Jak powszechnie wiadomo, ale przypomnieć nie zaszkodzi, garaż to miejsce przechowywania samochodu. Słowo pojawiło się w języku angielskim ponoć na początku XX wieku (garage), a pochodzi od francuskiego garer, czyli parkować lub zabezpieczyć. Ale jakoś tak się stało, że właśnie z angielskiego, a nie z francuskiego nazwa przyjęła się niemal we wszystkich językach świata. Nawet w arabskim - karāǧ – wygląda podobnie.

Nikomu także nie trzeba przypominać, że garaż może być samodzielnym budynkiem lub wydzieloną częścią innego obiektu. Nie tylko ma chronić nasze pojazdy przed kradzieżą czy zmienną pogodą, lecz często pełni także inne funkcje: przechowujemy w nim maszyny ogrodowe; rower; wykorzystujemy jako warsztat, w którym oddajemy się pasji majsterkowania niczym Adam Słodowy w programie „Zrób to sam”; lub jako… miejsce skupienia i samotnej kontemplacji, bo w domu zbyt dużo się dzieje, a my „właśnie mamy coś pilnego do zrobienia”.

Nieważne jednak, do jakich celów pomieszczenie nam służy – dobre oświetlenie garażu jest niezbędne, zwłaszcza, że zazwyczaj światła naturalnego jest w nim mało lub nie ma go wcale. Oczywiście, można zadowolić się jedną lampą sufitową i po kłopocie, ale można też pokusić się o coś więcej. Zatem, jak oświetlić garaż?

Jakie lampy do garażu

Oświetlenie w garażu poniekąd zależy od tego, czy są w nim okna czy ich nie ma. Poniekąd, bo nawet jeśli są, to zazwyczaj okna gospodarcze, czyli raczej niewielkie, które nie zapewniają odpowiedniej ilości światła dziennego; ich podstawowa rola to lepsza wentylacja grawitacyjna w pomieszczeniu; a poza wszystkim z garażu na co dzień korzystamy najczęściej rano czy o zmierzchu, kiedy światła słonecznego, zwłaszcza w naszym położeniu geograficznym „jak na lekarstwo”.Ważniejsze zatem, do czego garaż ma służyć? Czy to miejsce jedynie do parkowania samochodu, czy służy także jako kącik majsterkowicza?

Garaż typu garaż, czyli jeśli jedynie trzymamy w nim samochód nie potrzebuje dużej ilości światła. Wystarczyć powinna lampa sufitowa, najlepiej z czujnikiem ruchu, jednak pamiętać trzeba, że przy pojedynczej lampie, kiedy wjedziemy do środka, oświetlony zostanie jedynie dach pojazdu, przestrzeń wokół będzie ciemna, co może mieć niebagatelne znaczenie, jeśli podczas wysiadania upuścimy coś na podłogę, i znajdź tu teraz człowieku! Może więc nie lampa, a lampy sufitowe do garażu? Na pewno – tak. Przynajmniej dwie lub wielokrotność podwieszone blisko ścian oświetlą pomieszczenie równomiernie, a ponadto nadadzą mu bardziej estetyczny, nowoczesny wygląd.

Kiedyś najczęściej wybieraliśmy lampy jarzeniowe, dziś stawiać jednak należy na oświetlenie świetlówkowe, czyli energooszczędne, wykonane w systemie LED. Pamiętać jednak należy, że świetlówki są czułe na uszkodzenia, świetlówki do garażu powinny więc być umieszczone w oprawach zabezpieczających je przed pyłem, kurzem czy wilgocią, zwłaszcza kiedy garaż wykorzystujemy także jako warsztat.

A może zamiast świateł górnych kinkiety? Sprawdzają się znakomicie jako oświetlenie garażowe. Tu także polecane jest oświetlenie świetlówkowe, zwłaszcza kiedy mamy na przykład ścianę z cegieł, która chcemy wyeksponować. Kinkiety odpowiednio rozmieszczone (czyli przynajmniej na dwóch ścianach, równolegle) zapewniają dużo światła rozproszonego w całym pomieszczeniu, a jednocześnie podkreślają fakturę cegieł, paneli itp. Pisząc o świetle do garażu nie można zapominać o lampach garażowych zewnętrznych, montowanych najczęściej nad drzwiami wjazdowymi. Tu sprawdzają się zarówno halogeny, jak i plafony LED. Nie muszą dawać mocnego światła, wystarczy by móc spokojnie zaparkować samochód czy schować rower, ale powinny mieć czujnik ruchu, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i kłód rzucanych wieczorami pod nogi strudzonym wędrowcom.

A co jeśli nie mamy do garażu doprowadzonego prądu? Jedynym rozwiązaniem są lampy garażowe na baterie. Na rynku jest sporo lamp zasilanych bateriami systemowymi 18 V używanymi we wkrętarkach i innych elektronarzędziach lub akumulatorami, w tym także LED z czujnikami ruchu, ale to rozwiązanie raczej na krótką metę, a nie systemowe…

Clevland 6100 BZ - ArgonOntario 1578 - Argon

Czym oświetlić warsztat, czyli miejsce pracy garażu?

Po pierwsze musi być jasno, po drugie – bezpiecznie.

Jeśli garaż wykorzystujemy jako pomieszczenie do majsterkowania czy drobnych napraw„zwykłe” oświetlenie nie wystarczy. Dodatkowych źródeł światła potrzebuje stół roboczy, zwany niekiedy po prostu „warsztatem”. Na pewno przyda się mocniejsze oświetlenie górne, czy to będą lampy jarzeniowe, które doskonale rozpraszają światło i lepiej oddają rzeczywiste barwy przedmiotów niż żarówki tradycyjne czy na przykład reflektory techniczne lub halogeny skierowane w dół. Stuprocentowej gwarancji, że znajdziemy każdą zaginioną śrubkę nie ma, ale prawdopodobieństwo na pewno jest większe.

Mono Corner 2X200 White-Gold Viii - NowodvorskiDarling 3082 - Argon

Jako dodatkowe lampy do naszego warsztatu sprawdzą się umieszczone na ścianach lampy garażowe. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że są łatwe w montażu, a przede wszystkim umieszczone są oprawach kanałowych, która chroni je przed uszkodzeniem.

Plafon RING 4L Czarny - SolluxPinne 145 Czarny THORO

Jako oprawy oświetleniowe do garażu, szczególnie w miejscach narażonych na kurz czy pył, czyli nad stołem majsterkowicza sprawdza się lampa liniowa. Zasada działania jest podobna do wspomnianej oprawy świetlówkowej, tylko miast dwóch świecących LED-ów, wyposażona jest w PCB diodowe, ukryte pod rozpraszającym kloszem. To oczywiście rzecz gustu, ale oprawy liniowe lepiej się eksponują na ścianach czy suficie.

Jaka barwa światła do garażu? Jakie światło do garażu cieple czy zimne?

Technologia LED pozwala wybrać barwę i temperaturę barwową światła. Temperatura barwowa, wyrażana w Kelwinach, określa jak ciepłe jest światło, co oczywiście nie oznacza poziom wydzielanego ciepła, lecz jego barwę właśnie, czy jest zimna czy ciepła. Im wyższa ilość Kelwinów, tym światło jest zimniejsze i bielsze, niższa - światło będzie cieplejsze i bardziej żółte. Świeczka to przykładowo 1500K, światło dzienne: 5500 – 7000K, źródła LED to skala ogromna, bo od 2000K do ponad 10000K.

A jaką barwę światła wybrać do garażu? Dla całego pomieszczenia najlepsza będzie neutralna, czyli 3500 - 4500 Kelwinów, w „kąciku majsterkowicza” - barwy zimne, które sprzyjają koncentracji i najbardziej pobudzają organizm do pracy, czyli 4600 - 11000K.

Oczywiście nie można wykluczyć, że w ktoś ma w garażu kącik dumania, w którym lubi się zrelaksować po ciężkim dniu, wpatrując się w swą wspaniałą maszynę (maszyny). Wtedy koniecznie lampa sufitowa do garażu umieszczona ponad obiektem (obiektami) westchnień, a kącik oświetlony ciepłymi barwami, sprzyjającymi ukojeniu…

I już na koniec…

Pytanie, jakie oświetlenie do garażu jest ważne, ale żadna odpowiedź nie będzie dobra, albo inaczej – nic nie pomoże, jeśli nie zadbamy w nim o porządek…

Mono Long Black-Gold Ii - NowodvorskiPills Black V - Nowodvorski

Zobacz także: