Dziś trudno nam sobie wyobrazić mieszkanie bez prądu. Dostęp do energii elektrycznej traktujemy jako coś normalnego, oczywistego niczym fakt, że Słońce wschodzi raz na dzień, jedynym problemem, który niekiedy spędza sen z powiek jest kwestia ceny. Ale co zrobić w przypadku, gdy jednak jej zabraknie? Mało kto już pamięta hasło „kilowaty nie na straty”, którym apelowała w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ekipa Gierka o oszczędzanie prądu czy wprowadzane wówczas stopnie zasilania (ograniczenia w poborze i dostarczaniu energii) zwane „czasowym brakiem dostaw elektryczności”. Takie sytuacje przecież się zdarzają i występować będą. I to, jeśli wierzyć prorokom, coraz częściej. Blackouty spowodowane niewydolnością sieci przesyłowej lub jej awarii, przewody zerwane przez gwałtowne wichury, burze i śnieżyce – to realne zagrożenia, do których warto się przygotować, czyli odpowiednio wcześnie zastanowić, jak zrobić oświetlenie bez prądu.
Czy da się oświetlić pomieszczenie bez prądu?
Nie ma rzeczy niemożliwych, bo jak głosi ludowe przysłowie „bogowie ofiarowali ludziom niemal wszystko, a czego nie dali, to człowiek sam wykombinował”. Aż trudno uwierzyć, ale w naszym kraju ostatnie przysiółki i kolonie zostały zelektryfikowane dopiero w połowie lat 80. ubiegłego wieku, co i tak było ogromnym postępem zważywszy, iż jeszcze niespełna trzydzieści lat wcześniej prąd docierał do ośmiu procent mieszkańców wsi. Jakoś sobie musieli bez niego radzić.
Oświetlenie pomieszczenia bez prądu było realne wówczas, więc i dzisiaj można sięgnąć po sprawdzone sposoby oraz ich nowocześniejsze odpowiedniki. Do dyspozycji mamy:
- świece – źródła światła znane od wieków. Nie ma przeszkód, by skorzystać z klasycznych lichtarzy bądź kandelabrów, ale dostępne są także szklane latarenki i lampiony;
- lampy naftowe – urządzenia bardziej współczesne, bo pamiętające schyłek XIX wieku. Mają tę zaletę, że zamknięty w szklanej bańce ogień świeci intensywniej od świec;
- latarki i lampki na baterie, a więc prąd, ale stały (polecamy stronę Abanet.pl „Lampy bezprzewodowe”). Ich wadą jest ograniczony pojemnością baterii czas pracy, ale jeśli wybierzemy model z akumulatorem możemy go doładować, korzystając z sieci, kiedy już prąd się pojawi, lub np. z coraz popularniejszych powerbanków.
Jak oświetlić pokój bez prądu
Istnieją również technologie, które w przypadku awarii sieci elektrycznej zapewnią oświetlenie mieszkania, a nawet zasilą sprzętu AGD, jednak wymagają mniejszych lub większych inwestycji. Można je podzielić na trzy grupy:
- generatory prądotwórcze, najlepiej urządzenia trójfazowe wytwarzające napięcie 230V o mocy 1500 – 3500 W, aby zasilić nimi jak najwięcej domowego sprzętu. W ofercie można znaleźć agregaty z silnikami dwu- i czterosuwowymi, benzynowe, diesle oraz na gaz ziemny, które można wprost podłączyć do gazociągu w budynku. Generator prądu podpina się w sytuacjach awaryjnych do sieci domowej, ale uwaga – aby było to możliwe należy zainstalować na tablicy bezpiecznikowej specjalne gniazdko z przełącznikiem sieć-agregat. Nie róbmy niczego, na czym się nie znamy – poprośmy elektryka!
- panele fotowoltaiczne z akumulatorami. Najczęściej instalację elektryczną korzystającą z fotowoltaiki podłącza się w systemie on-grid, co oznacza, że jest spięta z siecią energetyczną, zatem nadwyżka prądu przekazywana jest dalej. Opcja off-grid sprawia, że magazynujemy energię w specjalnych akumulatorach (litowo — żelazowo — fosforanowych) i korzystamy z niej w przypadku, kiedy panele nie działają z powodu braku promieni słonecznych lub w sytuacjach awaryjnych.
- „Oświetlenie bez prądu”, to również przenośne (mobilne) stacje zasilania. Rozwiązanie tańsze aniżeli dwa powyższe, ale umożliwiające zasilanie jedynie kilku urządzeń. To właściwie duży powerbank - podobnie się go ładuje, podpinając do sieci, ale są również dostępne modele z panelami słonecznymi.
Jak widać sposobów na oświetlenie mieszkania „bez prądu” jest sporo, wszystko zależy od naszej inwencji i zasobności portfela. A jeśli szukają Państwo lamp do swojego mieszkania, domu czy budynków komercyjnych - zapraszamy do naszego sklepy Abanet.pl, polecając jednocześnie stronę „Oświetlenie działki bez prądu”.
Zobacz także: