Często nazywana jest sercem mieszkania, i to nie tylko dlatego, iż sporo czasu w niej przebywamy każdego dnia. Ale… W kuchni przygotowujemy posiłki, spożywamy śniadanie czy kolacje, spędzamy wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi (w szczególności, kiedy jest otwarta na salon lub jadalnię), a bywa, że przy kuchennym stole odrabiane są lekcje albo czytamy książki (nie tylko kucharskie). Różnorodność funkcji powoduje, że odpowiednie oświetlenie, a przy tym dostosowane do poszczególnych ról ma kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu jej użytkowania, lecz także estetyki wnętrza. Przy czym ważna jest nie tylko moc, natężenie światła, ale dodatkowo jego temperatura barwowa i barwa. Polecamy Państwu „Oświetlenie kuchni” oraz „Oświetlenie wewnętrzne”, znajdujące się w ofercie naszego sklepu Abanet.pl. Zapraszamy serdecznie.

Czy wybór odpowiedniej barwy światła do kuchni ma znaczenie?

Jeszcze do niedawna, kiedy planowaliśmy oświetlenie kuchni, zazwyczaj zwracaliśmy uwagę niemal wyłącznie na natężenie światła. Chociaż to element istotny, równie znaczący jest dobór odpowiedniej temperatury barwowej, co dziś, w dobie technologii LED nie jest rudnym zadaniem. Świadomość, jak barwa światła do kuchni wpływa na jej funkcjonalność i nastrój osób, które w niej przebywają, jest kluczowa dla stworzenia komfortowej przestrzeni.

Czy wybór odpowiedniej barwy światła do kuchni ma znaczenie?Naranza SP G - Vistosi - lampa wisząca

W pomieszczeniu tym wykonujemy precyzyjne czynności, typu przygotowywanie składników potraw do gotowania, przyrządzanie dań niewymagających obróbki termicznej, obsługa tzw. drobnego sprzętu AGD (roboty, miksery, blendery, sokowirówki, ekspresy, czajniki) i płyt grzejnych (piec gazowy, elektryczny, płyta indukcyjna), co wymaga skupienia i uwagi. Należy pamiętać, iż temperatura barwowa oddziałuje nie tylko na nasze postrzeganie detali, ale rzutuje też na koncentrację, a z nożem w kuchni żartów nie ma.

Jaka barwa światła do kuchni będzie najlepsza

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaka barwa światła w kuchni będzie odpowiednia, warto przypomnieć, czym w ogóle jest temperatura barwowa. Jednostką miary są w tym przypadku Kelwiny (K), im wskaźnik ten jest wyższy, światło jest zimniejsze. Generalnie wyróżniamy trzy główne rodzaje temperatury barwowej:

- ciepłą – 2700 (światło żarówki wolframowej) – 3000 K,

- neutralną – 3300 – 4500 K,

- zimną – powyżej 5000 K.

Jaka barwa światła do kuchni będzie najlepszaWhizz Ø25 złoty, czarny - Faro - lampa wisząca

Jaka barwa światła najlepsza do kuchni? W idealnym świecie prawidłowe oświetlenie tego pomieszczenia wymaga wydzielenia przynajmniej dwóch stref: głównej, obejmującej całe wnętrze i roboczej (ewentualnie dodatkowo oświetlenie szafek, płyty grzewczej, itp.). Do rozjaśnienia blatów rekomendowane jest światło białe - neutralne, np. 4000 K. Wystarczająco jasne, więc pozwala na precyzję podczas pracy oraz, co odgrywa równie niebagatelną rolę podczas przyrządzania potraw - znakomicie oddaje kolorystykę wszystkich składników. W przypadku oświetlenia głównego rozwiązaniem szeroko stosowanym jest światło białe – ciepłe (2700 K) - na tyle jasne, że można swobodnie poruszać się po kuchni, nie razi oczu, a jednocześnie sprawia, że wnętrze jawi się przytulnym i przyjaznym. Ciepła temperatura barwowa szczególnie dobrze harmonizuje z kuchniami urządzonymi w stylach klasycznym, rustykalnym czy vintage (zapraszamy również na stronę Abanet.pl „Ile lumenów do kuchni”).

Jaka barwa światła nie sprawdzi się w kuchni?

Przede wszystkim w kuchni niewskazane są skrajności:

- zimna temperatura barwowa (powyżej 5000 K i więcej) - słabo odwzorowuje kolory (przechodzi w niebieski), a ponadto wprowadza do wnętrza chłodny, niezbyt przyjemny nastrój, negatywnie wpływający na samopoczucie użytkowników;

- zbyt ciepłe światło (poniżej 2700 K) – zwłaszcza w przestrzeni roboczej. Praca będzie utrudniona, niewidoczne staną się detale, a barwy produktów przekłamane.

Jaka barwa światła nie sprawdzi się w kuchni?Nur Ø36 antracyt - Artemide - lampa sufitowa

Warto dodać, że jeśli kuchnia jest zbyt mała i nie ma szans, by wydzielić w niej osobne stanowisko robocze (wszelkie czynności związane z gotowaniem wykonujemy np. na stole czy blacie szafki), najlepiej zastosować w całym pomieszczeniu światło białe – neutralne, zbliżone do dziennego (ok. 4000 – 4500 K). Neutralna barwa jest rozwiązaniem optymalnym. Będzie dobrze wyglądać w każdej aranżacji.

Zapraszamy do sklepu Abanet.pl. Znajda Państwo u nas wspaniałe lampy do kuchni: wiszące, kinkiety, oświetlenie podszawkowe. Znakomicie producenci, sprawdzona jakość, ceny na każdą kieszeń!

Zobacz także: