Niegdyś miejsce magiczne – podwórko. Dawno, dawno temu, w zależności od potrzeb i kreatywności dziatwy, w miastach i miasteczka można było na nim zagrać w klasy lub skakankę, pełniło rolę boiska do piłki nożnej, toru kolarskiego dla kapsli, czasem zamieniało się w niezdobyty zamek, przygraniczny fort lub pole, na którym rozgrywano epickie bitwy. Niekiedy ten radosny obrazek zakłócali dorośli, chcąc – nie widzieć czemu – wyczyścić na trzepaku dywan, a przecież konstrukcja ta służyła do akrobacji, ewentualnie spełniała funkcję bramki do gry w „nogę” bądź siatki w siatkówce. Plac ów bywał również estradą dla ulicznych kapel, agorą dla wędrownych handlarek i rzemieślników, co to i garnek zalutowali, i nożyczki potrafili naostrzyć, a nade wszystko, z braku forum internetowego, areną burzliwych dyskusji i wymiany myśli sąsiedzkiej. Dziś to czasy zamierzchłe, podwórka się zmieniły, jak wszystko dookoła, ale na nowoczesnych osiedlach ta wspólna dla wszystkich mieszkańców przestrzeń między budynkami także może być miejscem zabaw dla dzieci, strefą odpoczynku i integracji sąsiedzkiej dla dorosłych. Ma się rozumieć, bezpieczne i estetyczne otoczenie każdego budynku wymaga należytego oświetlenia, lamp trwałych, odpornych na działanie warunków atmosferycznych, a przy tym gustownych. I właśnie takie są oprawy świetlne dostępne są w ofercie sklepu Abanet.pl. Polecamy nasze strony „Oświetlenie ogrodowe” oraz „Lampy zewnętrzne”.

Czym oświetlić podwórko?

Naturalnie, podobnie jak przed laty, inne są podwórka wiejskich gospodarstw, odmienne wolnostojących domów; inne otwartych osiedli mieszkaniowych, a jeszcze różne tzw. studnie, czyli wewnętrzne place w dawnych kamienicach z reprezentacyjnymi mieszkaniami od frontu i oficynami zamykającymi działkę z tyłu. Jednak bez względu na typ, formę albo postać, główna idea oświetlenia podwórka zawsze będzie podobna. Po zmroku widne winne być ścieżki prowadzące do drzwi wejściowych oraz do innych budynków (jeśli takowe na posesji się znajdują), schody, droga dojazdowa do garażu lub na parking, plac zabaw, strefa rekreacji dla dorosłych, otoczenie ławek, mała infrastruktura (taras, altanka, wiata ogrodowa, pergola). Idealne oświetlenie na działkę to również lampki, które rozjaśnią zieleń oraz elewację domu czy poszczególne elementy architektoniczne.

Czym oświetlić podwórko?Oppland - Norlys - lampa stojąca ogrodowa

Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym tak we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz budynku są oprawy świetlne LED, czyli z diodami elektroluminescencyjnymi zamiast tradycyjnych żarówek. Oświetlenie podwórka LED oznacza m.in. oszczędność energii elektrycznej oraz kilkunastokrotnie dłuższą żywotność lamp w porównani z tradycyjnymi źródłami światła. O czym jeszcze należy pamiętać, zastanawiając się, jakie lampy do oświetlenia podwórka powinniśmy kupić? Przede wszystkim sprawdzajmy ich klasę szczelności IP, czyli stopień ochrony przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Zaleca się, by lampy zewnętrzne montowane pod zadaszeniem miały IP44, natomiast wystawione na działanie wody, np. najazdowe oświetlenie wjazdu na posesję – IP64 lub IP65. Warto też wybrać oprawy z detektorami ruchu i zmierzchu. Lampa na podwórko z czujnikiem ruchu i zmierzchu uaktywnia się, kiedy na zewnątrz będzie zapadać zmrok, zapala, gdy sensor wykryje, że ktoś się przemieszcza, a wyłączy chwilę później.

Jaka lampa do oświetlenia podwórka

W sklepie Abanet.pl mamy dla Państwa wiele typów lamp przeznaczonych do oświetlenia podwórka:

- latarnie ogrodowe i lampy stojące, idealne do rozjaśnienia większych przestrzeni. Zazwyczaj ustawia się je wzdłuż chodników i dróg dojazdowych, ale też w miejscach „strategicznych”, jak ławki, plac zabaw, w strefie relaksu (polecamy uwadze naszą stronę „Lampy ogrodowe stojące”);

- oprawy najazdowe – stosowane najczęściej do oświetlenia podjazdu do garażu i ścieżek (zapraszamy na stronę Abanet.pl „Lampy najazdowe”);

- lampy sufitowe – montowane nad zadaszonym wejściem do domu oraz tarasie;

- ścienne lampy ogrodowe – sprawdzają się jako oświetlenie elewacji budynku, schodów, tarasu, altanki (oprawy ścienne prezentujemy na naszej stronie „Kinkiety zewnętrzne”);

- oprawy dekoracyjne, np. reflektory, z których pomocą wyeksponujemy kwietne kompozycje czy elementy architektoniczne.

Jaka lampa do oświetlenia podwórkaWall Street Black - Maytoni - lampa stojąca zewnętrzna

Jaki halogen na podwórko

Od pewnego czasu niezwykle popularnymi oprawami zewnętrznymi są naświetlacze LED, zwane potocznie halogenami (może dlatego, że stały się zmiennikami lamp o dużej mocy z żarówkami wypełnionymi gazem szlachetnym z dodatkiem halogenu). Naświetlacze LED są w pełni szczelne, więc odporne na szkodliwe dla każdej elektroniki substancje: pył, kurz, wilgoć. Halogenowe lampy LED na podwórko można stosować do oświetlenia elewacji domów, parkingów, placów bądź banerów (polecamy stronę Abanet.pl „Oświetlenie przed wejściem do domu”). Warto dodać, że większość prezentowanych tu lamp można z łatwością dobrać w zależności od stylu budynku, aranżacji podwórka i ogrodu.

Jaki halogen na podwórkoOttawa Graphite - Nowodvorski - oprawa wpuszczana zewnętrzna

W naszej ofercie znajdują się bowiem oprawy nowoczesne, ale także lampy industrialne, retro i klasyczne – wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, korzystających z podwórka oraz uwypuklić piękno ogrodu. Zapraszamy do sklepu Abanet.pl, życząc Państwu udanych zakupów.

Zobacz także: