Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że łazienka, chociaż to pomieszczenie niewielkich rozmiarów, w którym nie spędzamy zbyt wiele czasu, jedno z ważniejszych miejsc w każdym domu. Odgrywa istotną i nie do przeceniania rolę dla komfortu życia oraz naszego zdrowia, także psychicznego. Z jednej strony jest przestrzenią, w której dbamy o codzienną higienę, z drugiej możemy w niej choć na chwilę odciąć się od otoczenia, odzyskać spokój i równowagę. Stąd warto wnętrze to dobrze zaplanować, by było funkcjonalne i estetyczne, a projektując szczególnie głęboko zastanowić się, jak rozmieścić oświetlenie w łazience, bo będzie to miało kluczowe znaczenie dla wygody domowników. A dlaczego tytułowa łazienka z LEDami? LEDy w łazience to energooszczędność, długa żywotność oraz niewiarygodny wprost wybór opraw świetlnych. Bez problemu dobrać można lampy LED do każdej aranżacji. Łatwo się mogą Państwo o tym przekonać, wystarczy odwiedzić nasz sklep Abanet.pl. Polecamy „Oświetlenie do łazienki” w cenach na każdą kieszeń, renomowanych projektantów i producentów.
Spis treści
Oświetlenie LED w łazience
Aż trudno uwierzyć, ale fakty są takie, że według danych GUS pochodzących ze spisu powszechnego, w 2021 na ponad 13 mln mieszkań w Polsce, 1,2 mln nie miało łazienki (6,7 proc.), a 900 tysięcy toalety, co oznacza, że na co dzień nie korzystało z pierwszej 3,5 mln, z drugiej 2,3 mln obywateli. Z danych znajdującym się na facebookowym profilu Kartografia Ekstremalna wynika, że najwięcej lokali bez tego podstawowego wydawałoby się pomieszczenia ulokowanych jest w byłym zaborze rosyjskim. Z województw niechlubną palmę pierwszeństwa dzierży lubelskie, a w nim powiaty chełmski i zamojski, gdzie nadal bez łazienki jest ponad 30 proc. domów. Co ciekawe, najwyraźniej bardziej jesteśmy zainteresowani, co tam w świecie słychać aniżeli własną czystością, bo telewizji nie ma jedynie w 4,4 proc. domostw.
No tak, ale za to każdy, kto łazienkę posiada, ten wie, jak ważne zadania spełnia w niej dobre oświetlenie. Odpowiednie, czyli jakie? Praktyczne, efektywne i zróżnicowane, co w żadnym wypadku nie oznacza, że bez znaczenia jest jego funkcja dekoratywna. W łazience światła dziennego jest raczej skąpo lub nie ma go wcale, zatem idealnym rozwiązaniem będzie zadbanie o minimum dwa źródła sztucznego – ogólne, które równomiernie rozjaśni całe wnętrze oraz punktowe. Dodatkowe oświetlenie w łazience niezbędne jest przy lustrze, niekiedy pojawia się także w kabinie prysznicowej i nad wanną.
Lampy LED do łazienki – klasa szczelności
W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo. W pomieszczenie tym, co nieuchronne, panuje wilgoć, więc oprawy muszą mieć odpowiedni stopień szczelności. Dla lamp montowanych na suficie i przy lustrze wskaźnik IP wynosi 44; dla narażonych na spryskanie wodą – IP 54; IP 65 – dla instalowanych w miejscach, gdzie strumień wody jest pod ciśnieniem (np. pod prysznicem), a IP 68, kiedy źródło światła znajdzie się pod wodą (w wannie lub brodziku).
Oświetlenie LED łazienki aranżacje
Jakie oświetlenie do łazienki na sufit, a jakie oświetlenie do łazienki nad lustro? We wnętrzu tym niezmiennie królują plafony i kinkiety. Lampy sufitowe, a w wysokich, ekskluzywnie urządzonych wnętrzach żyrandole, są najczęściej wybieranym rodzajem oświetlenia głównego (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy sufitowe LED”).
Oświetlenie w łazience przy lustrze to z kolei lampy ścienne. Kinkiety umieszczone symetrycznie po obu stronach zwierciadła sprawią, że światło będzie padać na osobę stojącą przed nim, równomiernie rozświetlając jej twarz, pozbawiając ją cieni (zapraszamy na stronę „Kinkiety LED”). Alternatywą jest oprawa montowana nad lustrem, najlepiej wzdłuż całej górnej krawędzi. W większości łazienek, ze względu na ich rozmiary nie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, jednak atrakcyjnie będzie wyglądać w tzw. obszarze kąpielowym, szczególnie kiedy chcemy oddać się błogiemu rozprężeniu i relaksowi w wannie wypełnionej gorącą wodą. Kojące, ciepłe światło bez wątpienia będzie temu sprzyjać.
LEDy w małej łazience
Oświetlenie sufitowe w małej łazience to plafony, a kiedy mamy strop podwieszany – oczka, halogeny, reflektorki, spoty. Nie zajmują wiele miejsca (bądź nie zabierają go wcale, przykładem szynoprzewody podtynkowe), a zapewniają wystarczającą ilość światła.
Przy lustrze kinkiety można zastąpić taśmami LED lub wręcz zamontować zwierciadła z wbudowanym oświetleniem (piszemy o tym w tekście „Lusterka LED”). Polecamy nowoczesne oświetlenie łazienki, które prezentujemy m.in. na stronie „Lampy LED”, a przede wszystkim zapraszamy Państwa do odwiedzin w naszym sklepu Abanet.pl.
Zobacz także:
- Jakie oświetlenie przy lustrze łazienkowym?
- Jak oświetlić lustro łazienkowe?
- Jaka barwa światła do łazienki
- Oświetlenie przedpokoju, łazienki, klatki schodowej - jak dobrze i modnie rozświetlić pomieszczenia bez okien?
- Jak oświetlić łazienkę?
- Ekskluzywne podświetlane lusterka łazienkowe LED
- Jak dobrać oświetlenie do łazienki