Jak powszechnie wiadomo, ale przypomnień nigdy za wiele, plafon to nic innego, jak lampa sufitowa w formie mniej lub bardziej płaskiego klosza, osłaniającego zainstalowane w jego wnętrzu źródło światła – żarówki lub moduły LED. Chociaż zadanie zarówno plafoniery jak i klasycznej oprawy wiszącej jest to samo, stanowią główne oświetlenie danego pomieszczenia równomiernie go rozjaśniając, różnią się w jednym szczególe, a mianowicie plafon ściśle przylega do stropu, co oznacza, że znakomicie sprawdza się w niskich wnętrzach, w których żyrandol mógłby zwyczajnie utrudniać poruszanie się lub – jak w przypadku kuchni – przeszkadzać podczas przygotowywanie posiłków. Warto w tym miejscu dodać, że tego typu oprawy świetlne występują w niewiarygodnej liczbie wzorów, kształtów i kolorów, dzięki czemu z łatwością dobiorą Państwo model idealny do każdej aranżacji. Można się o tym przekonać odwiedzając nasz sklep Abanet.pl oraz strony internetowe „Plafony” i „Oświetlenie do kuchni”. Zapraszamy.

Plafon sufitowy do kuchni czy kuchenna lampa wisząca?

Bez wątpienia lampa wisząca stanowi niezwykle elegancki i wyjątkowo dekoracyjny element w każdej przestrzeni, jednak w kuchniach, które zazwyczaj nie mają zbyt dużych gabarytów, a dodatkowo, gdzie mamy do czynienia z wilgotnymi oparami i tłuszczem osiadającym na wszystkich powierzchniach, może być rozwiązaniem mało praktycznym. Żyrandole zajmują sporo miejsca, a utrzymanie ich w nienagannej czystości jest mocno problematyczne. Tymczasem plafony do kuchni LED nie posiadają zbędnych części i zakamarków, więc łatwo je wyczyścić; nie przytłaczają, zwisając nam nad głową; nie ma również ryzyka, że wstając od stołu potrącimy je. Przylegają bezpośrednio do sufitu, co pozwala na ukrycie wszystkich kabli, widocznych (i brudzących się) w przypadku żyrandola.

Plafon sufitowy do kuchni czy kuchenna lampa wisząca?Bellissima Ø50 czarny - Kartell - lampa wisząca

Co równie istotne, decydując się na plafonierę do kuchni nie tylko znakomicie oświetlimy każde wnętrze, ale – podobnie jak w przypadku lamp wiszących – możemy nadać mu unikatowy, indywidualny charakter, a to dzięki szerokiej ofercie, dostępnej w naszym sklepie, obejmującej plafony minimalistyczne do loftowych aneksów kuchennych otwartych na salon, przez designerskie, ekspresyjne modele do aranżacji nowoczesnych, po plafony o liniach stylowych, klasycznych (polecamy stronę Abanet.pl „Jakie lampy dają najwięcej światła”).

Plafon do kuchni LED

Plafony LED do kuchni to cały szereg oczywistych zalet:- są energooszczędne, zużywają nieporównywalnie mniej energii aniżeli tradycyjne żarówki. W przypadku tradycyjnych źródeł światła jedynie 5 procent płynącego przez nie prądu „zamienia” się w światło, w LEDach współczynnik ten wynosi niemal 90 proc. (dzięki czemu też nie nagrzewają się);- trwałe. Żarówka czy moduł LED może nieprzerwanie świecić przez kilkadziesiąt tysięcy godzin, wolframowa – ok. 1000;- odporne na wstrząsy;- wybór LED-ów daje możliwość doboru barwy i temperatury barwowej – od ciepłych, poniżej 2700K, po zimne, 6500K, natomiast żarówka ma tylko jedną wartość – 2700K.

Plafon do kuchni LEDMOOD PL1 SMALL ROUND - Ideal Lux - plafon/lampa sufitowa

Dla osób, które uwielbiają grę światłem dostępne są również plafony kuchenne LED RGB, emitujące trzy podstawowe kolory, czerwony, zielony, niebieski (RGBW – dodatkowo biały), którymi możemy dowolnie sterować, tworząc całą paletę barw, by osiągnąć pożądany klimat.

Jaki plafon LED do kuchni wybrać?

Kiedy zastanawiamy się, jaki wybrać plafon do kuchni, powinniśmy wziąć pod uwagę jej rozmiar oraz natężenie światła niezbędne do prawidłowego oświetlenia całego pomieszczenia. Wymaganą ilość światła określa się w luksach (lx) na metr kw., gdzie 1 lx to jeden lumen (lm) padający na 1 m2 powierzchni (1lx = 1lm/m2). Przyjmuje się, że w domowej kuchni natężenie światła ogólnego może wynosić od 300 lx wzwyż, blatu roboczego to minimum 500 lx (warto więc zadbać o dodatkowe oświetlenie tego miejsca, na przykład wykorzystując „Kinkiety”), a stołu, przy którym spożywamy posiłki – 200 lx. Z kolei rozmiar plafoniery powinien być dostosowany do wielkości wnętrza: duży plafon do kuchni sprawdzi się w obszernych, w aneksach kuchennych lepiej będą wyglądać subtelne projekty. Nie oznacza to jednak, że małe plafony do kuchni nie mogą zaistnieć w pomieszczeniach większych. Jasne, że tak! Wystarczy równomiernie zamontować na suficie kilka minimalistycznych lamp, ważne jedynie, by stylistycznie pasowały do aranżacji kuchni.

Jaki plafon LED do kuchni wybrać?Plafon PABLO biały - Sollux

Zapraszamy do sklepu Abanet.pl, w razie jakichkolwiek pytań, nasi pracownicy służą radą i pomocą. Polecamy też naszą stronę „Jakie oświetlenie do przedpokoju?”.

Zobacz także: