazji sprzątania mieszkania miotełką przetrzeć lampę z kurzu. I wreszcie - zalecane jest, by raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką żarówki, części metalowe i kryształy, a następnie wypolerować je szmatką z miękkiej tkaniny. Możemy zastosować płyn do czyszczenia kryształowych żyrandoli bądź wodę zmieszaną z koncentratem do mycia szyb. Unikajmy środków chemicznych o mocno kwasowym albo zasadowym odczynie. Choć niekiedy taki „przepis” się pojawia, specjaliści twierdzą, że woda z octem nie jest dobrym pomysłem, płyn do mycia naczyń to środek skuteczniejszy, a poza wszystkim niepozostawiający drażniącego zapachu.

Jak myć kryształowy żyrandol

Pozostaje pytanie, co zrobić, kiedy zabrudzenia są spore? Jak umyć żyrandol kryształowy, który kupiliśmy „z drugiej ręki” i widać, że całe lata przeleżał na strychu lub w piwnicy? Najrozsądniej byłoby rozkręcić żyrandol i umyć poszczególne jego elementy, używając w tym celu delikatnej szmatki (mikrofibra, flanela, filc, bawełna) bądź gąbki. Nie wolno stosować tkanin ostrych i szorstkich. O czym jeszcze warto pamiętać?

- jeśli myjemy żyrandol już zainstalowany na suficie, wyłączmy wcześniej zasilanie,

- przed przystąpieniem do robienia porządków załóżmy bawełniane rękawiczki, dzięki czemu nie pozostawimy własnych odcisków na kryształach,

- woda, w której myjemy klosze nie powinna być zbyt gorąca, lecz co najwyżej letnia, w ekstremalnych temperaturach kryształ traci sporo ze swojego blasku,

- do mycia używajmy plastikowych naczyń - wiadra albo miednicy - metalowym łatwo o uszkodzenie kryształków lub wręcz – rozbicia ich.

Jak myć kryształowy żyrandolSasha - Italux - lampa wisząca

Wspaniałe kryształowe żyrandole w rozsądnych cenach czekają na Państwa w naszym sklepie Abanet.pl. Zjawiskowe wieloramienne oprawy do wnętrz klasycznie urządzonych, np. w stylu glamour czy pałacowym, ale także minimalistyczne, skromniejsze choć nie mniej efektowne lampy wiszące z kryształami do przestrzeni nowoczesnych, loftowych. Żyrandole do obiektów mieszkalnych, komercyjnych oraz do lokali użyteczności publicznej – jesteśmy przekonani, iż w Abanet.pl każdy z naszych Klientów znajdzie wymarzoną lampę kryształową. Zapraszamy Państwa serdecznie.

Zobacz także: