Salon z aneksem kuchennym (kuchnia otwarta na salon) to oryginalne i praktyczne rozwiązanie, które od kilku lat coraz częściej pojawia się w naszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Z jednej strony pozwala na zagospodarowanie przestrzeni w sposób efektywny i funkcjonalny, z drugiej – połączenie dwóch pomieszczeń w jedną całość optycznie powiększa wnętrze, a użytkownicy zyskują więcej miejsca, co ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku niewielkich lokali. Ale salon z kuchnią jest też powszechnym widokiem w aranżacjach loftowych, skandynawskich i nowoczesnych, które jak bodaj żadne inne style cenią sobie otwartość, przestronność, niepospolite pomysły. Rzecz jasna decydując się na takie połączenie należy szczególną uwagę zwrócić na oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym, w końcu role, jakie pełnią każde z tych pomieszczeń są zasadniczo inne, jednak odpowiedni dobrane oprawy nie tylko stworzą spójną całość, ale także zapewnią odpowiednią ilość światła w każdym z punktów, w którym jest ono niezbędne. Polecamy „Lampy wewnętrzne”, dostępne w naszym sklepie. Bez względu, czy szukają Państwo minimalistycznych opraw świetlnych do nowoczesnych stylizacji salonu z kuchnią, lamp designerskich o zaskakującym, unikatowym wzornictwie czy modeli wyrazistych, ale w klasycznych liniach – wszystkie znajdą Państwo w Abanet.pl. Zapraszamy.

Oświetlenie salonu z kuchnią aranżacje

Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym? Przede wszystkim nie da się ukryć, że salon i kuchnia to dwa różne byty o odmiennych cechach i zadaniach, jakie spełniają w mieszkaniu. Inne jest nie tylko ich przeznaczenie, lecz również powierzchnia użytkowa, a niekiedy i styl, w jakim są urządzone. Salon to miejsce reprezentacyjne, w którym przyjmujemy gości, strefa relaksu i wypoczynku, niekiedy pokój dzienny dzieci, natomiast kuchnia służy do przygotowywania posiłków. Przechowujemy w niej żywność oraz niezbędne naczynia, sztućce i akcesoria, zmywamy naczynia, w aneksie kuchennym musi się znaleźć kąt na trzymanie odpadów itp. W kuchni otwartej na salon te dwie strefy rozdziela najczęściej bądź to wyspa lub barek, bądź stół.

Oświetlenie salonu z kuchnią aranżacjeOtel A Z Snw Triac - Chors - lampa wisząca

Zastanawiając się, jak dobrać lampy do salonu z aneksem kuchennym, warto zadbać, by całość oświetlenia współgrała ze sobą oraz ze stylistyką poszczególnych części. W idealnym świecie najprostszą rzeczą byłoby stworzenie przestrzeni w jednolitej aranżacji, przez co wybór lamp sprowadzałby się do podjęcia decyzji, jaka oprawa zapewni niezbędną ilość światła w konkretnym punkcie, a który model będzie dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną. Ale jeżeli nie chcemy zastosować tego samego stylu w obu segmentach pomieszczenia, zadbajmy przynajmniej, by oświetlenie posiadało podobne akcenty. Na przykład, gdy w kuchni mamy lampę nowoczesną, w salonie postawmy nie na klasyczny żyrandol, a raczej jego współczesny bardziej minimalistyczny odpowiednik. Styl – stylem, ale pamiętajmy również o wielkości: do niższych wybierajmy plafony czy oświetlenie typu spot (polecamy stronę Abanet.pl „Oświetlenie szynowe”); wysokie pozwalają na absolutną dowolność.

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym?

W salonie otwartym na kuchnię wyróżniamy trzy strefy oświetlenia, jeśli chodzi o typy lamp, przeznaczenie światła oraz jego rozmieszczenie:

- oświetlenie aneksu kuchennego. Tu potrzebujemy światła ogólnego, sufitowego, zapewniającego równomierne rozjaśnienie całego pomieszczenia oraz zadaniowego, służącego do wygodnego przygotowywania posiłków, czyli oświetlenia blatu roboczego (zapraszamy na naszą stronę „Oświetlenie do kuchni”);

- oświetlenie wyspy bądź stołu umieszczonego na granicy aneksu kuchennego i salonu („Oświetlenie do jadalni”);

- oświetlenie salonu. W salonie obok światła ogólnego warto pokusić się o osobne oświetlenie strefy wypoczynku, relaksu czy stolika kawowego lub ławy (polecamy stroną „Oświetlenie do salonu”).

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie z aneksem kuchennym?Maman R On Snw Triac - Chors - zestaw szynowy

Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym to również światło ambientowe, czyli takie, którego celem jest stworzenie klimatu, dekoracyjnego tła, zapewnienie zadawalającej jasności w wybranych miejscach, ale też zmniejszające obciążenia dla oczu podczas oglądania telewizji. Powszechnie stosowane są tu taśmy LED zamontowane pod szafkami w kuchni oraz w salonie za telewizorem.

Jakie oświetlenie do salonu z kuchnią – temperatura barwowa

Temperatura barwowa i barwa światła to dwa czynniki, mające olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie, witalność i… chęć do pracy. Bez żadnych wątpliwości perfekcyjne jest światło dzienne, najlepiej w słoneczne letnie południe, ale trochę go mało w naszej szerokości geograficznej, więc trzeba sobie radzić inaczej, czyli za pomocą sztucznego.

Jakie oświetlenie do salonu z kuchnią – temperatura barwowaAccent Z 120 - Chors - lampa wisząca

Wybierając oświetlenie centralne do kuchni i salonu dobrze jest postawić na ciepłą barwę światła (2700-3500 K), która działa na człowieka kojąco, a dodatkowo eksponuje elementy aranżacyjne. W przypadku blatu roboczego odpowiedniejsza będzie barwa biała - neutralna (4000-4500 K), gdyż sprzyja koncentracji, a potrawy przez nas przyrządzane w takim świetle będą wyglądać atrakcyjnie.

Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym?

Jeśli mówimy o oświetleniu podstawowym, nadal najpopularniejsze są lampy wiszące (do wysokich wnętrz) i plafony, gdy pomieszczenie jest stosunkowo niskie, ale coraz częściej Klienci wybierają oprawy wpuszczane, zestawy szynowe oraz spoty, szczególnie do części kuchennej. Lampy sufitowe to też idealne rozwiązanie dla rozjaśnienia blatu roboczego, wyspy i stołu w jadalni. W salonie nie zapominajmy o kinkietach, które zarówno mogą służyć jako dodatkowe oświetlenie wybranych miejsc (np. strefy wypoczynku i relaksu), jak też stanowić element ozdobny. No i oczywiście lampki stojące: podłogowa „zaświeci” stolik kawowy; biurkowa – delikatnie wyeksponowana sprawdzi się w każdym miejscu.

Jakie lampy do salonu z aneksem kuchennym?Ra Mini 14 Nw Triac - Chors - plafon

Zapraszamy do sklepu Abanet.pl, polecając uwadze Państwa także nasze strony internetowe „Lampy stojące” oraz „Kinkiety”, na których prezentujemy oryginalne oprawy świetlne znakomitych projektantów i producentów oświetlenie, a co niemniej istotne – w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Zobacz także: