O ileż uboższa byłaby światowa kultura, gdyby nie prozaiczny, acz dobrze oświetlony balkon! Gdzież bowiem rozgrywałaby się tak wszystkim znana scena balkonowa „Romea i Julii” Szekspira? Gdzie każdej nocy by czekała Leonora z „Trubadura” Verdiego na swojego ukochanego Manrica, tęskniąc za jego miłosnymi serenadami? Co prawda historie te kończą się tragicznie, ale nie balkon temu winien. A w Polsce? Choć Tadeusz Konwicki pisał w „Kompleksie polskim”, że „Polak, jak widzi balkon, to chce skakać”, to aż tak źle nie było (choć po prawdzie trochę racji miał, wystarczy wspomnieć obwieszone praniem balkony w blokach). Jednak i w historii naszego kraju balkon kilkakrotnie zapisał się pozytywnie. W końcu gdyby nie wystąpienie Ignacego Jana Paderewskiego, który wieczorową grudniową porą przemówił z poznańskiego Bazaru do mieszkańców, Powstanie Wielkopolskie mogłoby nie wybuchnąć. A Kiepura śpiewający do tłumu warszawiaków, stojąc na balkonie Hotelu Bristol?

Chociaż czasem zdarza się, że niemal każdy ma ochotę coś wykrzyczeć lub wyśpiewać z balkonu (zwłaszcza kiedy… wiadomo), zazwyczaj balkon jest dla nas po prostu dodatkową przestrzenią, na której możemy się zrelaksować, odpocząć, napić kawy czy spotkać w wąskim gronie przyjaciół. Najczęściej spędzamy na nim czas wieczorem, obok wygodnych mebli czy ozdobnych roślin, warto więc pomyśleć o odpowiednich światłach na balkon.

Jakie oświetlenie na balkon

Wybór jest duży i jedna generalna zasada: to miejsce na poły publiczne, wiec wybierając oświetlenie balkonowe musimy o tym pamiętać. Lampa balkonowa powinna dawać światło stonowane, tworzące intymny nastrój, nienarzucające się sąsiadom, mieszkającym obok i tym z naprzeciwka, zwłaszcza kiedy mieszkamy w bloku. Lampy na balkon, tak samo jak te na taras (piszemy o tym w tekście „Oświetlenie tarasu - jakie lampy wybrać i gdzie je zamontować?”), muszą być przystosowane do warunków zewnętrznych, więc „domowe” się nie nadają. Nie może im zaszkodzić słońce, mróz, deszcz, powinny być więc wykonane z materiałów wytrzymałych, a jednocześnie szczelne, by nie dostawały się do środka woda i kurz. Współczynnik szczelności to co najmniej IP 44. Łatwo sprawdzić, bo producenci o tym informują na opakowaniu (więcej na temat bezpieczeństwa w artykule „Oświetlenie ogrodowe - jak je zaprojektować i zamontować?”).

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, kiedy zastanawiamy się nad oświetlenia są lampy LED na balkon – trwałe, energooszczędne, o długiej żywotności. Decydując się na oświetlenie LED na balkon mamy olbrzymie możliwości wyboru:Lampa sufitowa na balkon. Wiszące lampy zewnętrzne balkonowe sprawdzają się na większych, zabudowanych balkonach. Montując lampę w centralnym punkcie możemy oświetlić całą przestrzeń. Możemy ją także zamocować nad stołem jadanym. W blokach, gdzie przestrzeni jest raczej mało i jest dość nisko można zdecydować się na plafon. Minimalistyczny, dobrze wygląda jakkolwiek byśmy zaaranżowali sam balkon;

Kinkiet balkonowy. Rozwiązanie idealne dla balkonów w bloku. Kinkiety na balkon oczywiście najlepiej dwa, zamontowane symetrycznie na ścianie, by równomiernie oświetlały jego przestrzeń. Surowe, proste do nowocześnie urządzonej przestrzeni lub klasyczne czy rustykalne, kiedy balkon jest wykończony w drewnie czy cegle;

Jakie oświetlenie na balkonNordland - Norlys - plafon/lampa sufitowa

Girlandy, dekoracyjne lampki zewnętrzne na balkon czy lampki żarówki na balkon wprowadzają w nim ciepły klimat. Są różnej długości, więc możemy dopasować do przestrzeni.A może oświetlenie solarne na balkon? Jak wiadomo lampy solarne balkonowe w dzień czerpią energię ze światła słonecznego, oddają ją wieczorem. Montując trzeba więc pamiętać, żeby promienie Słońca docierały do nich jak najdłużej, inaczej szkoda zachodu, zwłaszcza że w blokach, szczególnie na niższych piętrach światło na balkon praktycznie nie dociera. Jeśli nie mamy instalacji elektrycznej, obok lamp solarnym sposobem oświetlenia balkonu bez prądu są lampki na baterie. Sprawdzają się na przykład ozdobne lampki LED na balkon w formie lampionów lub latarenek, które możemy powiesić u sufitu, postawić na parapecie czy na stole. Decydując się na oświetlenie balkonu na baterie, sprawdźmy przed kupnem czy baterie są wymienne.

Lampa na balkon, gdzie i jak zamontować

Na początek - warto byśmy lampy balkonowe dobrali do jego wielkości. W małych, „blokowych” powinny być bardziej dyskretne i nieduże. Mały balkon nie potrzebuje wielu lamp. Czy zastosujemy tradycyjne w nich żarówki balkonowe czy też oświetlenie balkonu LED czasem wystarczy jedna, zawieszona centralnie. Dostatecznie mocno oświetli całość. Kiedy balkon jest duży, można zdecydować się na kilka rodzajów – lampę wiszącą, kinkiety balkonowe, a dodatkowo lampki ozdobne na balkon, czyli girlandy, lampiony bądź latarenki czy łańcuchy żarówkowe.

Lampa na balkon, gdzie i jak zamontowaćAsker - Norlys

Podczas montażu nie wolno zapominać, że balkon jest przestrzenią otwartą, więc kiedy wieje, to wieje. Lampy balkonowe, a zwłaszcza wiszące girlandy, łańcuchy itp. muszę być solidnie przymocowane czy to do ścian, czy np. balustrady. Lampa wisząca nie powinna być na zbyt długim łańcuchu, bo kołysząc się może uszkodzić ściany lub wybić szybę w oknie. Przemyślmy więc to wcześniej, podobnie jak wcześniej, czyli na etapie urządzania czy remontowania mieszkania, zaplanujmy miejsca, w których zamontujemy lampy na balkonie, tak by można było w trakcie prac w domu doprowadzić do nich przewody elektryczne. Chyba, że planujemy tylko oświetlenie solarne czy na baterie, bo takie lampy balkonowe można postawić gdziekolwiek.

Oświetlenie balkonu w bloku

W bloku sprawdza się każdy rodzaj oświetlenia balkonowego – zarówno wiszące lampki balkonowe, kinkiety na balkon, jak i girlandy czy proste żarówki na łańcuchu. Pamiętać jednak trzeba, że często jego montaż może się wiązać z koniecznością uzyskania wcześniej zgody wspólnoty, zarządcy budynku czy jego właściciela.

Oświetlenie balkonu w blokuX-Pot Light 107 - Slide - doniczka podświetlana

W zabytkowych kamienicach może to być jeszcze bardziej utrudnione lub wręcz niemożliwe. Warto sprawdzić przepisy u administratora, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Bo chociaż „wszystko jest proste jak obręcz”, jak mawiał Stefan Kisielewski, to jednak czasami, zwłaszcza w polskim prawie, prostota bywa aż nadto skomplikowana.

Zobacz także: