Podbitka dachowa, inaczej zwana podsufitką lub ze staropolska podsiębitką, to – jak wszyscy wiedzą – spodni element wykończenia okapu dachu. Z jednej strony pełni funkcję estetyczną, zakrywa więźbę czy krokwie, tworząc harmonijną całość z resztą domu, z drugiej chroni konstrukcję dachu przed działaniem deszczu, mrozu, wysokiej temperatury oraz… nieproszonych gości, czyli ptaków i owadów, które chętnie wiją swoje gniazda między wystającymi elementami dachu. Podsufitka stanowi też dodatkową izolację termiczną budynku i wreszcie – jest idealnym miejscem, w którym możemy zamontować oświetlenie budynku, wydobywając z mroku nie tylko jego elewację, ale także taras, balkon, ganek. Oświetlenie w podbitce dachowej tworzy wyjątkowy klimat wokół domu, przy okazji czyniąc go bezpieczniejszym.

Jakie oświetlenie do podbitki?

Na początek kilka uwag ogólnej natury. Po pierwsze - oświetlenie w podbitce warto zaplanować przed jej montażem, ile lamp i jakich, by właściwie doprowadzić do nich instalację elektryczną. Po drugie - lampki do podbitki dachowej muszą mieć oprawy przeznaczone do pracy na zewnątrz budynku, czyli podwyższoną klasę szczelności. Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce narażone jest bowiem nie tylko na działanie zmiennych temperatur i wilgoci, ale także pyłu i różnego rodzaju robactwa, które ciągnie do światła, jak te ćmy. Lampki do podbitki powinny mieć więc klasę szczelności minimum IP44. Po trzecie - oświetlenie podbitki dachowej powinno być tak dobrane, by ciepło wydzielane przez lampki w podbitce nie uszkodziło materiału, z którego wykonana jest podsufitka. I wreszcie po czwarte, decydując się na oświetlenie domu w podbitce, warto zadbać, by światło padało nie tylko na elewację domu, ale także częściowo przestrzeń wokół niego.

Ottawa Graphite - NowodvorskiHexa Graphite - Nowodvorski

Podsufitka jest takim miejscem, w którym sprawdzi się zarówno liniowa oprawa do podbitki dachowej, jak i oświetlenie punktowe. Ze względu na poziom bezpieczeństwa, ale także energooszczędność najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie LED w podbitce dachu. LED-owe lampy w podbitce nie nagrzewają się, nie niszczą więc paneli. Jako liniowe oświetlenie LED podbitki dachowej można wykorzystać wodoodporne taśmy LED lub diody LED montowane w specjalnych profilach aluminiowych lub w listwach, które dodatkowo je zabezpieczą. Halogeny w podbitce sprawdzą się, kiedy chcemy mieć punktowe światełka w podbitce. Oczywiście, w tym przypadku także musimy pamiętać, żeby halogeny do podbitki miały wodoodporne oprawy, szczelne osłony w miejscach mocowania do podsufitki i były zrobione z trwałych materiałów. Na rynku dostępne są zarówno kwadratowe, jak i okrągłe halogeny zewnętrzne LED do podbitki. Można także indywidualnie dobrać ich kolor, by pasował stylem do koloru elewacji.W przypadku szerokiego okapu możemy zamontować wiszące lampy LED-owe zewnętrzne do podbitki lub plafony zewnętrzne. W przypadku tych pierwszych musimy pamiętać, że na zewnątrz… wieje, więc raczej nie poleca się tych zawieszonych na długim kablu…

Sprawdź: Lampy zewnętrzne

Oświetlenie w podbitce, jak gęsto rozmieścić halogeny w podbitce dachowej?

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie: oświetlenie w podbitce dachowej, co ile metrów od siebie zainstalować lampy? Albo inaczej, każda odpowiedź będzie dobra. Wszystko zależy bowiem od tego, czy halogeny zewnętrzne do podbitki mają delikatnie podkreślać elewację domu czy również rozjaśniać część tarasu lub ogródka. Istotny jest także rozkład okien w budynku. Oprawy zewnętrzne do podbitki nie są raczej montowane nad nimi, by światło nie raziło domowników, lecz pomiędzy lub po bokach (w przypadku, kiedy oprawy halogenowe zewnętrzne do podbitki lub oprawy LED do podbitki dachowej są delikatne i mają niewielkie rozmiary), więc to niejako okna determinują rozmieszczenie oświetlenia podbitki dachowej.

Luna Square IP44 1.0 LED HV czarny - Wever & Ducré - oprawa wpuszczanaDeeper IP44 1.0 LED biały - Wever & Ducré - oprawa wpuszczana

Jeśli oświetlenie LED w podbitce ma jedynie podkreślać estetykę budynku, wystarczą dwie lampy zainstalowane na rogach domu lub trzy, z których trzecia będzie pośrodku elewacji, między oknami. Kiedy oświetlenie podbitki LED służy także jako oświetlenie tarasu, halogeny do podbitki dachowej możemy zainstalować gęściej, pamiętając jednak, by były położone w równych odległościach od siebie.

Jak podłączyć oświetlenie w podbitce?

Oświetlenie domu na zewnątrz w podbitce, o czym już była mowa, najlepiej zaplanować przed założeniem podsufitki. Łatwo wówczas poprowadzić przewody, wyciąć w panelach (deskach) otwory na oprawy lamp. Ważny jest także wybór napięcia, jakim będzie zasilane oświetlenie do podbitki dachowej, czy będzie sieciowe, czyli 230 V czy niskie – 12 bądź 24 V. Napięcie niskie jest bezpieczniejsze, ale musimy tak zamontować transformator, by nie był narażony na działanie czynników atmosferycznych. Najlepiej wewnątrz budynku. Oświetlenie podbitki domu to instalacja zewnętrzna, stąd trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z których będzie wykonana. Warto powtórzyć - materiały muszą być zabezpieczone przed działaniem wilgoci, zmiennych temperatur i warunków atmosferycznych. Pamiętać także trzeba, by w przypadku podbitki drewnianej, przewody nie stykały się bezpośrednio z drewnem, a w przypadku podbitki stalowej, żeby połączenia i styki były odpowiednio zaizolowane.

Joe Tube - AzzardoDeep Ringo Ribs 9-Soft złoty - Delta Light - downlight

Oświetlenie podbitki, jaka moc żarówek? Bez względu, czy zastosujemy oświetlenie podbitki dachowej LED czy halogeny LED do podbitki moc żarówek nie musi być zbyt wielka, wystarczy 1, 5W, choć jeśli chcemy mieć światło rzęsiste można i więcej, do 6W.Oświetlenie w podbitce zimne czy ciepłe? Generalna zasada mówi: w domu barwa światła ciepła, na zewnątrz – zimna. Czyli oświetlenie podbitki dachowej LED powinno być dawać światło białe, zimne, przypominające blask księżyca. Podbitka oświetlenie, o czym jeszcze warto wiedzieć? Oświetlenie LED zewnętrzne w podbitce montowane jest wysoko, bo pod dachem, wiadomo, warto więc zastosować oprawy LED do podbitki lub halogeny LED do podbitki o skupionym, wąskim kącie świecenia. Warto także zadbać, by oprawy halogenowe do podbitki, której montujemy na tarasie były regulowane, to znaczy byśmy mogli zmieniać kierunek padania światła. I najważniejsze, planując instalację oświetlenia w podbitce dachu warto podłączyć ją nie tylko do zwykłego włącznika, ale także do czujnika ruchu, automatu zmierzchowego lub włącznika z programatorem czasowym

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Abanet na stronie „Oprawy wpuszczane zewnętrzne

Zobacz także: