„Wszystko jest proste za wyjątkiem koła” – miał mawiać nieodżałowany „Kisiel”, czyli Stefan Kisielewski, kompozytor, prozaik, felietonista. Nie do końca wyjąwszy okręg, bo są jeszcze kable. Zdarza się dość często, że po zakupie żyrandola i wyjęciu go z opakowania linka lub przewód, na którym ma zawisnąć nie trzyma pożądanej prostej linii, lecz jest wygięty i/lub poskręcany. Lampa sufitowa, o czym powszechnie wiadomo, nie jest li tylko elementem wyposażenia, który ma rozjaśnić ciepłym, rozproszonym światłem całe pomieszczenie, lecz pełni równie ważną funkcję dekoracyjną. Powiedzmy sobie szczerze, wygięty kabel tę estetykę mocno zakłóca, zwłaszcza że zazwyczaj pierwszym, na co zwracamy uwagę po wejściu do swojego lub cudzego mieszkania nie jest zjawiskowość miejsca, lecz drobiazgi, które odbiegają od normy, zaburzają równowagę i harmonię. Ale nie załamujmy rąk, niemal wszystko da się odkręcić, a już przewody to na pewno. Zatem, jak wyprostować kabel w lampie?

Prostowanie kabla lampy – metoda „same się wyrównają”

Pierwsza i najważniejsza uwaga, jakkolwiek byśmy próbowali naprawiać kabel lampy, róbmy to zanim podłączymy ją do prądu. Pamiętajmy – wszelkie prace związane z elektrycznością należy prowadzić po wcześniejszym odcięciu zasilania (zapraszamy na strony Abanet.pl „Jak podłączyć lampę sufitową?”).

Jeśli mówimy o prostowaniu przewodów, sposobem, który nasuwa się jako pierwszy jest zawierzenie grawitacji. Sformułowane przez Izaaka Newtona prawo powszechnego ciążenia, będące jedną z podstaw mechaniki klasycznej stanowi, że każdy obiekt we wszechświecie przyciąga inny z siłą, która jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości pomiędzy nimi. Proste? W każdym razie wystarczy tyle pamiętać z fizyki, że Ziemia przyciąga wszystkie przedmioty, które są od niej lżejsze, więc lampę również. Tyle tylko, że potrzeba czasu, a jeśli nasz żyrandol nie jest masywny i ciężki grawitacja na niewiele się zda. A już ponad wszelką wątpliwość nie pomoże, gdy kabel jest skręcony. Tu i ówdzie można spotkać się z pomysłem, że warto wspomóc ziemskie przyciąganie i albo obciążyć czymś lampę, zwiększając jej ciężar albo użyć suszarki do włosów lub opalarki, by podgrzać kabel, „zmiękczając” tym samym osłonę, przez co stanie się bardziej plastyczna. Koncepcja ta nie wydaje się jednak sensowna, bo łatwo przesadzić i zerwać albo trwale uszkodzić linkę, na której wisi oprawa świetlna lub naruszyć żyły elektryczne znajdujące się w środku łącza.

Jak naprostować kabel od lampy?

Innym rozwiązaniem problemu jest tzw. metoda gorącej wody, polegająca na tym, żeby zanurzyć kabel na kilka minut, by rozluźnić plastikową izolację, a następnie go „rozciągnąć”, by się wyprostował. Ale znów – wrzątek uszkodzi przewód, zbyt zimna woda nie wpłynie na jego sprężystość, nie mówiąc o tym, że wilgoć może się przedostać do środka oprawki.

Zatem jak wyprostować kabel lampy? Co nam pozostaje? Bodaj najskuteczniejszym sposobem wyrównania skręconego przewodu jest użycie szczypiec okrągłych (różańcowych) ze szczękami o gładkiej powierzchni, najlepiej w nylonowych osłonach (szczęki nylonowe ochronią okablowanie przed nacięciem i zarysowaniami). Przytrzymując dłonią lampę zaraz przy oprawce, wystarczy zacisnąć lekko szczęki na kablu i powolnym, lecz mocnym, zdecydowanym i jednostajnym ruchem przeciągnąć szczypce po całej jego długości. Czynność tę zapewnie trzeba będzie powtórzyć. Ważne, by unikać nadmiernej siły i szarpnięć, żeby nie zerwać wewnętrznych miedzianych bądź aluminiowych żył. Jeśli nie mamy szczypiec można wykorzystać wkrętak, chwytając przewód pomiędzy kciukiem a grotem śrubokrętu. Najlepiej robić to w tekstylnych rękawiczkach (niekiedy są dołączane przez producentów oświetlenia do wybranych produktów). Rękawice z wybielanej bawełny tak czy inaczej wypada mieć w domu, bo znakomicie się sprawdzają podczas czyszczenia szklanych i kryształowych żyrandoli oraz innych delikatnych przedmiotów. Miękka struktura chroni dłonie, a z drugiej strony zabezpiecza powierzchnię lampy przed odciskami palców i zmniejsza ryzyko zadrapań.

Kiedy przewód jest uszkodzony lub poważnie zgięty i nie da się go wyprostować, co nie ma prawa się zdarzyć w przypadku nowych lamp kupionych w sklepie Abanet.pl, ale jest możliwe w sytuacji, jeżeli mamy do czynienia ze starą oprawą, którą chcemy odnowić, ze względów bezpieczeństwa należy go wymienić. Polecamy Państwa uwadze strony „Jaki przewód do oświetlenia?” oraz „Jak przedłużyć kabel do lampy?” oraz rzecz jasna zapraszamy do Abanet.pl, gdzie czeka na naszych Klientów fantastyczne oświetlenie do mieszkań i lokali użytkowych.

Zobacz także: