Przestronny, wygodny, estetyczny i jasny – nikogo nie trzeba przekonywać, tak powinien prezentować się idealny salon, gabinet fryzjerski. I z reguły takim jest, choć i dziś można natknąć się na tzw. zakłady, do których strach wejść, bo człowiek nie wie, czy z nich wyjdzie żywy, ale kuszą ceną, więc podejmujemy ryzyko. W progu wita nas postać, jako żywo przypominająca Sweeney’a Todd’a z filmu „Demoniczny golibroda z Fleet Street” lub Golarza Filipa z Akademii Pana Kleksa, a z półmroku spoglądają ze zdjęć zawieszonych na ścianach bezosobowe twarze osób, co do których możemy mieć podejrzenia, iż zostały uwiecznione tuż przed śmiercią, bo czymś się naraziły cyrulikowi, no chyba, że przedstawiają ostatni krzyk fryzjerskiej mody, sięgającej czasów, kiedy u mężczyzn trendy były przylizane włosy nabłyszczone brylantyną, a kobietom na głowach piętrzyły się misterne koafiury. Nie każdy jednak przepada za dreszczykiem emocji i dlatego raczej wybierzemy lokal, w którym poczujemy się komfortowo, gdzie króluje profesjonalizm i przyjazna atmosfera. Przestronne, czyste wnętrze, wygodne fotele, miła obsługa to jedno, ale kto wie, czy nie najistotniejszym czynnikiem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, urządzając nasz gabinet piękności jest profesjonalne oświetlenie salonu fryzjerskiego. Można zapytać, dlaczego oświetlenie w salonie fryzjerskim ma tak szczególne znaczenie? Przede wszystkim wypływa na to, jak nas widzą i jak się czują w nim Klienci, ale również odgrywa kolosalną rolę, jak chodzi o wydajność i jakość pracy mistrzyń i mistrzów fryzjerstwa. Nowoczesne oświetlenie do salonu fryzjerskiego to precyzja cięć, koloryzacji, strzyżenia, ale także komfort wzrokowy, bowiem zapobiega przemęczaniu się oczu pracowników w nim zatrudnionych.

Oświetlenie stanowiska fryzjerskiego

Jakie powinno być idealne oświetlenie do zakładów fryzjerskich? W pierwszej kolejności, projektując oświetlenie w salonie fryzjerskim, warto wyodrębnić w lokalu strefy i do każdej z nich wybrać odpowiednie lampy zgodne z przeznaczeniem, ale też takie, by razem tworzyły spójną stylistycznie całość. Najważniejsze miejsca w lokalu to:

- recepcja z poczekalnią,

- strefa mycia,

- strefa strzyżenia,

- strefa układania włosów/kosmetyczna.

Oświetlenie stanowiska fryzjerskiegoKinkiet RING Biały

Oczywiście z punktu widzenia zarówno stylistki czy barbera, jak też Klienta, najważniejsze jest oświetlenie stanowiska pracy fryzjerki/fryzjera. To jest sektor będący par excellence sercem każdego salonu, wszak to tu włosy są strzyżone, farbowane i stylizowane. Z jednej strony prawidłowe oświetlenie salonu fryzjerskiego w tej części wnętrza pozwala pracownikom bezbłędnie wykonać wszystkie zabiegi, wyczarować najbardziej ekstrawaganckie stylizacje włosów, z drugiej nasi goście mogą na bieżąco obserwować jego starania. W tej strefie oprócz oświetlenia górnego niezbędne są ruchome lampy kierunkowe, dzięki którym można precyzyjnie skierować strumień światła w określony punkt, umożliwiając dokładne rozjaśnienie detali. Dobrą koncepcją, szczególnie przy kilku stanowiskach, mogą być szynoprzewody również z regulowanymi reflektorkami. Nie zapominajmy o kinkietach, które rozjaśnią wybrane miejsca, w których potrzebujemy więcej światła, a dodatkowo są wspaniałym elementem dekoracyjnym, oraz o oświetleniu lustra (polecamy strony Abanet.pl: „Oświetlenie okrągłego lustra - jak je dobrać i zaaranżować”, „Lustra podświetlane” oraz „Jak podłączyć lustro LED”).

Jaka barwa światła do salonu fryzjerskiego

Oświetlenie salonów fryzjerskich a barwa światła. Odpowiednio dobrana temperatura barwowa i barwa światła to parametry lamp, które w istotnym sposób wpływają na funkcjonowanie salonów fryzjerskich bądź kosmetycznych. W pierwszej kolejności sprawiają, że pracownicy mogą należycie ocenić odcień włosów, bezbłędnie dobrać kolor i wykonać stylizację albo zabieg pielęgnacyjny, po wtóre - oddziaływają na nastrój i samopoczucie Klientów.

Jaka barwa światła do salonu fryzjerskiegoLagos 1 Czarny - SOLLUX LIGHTING - lampa wisząca

W strefie strzyżenia/zabiegów upiększających zaleca się, by światło miało temperaturę barwową zbliżoną do dziennego, słonecznego, które najpełniej oddaje naturalne kolory, a więc 5000 – 5500K. Barwa światła w salonie fryzjerskim w recepcji i poczekalni uzależniona jest natomiast od tego, czy chcemy stworzyć wrażenie przytulności i relaksu, wówczas wybierzmy ciepłe tony (2700K), czy też interesuje nas, aby zakład wyglądał nowocześnie i profesjonalnie – wtedy postawmy na neutralne, chłodne barwy (4000 K). Oświetlenie salon fryzjerski to również jeszcze jeden istotny parametr – współczynnik oddawania barw CRI (Colour Rendering Index). Indeks ten określa, jak dane źródło światła odzwierciedla kolor obiektów. Wartość CRI ma skalę od 0 do 100, gdzie najwyższa wartość oznacza ideał, czyli oddawanie barw porównywalne ze światłem słonecznym. Profesjonalne oświetlenie do salonu fryzjerskiego powinno posiadać lampy z wysokim CRI - minimum 90.

Natężenie oświetlenia w zakładzie fryzjerskim

Jakie powinno być oświetlenie w salonie fryzjerskim, jeśli chodzi o jego natężenie? Oświetlenie w salonach fryzjerskich, podobnie jak w każdym innym miejscu pracy musi być zgodne z odpowiednimi normami BHP (PN-EN 12464-1 „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy”). Wymagana ilość światła określana jest w luksach (lx) na metr kwadratowy, gdzie 1 lx to jeden lumen padający na 1 m2 powierzchni (1lx = 1lm/m2).

Natężenie oświetlenia w zakładzie fryzjerskimLagos 2 Biały - SOLLUX LIGHTING - lampa ścienna

Zatem, jakie światło do salonu fryzjerskiego? Przyjmuje się, że salon fryzjerski oświetlenie miejsca pracy to około 500 luksów, zaś natężenie światła w gabinecie kosmetycznym, w miejscu wykonywania zabiegów – 700 lx (polecamy Państwa uwadze nasze strony: „Jakie światło do makijażu” oraz „Lampy do łazienki”).

Jakie lampy do salonu fryzjerskiego

Zastanawiając się, jakie oświetlenie w salonie fryzjerskim zastosować, podpowiadamy – warto postawić na LED-y. Po pierwsze wygoda, bo bez problemu wybierzemy lampy o odpowiednim natężeniu, temperaturze barwowej, barwie światła, po drugie, ponieważ oświetlenie LED do salonu fryzjerskiego jest rozwiązaniem energooszczędnym, wygodnym i zapewni lata bezawaryjnej pracy i bez konieczności ciągłej wymiany żarówek. Zapraszamy do naszego sklepu Abanet.pl i na stronę „Lampy wewnętrzne”.

Jakie lampy do salonu fryzjerskiegoLampa Wisząca ORBIS 1 Czarny - Sollux

Czekają na Państwa rewelacyjne oprawy świetlne znanych i uznanych producentów. Oświetlenie do salonów fryzjerskich w Abanet.pl to zjawiskowe lampy wiszące, plafony, szynoprzewody, kinkiety, lampki podłogowe i stołowe. Bez problemu znajdą u nas Państwo oprawy do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych, modnych industrialnych, sięgającego przeszłości art déco oraz w nieco ekscentrycznym, hollywoodzkim stylu. Profesjonalna obsługa, fachowe doradztwo, przystępne ceny wszystkich produktów – zapraszamy do Abanet.pl.

Zobacz także: