Człowiek nie jest kotem i w ciemnościach nie widzi. Przynajmniej większość z nas. Niestety. A że prawa Murphy'ego są tak bezsporne, jak to, że Ziemia jest kulą i zmienić ich nie sposób, o czym bez wątpienia każdy niejednokrotnie boleśnie się przekonał, więc jeśli istnieje najmniejsza nierówność terenu na podjeździe przed naszym domem, jeden drobny kamyczek, który się tam znalazł bez naszej zgody i wiedzy, przywędrowawszy nie wiadomo skąd i kiedy, to możemy być pewni, że któregoś dnia, wracając po zmroku właśnie w tym miejscu lub o ten niewinny z pozoru kamyk się potkniemy. Prędzej czy później. To nieuniknione. No może nie my, może uciążliwy sąsiad, który chciał wpaść z niezapowiedzianą wizytą.

Na taki uśmiech losu jednak nie ma co liczyć, zgodnie bowiem ze wspomnianymi prawami Murphy'ego, nieszczęścia spadają zawsze na nas, nigdy na sąsiadów. A szansa na upadek rośnie w postępie geometrycznym, gdyż podjazd jest bodaj najczęściej uczęszczanym miejscem na zewnątrz domu. Wychodzimy i wracamy. Pakujemy samochód przed podróżą i przenosimy z niego zakupy po powrocie do domu. Witamy gości i żegnamy, odprowadzając do bramki (zdarza się, że i kilkakroć, za każdym razem coraz bardziej wylewnie). Nikogo więc chyba dalej nie trzeba przekonywać, jak istotne jest oświetlenie podjazdu przed domem. Dobrze dobrane lampy na podjazd to nie tylko komfort, estetyka, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo: nasze, domowników, gości i… nieszczęsnego sąsiada.

Jak oświetlić wjazd na posesję? Jak oświetlić podjazd?

Planując oświetlenie wjazdu na posesję lub oświetlenie wjazdu do garażu - bez względu, czy wykorzystamy tradycyjne żarówki czy lampy LED na podjazd - musimy pamiętać, by oprawy były wykonane z materiałów trwałych i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Oświetlenie podjazdu do garażu czy oświetlenie podjazdu do domu muszą mieć zwiększoną klasę szczelności, czyli IP. Dla lamp stojących w miejscach częściowo osłoniętych to minimum IP44 (na przykład lampy nad bramą garażową, przy drzwiach wejściowych), IP65 dla opraw narażonych na rzęsisty deszcz, natomiast minimum IP67 – dla lamp gruntowych. Dotyczy to zarówno Lampy LED na podjazd.

Następna ważna uwaga: oświetlenie wjazdu powinno być podłączone do osobnego obwodu domowej instalacji oraz zabezpieczone wyłącznikami nadprądowym (nadmiarowo-prądowy) i różnicowoprądowym (polecamy także artykuł „Oświetlenie ogrodowe - jak je zaprojektować i zamontować?”).

Jak oświetlić wjazd na posesję? Jak oświetlić podjazd?Stavanger - Norlys - lampa stojąca ogrodowa

A propos wyłącznika! Obojętnie, na jakie oświetlenie zewnętrzne podjazdu się zdecydujemy, czy to będą lampy solarne na podjazd, lampy najazdowe podjazdu, oświetlenie liniowe podjazdu, warto żeby było podłączone do czujników ruchu i czujnikiem zmierzchu. Oświetlenie podjazdu z czujnikiem ruchu daje nam gwarancję, że nie będziemy poruszać się na oślep, lampy na podjeździe będą się świecić tylko wtedy, kiedy potrzeba i tylko w tych miejscach, w których w danej chwili potrzebujemy. Czujnik zmierzchu natomiast włączy oświetlenie podjazdu garażowego po zapadnięciu zmroku i wyłączy o brzasku. Innym rozwiązaniem może być oświetlenie podjazdu na pilota, jednak jest mało praktyczne, pilot bardziej się sprawdza, kiedy otwieramy nim bramę w ogrodzeniu czy garażową, niż do sterowania oświetleniem (chyba, że mamy lampki LED RGB, czyli „sterujemy” kolorem).

Projektując oświetlenie wjazdu do domu warto tak rozstawić lampy, by ich światło padało zarówno na drogę od drzwi wejściowych do garażu, od bramy garażu do bramy wyjazdowej i od bramki w ogrodzeniu do drzwi wejściowych do domu.

Jaką lampę na podjazd wybrać?

Na początku warto powiedzieć, że najbardziej ekonomiczne i największą możliwość wyboru daje nam oświetlenie podjazdu LED. A jakie lampy? Najpopularniejsze i najbardziej skuteczne to stojące lampy ogrodowe na podjazd. Funkcjonalne, estetyczne, oświetlą zarówno sam wjazd na posesję czy do garażu, jak i rosnące obok niego rośliny. Jeśli nie zaplanowaliśmy wcześniej oświetlenia, a nie chcemy zbytnio się trudzić przy jego instalacji i montażu, nowoczesnym oświetleniem podjazdu będą stojące lampy ogrodowe solarne. Zasilane energią słoneczną, którą pobierają w dzień, a oddają w nocy pozwolą zaoszczędzić na prądzie, jednak warto wiedzieć, że dają mniej światła od lampy na podjazd do garażu zasilanych energią elektryczną.

Cecilia FI1 Small - Ideal LuxCeci Round FI1 Small - Ideal Lux

Następnym przykładem lamp, którymi możemy oświetlić podjazd są przeznaczone do montażu w podłożu oprawy najazdowe oraz oświetlenie liniowe podjazdu (bądź to taśmy LED umieszczane w aluminiowym profilu, bądź gotowe podłużne lampy na wjazd LED). Doskonale wyznaczą ciągi komunikacyjne na naszym podjeździe, warto jednak zaplanować ich rozmieszczenie wcześniej, byśmy mogli poprowadzić całą instalację oświetlenia LED podjazdu i zamontować lampy na etapie wykonywania samego wjazdu na posesję i do garażu. Propozycje konkretnych lamp tego typu można znaleźć w kategorii "Lampy najazdowe".

Oświetlenie podjazdu, co ile lampy?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, w jakiej odległości od siebie rozmieścić stojące lampy oświetlające podjazd? Generalnie kręgi światła powinny na siebie nachodzić, by nie zostawały miejsca w cieniu, jednak powierzchnia, jaką oświetla dana lampa zależy od jej wysokości, obudowy, kierunku padania światła, „mocy” żarówki itp. oraz… indywidualnych upodobań. Ważne jest natomiast, by zamontować je w równomiernych odstępach od siebie wzdłuż podjazdu. Istotne także, by nie oślepiały tak kierowcy, wjeżdżającego do garażu, jak i domowników. Optymalna wysokość stojących lamp oświetlających wjazd to 40 – 80 centymetry.

Lhotse Graphite - NowodvorskiTESLA PT4 SMALL - Ideal Lux

A co do kulistej postaci Ziemi… Są tacy, którzy uważają inaczej. Cóż… Ale w prawa Murphy'ego warto wierzyć, by się na ich nieuchronność przygotować, tylko tak unikniemy przykrej niespodzianki, więc – montujmy oświetlenie na naszym podjeździe…

Sandvik - Norlys

Zobacz także: