Podstawową funkcją oświetlenia zewnętrznego jest najczęściej ta praktyczna: z jednej strony zapewnia bezpieczne poruszanie się nocą, z drugiej rozjaśnia miejsca, w których w ciepłe wieczory spędzamy czas. Źródła światła montowane są zatem w ciągach komunikacyjnych, czyli przed wejściem na działkę, wzdłuż chodników, przy drzwiach prowadzących do domu, przed wjazdem do garażu, ale też na tarasie, patio, w altance czy przy basenie. Ogród to jednak nade wszystko zieleń: trawniki, kwietne klomby, rabatki, rozaria, ozdobne krzewy i drzewa. Do jego aranżacji przykładamy dużą wagę, poświęcamy sporo czasu, częstokroć planując latami, nie pozostawiając niczego przypadkowi, a później pieczołowicie pielęgnujemy. Ma zachwycać estetyką, więc czemuż nie rozświetlić także roślin, by zbudować romantyczny nastrój, ale też, aby móc podziwiać nasze dzieło nie tylko w dzień, lecz także, gdy zapadnie zmrok? Oświetlenie roślin w ogrodzie staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza że z roku na rok powiększa się asortyment opraw, które można w tym celu wykorzystać. Przekonają się Państwo o tym, odwiedzając sklep Abanet.pl oraz nasze strony „Oświetlenie ogrodowe” i „Lampy ogrodowe”.

Jak podświetlić drzewo w ogrodzie?

Dla jednych podstawą są wiśnie, czereśnie, jabłonie, orzechy włoskie, czyli drzewa, które nie dość, że olśniewająco wyglądają, szczególnie kiedy kwitną, to jeszcze rodzą smaczne owoce. Inni wolą efektowne magnolie, tulipanowce, obsypane różowymi pękami judaszowce kanadyjskie czy srebrzystoniebieskie świerki kłujące. Czasami na działkę pada cień dwustuletniego dębu z rozłożystymi, poskręcanymi konarami, niekiedy liczącej sobie tysiąc lat lub więcej, któż to wie, wieczniezielonej sekwoi bądź mamutowca (to wtręt dla mieszkańców słonecznej Kalifornii). Ale bez względu na gatunek, podświetlenie drzewa w ogrodzie dodaje tym roślinom nowego charaktery. Dzięki niemu w nocy wyglądają zjawiskowo, majestatycznie.

Jak podświetlić drzewo w ogrodzie?Inside PT1 czarny - Ideal Lux - lampa wbijana zewnętrzna

Dobierając odpowiednio lampy i kierując stosownie strumień światła wprowadzimy do ogrodu nieco mistycyzmu, lekko mrocznej aury. Ale rodzi się pytanie, jak oświetlić drzewo? Zanim wybierzemy oprawy powinniśmy dokładnie zaplanować, jaki efekt chcemy uzyskać. Ważne są: barwa światła; czy lampa będzie rzucać światło rozproszone czy wiązkę skupioną; sposób zasilania opraw; kierunek padania światła. Jeśli chodzi o sposób zasilania dostępne są trzy opcje:

- lampy solarne, w których w dzień ogniwa fotowoltaiczne przekazują pobieraną energię słoneczną do akumulatorów, a po zapadnięciu zmroku zmagazynowany prąd płynie do diod LED;

- oprawy na baterie;

- lampy o napięciu 230V lub 12 – 24V zasilane energią elektryczną z sieci. To rozwiązanie jest najczęściej spotykane, chociaż zanim przystąpimy do urządzania ogrodu wymaga wcześniejszego przygotowania projektu oświetlenia.

Natomiast kiedy mówimy o kierunek padania światła, najbardziej popularne są: oświetlenie drzewa od dołu oraz od góry.

Podświetlenie drzewa od dołu

Oświetlenie pod drzewa podkreśla piękno faktury i wybarwienia kory, gałęzi, liści oraz kwiatów, ale tworzy również tajemniczą, nierzeczywistą atmosferę przywodzącą na myśl gotyckie powieści grozy czy niesamowite wiersze Edgara Allana Poe. W przypadku niższych gatunków roślin lampy umieszczone na ziemi obok pędu fantazyjnie rozjaśnią koronę, dużych - światło można poprowadzić wzdłuż pnia.

Podświetlenie drzewa od dołuMia Led M 11374 - Nowodvorski - lampa stojąca zewnętrzna

Chcąc idealnie oświetlić listowie lampę zazwyczaj umieszczany w odległości równiej połowie wysokości drzewa. Tu najbardziej sprawdzają się reflektory z wąskim strumieniem światła, które przebije się przez liście. Alternatywą są lampy montowane na gałęziach. Dzięki oświetleniu od góry uzyskamy efekt iluminacji drzewa, a jednocześnie rozjaśnimy np. miejsce, w którym spotykamy się przy grillu.

Oświetlenie zewnętrzne drzewa a temperatura barwowa

Barwa światła w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji. Najczęściej wybieramy ciepłą, neutralną. „Zmiękcza” drzewo i jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego, a przy tym hormonizuje z każdą stylistyką. Ale i zimniejsza ma swoich zwolenników. Chłodne oświetlenie sprawdzi się zwłaszcza w aranżacjach orgodu industrialnych, nowoczesnych. Świetnie komponuje się z ich surowym charakterem.

Oświetlenie zewnętrzne drzewa a temperatura barwowaGosen 1 9909 - Antigo - lampa ogrodowa

Oświetlenie drzewa LED

Do oświetlenia roślin możemy wybrać kilka rodzajów lamp LED. Do najpopularniejszych należą:

- reflektory ogrodowe wciskane w ziemię zakończone ostrą podstawę (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy wbijane do ziemi”). Rozwiązanie o tyle uniwersalne, gdyż możemy bez trudu przenieść oprawę w inne miejsce, np. gdy drzewo urośnie,- słupki, latarnie, które pasują do wszystkich aranżacji ogrodu,

- oczka wpuszczane w grunt (nie przeszkadzają choćby w koszeniu trawy),

- girlandy zawieszane na gałęziach (dedykowane do oświetlenie drzew czy alejek od góry).

Oświetlenie drzewa LEDScope - Maytoni - oprawa wbijana w ziemię zewnętrzna

Ważna uwaga! Kupując lampy LED z przeznaczeniem do oświetlenia na zewnątrz budynku pamiętajmy o ich stopniu szczelności IP, czyli o ochronie przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Oprawy znajdujące się pod zadaszeniem powinny mieć IP44, lampy ogrodowe podświetlające podjazd, chodnik, najazdowe – IP65, a do oczek wodnych – IP68 (zapraszamy na naszą stronę „Oświetlenie zewnętrzne”). A wracając na koniec do wspomnianej wcześniej sekwoi. Tego akurat drzewa, żeby było widoczne w całej okazałości od korzeni po czubek korony oświetlić nie sposób, chyba że z drona, a i to prawdopodobnie nie wystarczy, ale wszystkie inne gatunki już tak.

Upewnią się Państwo o tym, przeglądając ofertę sklepu Abanet.pl. Zapraszamy serdecznie!

Zobacz także: