Dziś mało kto wie, że toaletka, mebel kojarzony z sypialnią bądź buduarem, pierwotnie był ozdobą… salonu. Oczywiście, przyborów toaletowych, kosmetyków nie trzymano na zewnątrz, lecz były skrzętnie ukryte w skrytkach, przegródkach, szufladach. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego, a sam mebel służy, głównie paniom, od blisko czterech stuleci. Nieodłącznym elementem toaletki – wiadomo - jest lustro, bo bez niego trudno zadbać o właściwy makijaż, a jak lustro i makijaż, to właściwie dobrane oświetlenie, rozumie się.

Oświetlenie toaletki nie tylko jest pomocne, by położyć perfekcyjny make-up, ale także podkreśli urodę samego mebla. Bezspornie najlepszym światłem do makijażu jest światło słoneczne, ale w naszej szerokości geograficznej szansa, że będzie jasno akurat wtedy, kiedy potrzebujemy jest niewiele większa niż prawdopodobieństwo wygrania w Lotto. Jak powiedział Kłapouchy, nie dziw się jeśli jutro spadnie porządny grad, rozszaleje się zamieć i licho wie co. To, że dziś jest ładnie, jeszcze nic nie znaczy. To jest zaledwie jakiś ślad pogody („Kubuś Puchatek, Alan Alexander Milne).

Jakie światło do toaletki? Jakie żarówki do toaletki wybrać?

Toaletka w naszych mieszkaniach zazwyczaj stoi w sypialni, łazience lub przedpokoju, w których to pomieszczeniach najczęściej oświetleniem głównym są lampy sufitowe. Jednak to nie wystarczy, by należycie nałożyć makijaż, dlatego niezbędne jest dodatkowe oświetlenie do toaletki. Podczas robienia make-up-u światło powinno bowiem równomiernie padać na twarz, a lampy sufitowe nam tego nie zapewnią.

Jakie światło do toaletki? Jakie żarówki do toaletki wybrać?Palermo 600 24W - Astro - kinkiet łazienkowy do toaletki

Lampy do toaletki – barwa i moc. Jak już była mowa, idealnym światłem do makijażu jest światło dzienne, wybierając więc lampki do toaletki powinniśmy zadbać, by emitowały podobny płomień. Temperatura barwowa żarówki do toaletki powinna wynosić 5000–6500 K. Najlepiej sprawdzi się lampka do toaletki dająco chłodne światło o współczynniku odwzorowania barw RA/CRI 90, a co najmniej RA/CRI 80. Odpowiednio dobrane światło do toaletki sprawi, że skóra będzie mieć naturalny kolor, nie będzie ani żółta, ani zbyt blada, zaś kolorystyka kosmetyków na twarzy będzie wiernie oddana. Lampki na toaletkę powinny mieć żarówki o mocy od 500 do 1000 luksów. Twarz będzie wówczas doświetlona, co jak wiadomo podczas malowania jest najważniejsze, natomiast kolory kosmetyków wyglądają na niej tak, jak będą prezentować się później po wyjściu na zewnątrz (zachęcamy do lektury artykułu „Jakie światło do makijażu jest najkorzystniejsze”).

Pomysły na oświetlenie toaletki. Oświetlenie toaletki aranżacje.

Generalna zasada, jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie lustra toaletki mówi, że lampy do makijażu na toaletkę powinny znajdować się na wysokości twarzy osoby siedzącej przed nim i być zamontowane wokół lustra lub równolegle po obu stronach. Jeśli wokół, to może oświetlenie toaletki w stylu Hollywood? Pewno każdy kojarzy to oświetlenie lustra toaletki z filmów, zwłaszcza kiedy akcja przenosi się do garderoby: okrągłe żarówki rozmieszczone równomiernie wokół zwierciadła lub na jego ramie. Dla ułatwienia można kupić lustro z wbudowanym lampkami do oświetlenia toaletki lub specjalne listwy z żarówkami. Takie oświetlenie do lustra toaletki sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym lub glamour.

Aurora R 60 - AzzardoPodświetlane lustro łazienkowe Camilla X3

Innym pomysłem, jak oświetlić toaletkę jest nowoczesne oświetlenie LED do toaletki. Sprawdzą się tak taśmy LED czy specjalne listwy, ale także delikatne, dyskretne lampki LED do toaletki lub już gotowe ramki. Lampy LED do toaletki dobrze wyglądają w każdym wnętrzu, zarówno w aranżacjach w stylu nowoczesnym, skandynawskim, jak i industrialnym. Lampki LED do toaletki dają chłodną barwę, a dodatkową zaletą jest energooszczędność i długowieczność.

Popularnym rozwiązaniem oświetlenie lustra do toaletki są kinkiet do toaletki, czyli dwie lampy ścienne zamocowane na wysokości twarzy po obu stronach zwierciadła. Jakie tego typu lampy na toaletkę wybrać? Przede wszystkim muszą dawać dużo światła, by twarz była oświetlona równo i intensywnie.

Najrzadziej spotykanym pomysłem, jak oświetlić toaletkę są lampy stojące. Lampy takie powinny stanąć z obu stron toaletki i mieć odpowiednią wysokość, najlepiej więc kupić z regulacją wysokości.Pierścieniowa lampka na toaletkę. Chętnie korzystają z niej wizażystki. Można ją przenosić, co jest praktyczne, kiedy toaletka jest nieduża.

W ostateczności rozwiązaniem oświetlenia toaletki będzie pojedyncza lampa nad toaletkę, ale należy zadbać, by to nie była lampka punktowa, ale na przykład długi panel (więcej na ten temat w tekście „Jak oświetlić lustro łazienkowe?”).

Jak zrobić oświetlenie toaletki, gdzie zamontować?

Bezspornie najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie toaletki tyłem do okna i pod nim, bo „a nuż” Słońce jednak się pojawi. A co do lamp. Była już mowa, że najbardziej sprawdza się, kiedy oświetlenie toaletki jest zamontowane po obu stronach lustra, na wysokości twarzy. Bez względu na to, czy postawimy na oświetlenie do toaletki DIY, czyli zrobimy je sami, oświetlenie toaletki LED czy kinkiety lampy powinny się znajdować 100 – 120 cm od podłogi, a odległość pomiędzy nimi winna wynosić ok 75 cm, światło będzie się wówczas równomiernie rozchodzić, nie pojawią się cienie czy załamania.

Bari chrom - Astro - kinkietBlake Led Polished Brass - Elstead Lighting

Oczywiście, jeżeli makijaż nakładany jest na stojąco, oświetlenie toaletki musi być zamontowane wyżej, czyli 160 – 170 cm od podłogi (polecamy także wizytę na naszą stronę "Lampy nad lustro")

Na koniec jeszcze jedna uwaga dotycząca oświetlenia toaletki. Pod żadnym pozorem nie wolno po zmroku zapalać przed lustrem świeczek, a już na pewno nie o północy. Ponoć w jego tafli może się wówczas pojawić odbicie Krwawej Mary. O ona nie ma zmiłowania. Zabija lub wciąga do środka, co jakby dla delikwenta nie ma większego znaczenia, skutek jest ten sam. Ostateczny.

Zobacz także: