Oświetlenie LED na dobre zagościło w naszych domach, nie mówiąc o lokalach komercyjnych, obiektach użyteczności publicznej czy wreszcie w przestrzeniach otwartych, jak parkingi, ulice, parki, bulwary, ogrody. Trudno się dziwić, jest trwałe, ekologiczne, o długiej żywotności, a co najważniejsze – w porównaniu do tradycyjnych żarówek bądź halogenowych opraw świetlnych ma bardzo niskie zużycie energii elektrycznej, co bezpośrednio przenosi się na koszty jego eksploatacji. Wszystko te zalety są bezdyskusyjne, jednak jak każdy przedmiot zrobiony ręką człowieka, szczególnie tak zaawansowany technologicznie, nawet lampa LED po pewnym czasie może przestać pracować. Czasem winna jest usterka produktu, niekiedy użytkownika, ale finalnie efekt jest ten sam – nie świeci wcale, mruga do nas ochoczo lub wydaje podejrzane dźwięki. Pojawia się zatem pytanie, jak naprawić niedziałające oświetlenie LED? Czy w ogóle jest to możliwe?

Czy da się naprawić lampę LED

Ponoć nic nie jest wieczne i perfekcyjne, wszystko kiedyś się zepsuje, a jeśli coś zostało uszkodzone, zazwyczaj można to zreperować, choć oczywiście nie zawsze ma to sens. A w przypadku, kiedy mamy do czynienia z diodami elektroluminescencyjnymi, czy lampy LED można naprawiać? Tak, ale… Czasami koszt będzie niewspółmierny do korzyści, np. zakupu nowej, a niektórych usterek nie damy rady usunąć samodzielnie. I sprawa najbardziej istotna – jeśli kupimy lampę od nieznanego wytwórcy oświetlenia, który kusi nas atrakcyjną, niewiarygodnie niską ceną, to szansa, że usuniemy awarię raczej będzie znikoma.

Dlatego wybierajmy urządzenia od sprawdzonych producentów, posiadających certyfikaty jakości, którzy zapewniają nawet kilkuletnią gwarancję oraz posiadają własny serwis – oprawy wyłącznie takich marek znajdą Państwo w sklepie Abanet.pl (polecamy naszą stronę „Lampy LED”). Po drugie - w przypadku żarówek pamiętajmy, by stosować jedynie te diody, które mają parametry wymagane przez firmę, z której dana lampa pochodzi.

Dlaczego lampa LED nie świeci?

Jest kilka powodów, przez które oświetlenie nie działa prawidłowo lub wcale. Do najczęstszych należą „przepalone” diody. Słowo „spalone” odnosi się rzecz jasna do tradycyjnych żarówek, w których pod wpływem przepływającego prądu przegrzewało się włókno, najczęściej wykonane z wolframu. W LEDach takowego żarnika nie ma, więc „przepalać” znaczy tyle, co awaria komponentów.

Źródło światła LED zbudowana jest z trzonka/gwintu, klosza, obudowy odprowadzającej ciepło, matrycy z diodami elektroluminescencyjnymi oraz płytki z niezbędnymi podzespołami: prostownikiem, kondensatorem tłumiącym, przetwornicą, radiatorem. Dioda nie gaśnie w jednej chwili, lecz z czasem się zużywa, światło jest coraz słabsze (tzw. „degradacja lumenów”), jeśli więc nagle i niespodziewanie przestaje działać winne są inne czynniki:

- wadliwa instalacja elektryczna (niedokładnie wykonana lub przewody są np. zabrudzone, co może prowadzić do skoków napięcia i uszkodzenia przetwornicy). Tu sami nic nie zrobimy. Instalacji nie próbujmy naprawiać na własną rękę!;

- zły system odprowadzenia ciepła, za który odpowiada radiator. Choć diody w porównaniu do tradycyjnych żarówek, halogenów czy świetlówek niemal się nie nagrzewają, to jednak wydzielają pewną ilość ciepła. Wadliwy lub słabej jakości radiator, co często ma miejsce w przypadku tanich modeli, nie spełnia właściwie swojej roli i diody osiągając zbyt wysoką temperaturę - gasną;

-szczelność, czyli odporność na wilgoć i zanieczyszczenia – żarówka nie może być montowana w nieodpowiednich dla niej miejscach. Jej parametry muszą odpowiadać stopniu szczelności IP.

Jak chodzi o samą lampę, przyczyn, z których powodów nie funkcjonuje prawidłowo również jest kilka:

- niewłaściwe podłączenie do instalacji,

- uszkodzone połączenia,

- niestabilne napięcie w sieci (wahania napięcia czy brak odpowiednich zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, takich jak listwy ochronne albo stabilizatory napięcia mogą prowadzić do przeciążenia zasilacza i jego uszkodzenia),

- uszkodzenie transformatora bądź sterownika,

- zbyt wysoka temperatura otoczenia (należy upewnić się, że oprawa ma odpowiednią wentylację i jest zamontowana w miejscu, gdzie ciepło może się rozpraszać).

Jak naprawić lampę LED?

Gdy lampa przestaje działać, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenia wszystkich połączeń, w tym łącznika (pomocna będzie instrukcja działania i montażu dołączona przez producenta do każdego urządzenia). Zarówno kable prowadzące z jednej strony do wyłącznika, a z drugiej do lampy, jak i przewody w kostce przyłączeniowej lub złączce instalacyjno zaciskowej, z pomocą których oprawę podłączamy do prądu mogą się poluzować lub uszkodzić, przez co obwód elektryczny zostanie przerwany. Co prawda, jeśli styki są prawidłowo zamontowane nie powinno się to zdarzyć, tym bardziej, że po przytwierdzeniu poszczególnych elementów oświetlenia raczej nie zdejmujemy obudowy, by zajrzeć do środka, ale czasami tak się dzieje. Nieznana siła wyższa. Następne działanie to wymiana zasilacza, czyli niewielkiego urządzenia przekształcającego energię z sieci na napięcie odpowiednie dla LEDów (jego uszkodzenie objawia się brakiem światła lub niestabilną pracą lampy). Znajduje się on wewnątrz oprawy lub w puszce przyłączeniowej w podsufitce. Ważne, żeby nowy zasilacz miał dokładnie te same parametry, jak zepsuty: rodzaj (stałoprądowy – CC; stałonapięciowy – CV), napięcie wejściowe („input”) i wyjściowe („output), natężenie prądu (podawane w amperach, symbol „A”) oraz moc (w watach, symbolu „W”). Wskazane jest znać numer zasilacza, łatwiej wówczas wyszukać jego zamiennik.

Zanim zdecydujemy się na wymianę można samodzielnie przeprowadzić test, czy to on jest przyczyną awarii, ale musimy posiadać miernik (multimetr). Sprawdzamy wówczas napięcie na wyjściu zasilacza, a wyniki porównujemy z wartościami podanymi na etykiecie urządzenia. Podobnie można wymienić transformator i sterownik. Pamiętajmy – warto skonsultować się z profesjonalistą lub z serwisem, jeżeli nie jesteśmy pewni, jak naprawić lampę LED. W przypadku opraw zintegrowanych, a już bez dwóch zdań takich, które są na gwarancji, nie otwierajmy ich samodzielnie! Wymiana nawet modułu LED w takiej lampie to już wyższa szkoła jazdy. Bez podstawowych umiejętności np. czytania schematów i oznaczeń elektrycznych, lutowania, itp. łatwo o błąd i „pogłębienie” uszkodzeń. Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga - naprawa lampy LED bezwzględnie wymaga wcześniejszego odłączenia źródła zasilania (wyłączenia bezpieczników).

Naprawa lampy LED z czujnikiem ruchu

W oprawie świetlnej z detektorem ruchu, jak wskazuje nazwa, dochodzi jeszcze jeden element, z którego powodu nie włącza się wtedy, gdy powinna bądź pozostaje ona zgaszona przez cały czas – czujnik ruchu. Jak naprawić lampę ogrodową LED? Oczywiście - zaczynamy od sprawdzenia wszystkich połączeń i samej żarówki. Jeśli nadal nie reaguje na czyjąś obecność w pobliżu, przyjdzie nam wymienić detektor. I w tym przypadku również – nie ingerujmy raczej w LEDy zintegrowane, zaleca się skorzystanie z profesjonalnego serwisu.

Zapraszamy na naszą stronę „Jak podłączyć czujnik ruchu?” oraz do sklepu Abanet.pl, w którym czekają na Państwa oryginalne, wysokiej jakości, z gwarancja producenta „Lampy sufitowe LED”, „Kinkiety LED”, oprawy stojące. W razie pytań i wątpliwości – nasi pracownicy chętnie służą radą i pomocą.

Zobacz także: