„Z ogrodowej altany wojewoda zdyszany
Bieży w zamek z wściekłością i trwogą.
Odchyliwszy zasłony, spojrzał w łoże swej żony
Pojrzał, zadrżał, nie znalazł nikogo (...)”

W „Czatach (Balladzie ukraińskiej)” Adama Mickiewicza altana pojawia się jeszcze raz, bo w niej właśnie wojewoda ów zdybał nieszczęsną niewiastę. Musiał był z autopsji wiedzieć Wieszcz, świadkami jakich bezeceństw bywają urokliwe ogrodowe altanki, wszak w cieniu tej w Tuhanowiczach „trzymał w ramionach” Marylę Wereszczakównę, a w ogrodach kowieńskich bałamucił inną mężatkę, Karolinę Kowalską. Tak się działo pewno we wszystkich ogrodach, od Japonii po Europę, i w każdej epoce dziejów, przecież altana czy gabinet ukryte w mroku drzew i krzewów aż się proszą, by znaleźć w środku… schronienie. Otoczenie sprzyja romantyczności, a gdzież może być bardziej idyllicznie, bajkowo, zwłaszcza gdy Księżyc spowija ogród delikatnym blaskiem?

Z tym księżycem jest jednak pewien kłopot, nie można się na niego zdawać, warto więc samemu pomyśleć, jakie będzie odpowiednie oświetlenie altany (polecamy "Lampy zewnętrzne”)…

Jak oświetlić altanę ogrodową?

Żarty żartami, ale altana ogrodowa nie jest li tylko i wyłącznie miejscem schadzek, a nawet – przeważnie już nie jest. To znakomite pomieszczenie, by zjeść rodzinny obiad czy kolację, spotkać się z przyjaciółmi w ciepły letni wieczór. Ale nawet latem, choć późno, zapada zmierz, wtedy z pomocą przyjdzie dobrze dobrane oświetlenie do altany. Zanim jednak wybierzemy coś z szerokiej oferty oświetlenia altanek, zdecydujemy się, jaka lampa do altany będzie najodpowiedniejsza, trzeba doprowadzić do niej prąd. Oczywiście najprościej zrobić to na etapie projektowania ogrodu i poprowadzić linię pod ziemią (polecamy tekst „Oświetlenie ogrodowe - jak je zaprojektować i zamontować?”). W innym przypadku możemy pociągnąć przewód w powietrzu, ukrywając częściowo w gałęziach drzew lub wręcz eksponując, mocując do niego taśmę LED. Pomysł na oświetlenie altany raczej niepolecany, to podciągnięcie do niej z domu na czas imprezy zwykłego przedłużacza. Prawa Murphy'ego – ktoś na pewno o niego się potknie!

SOLE PT1 BIG - Ideal LuxCumulus S 9751 - Nowodvorski

Planując oświetlenie altany ogrodowej nie wolno nam zapominać, że lampy będą pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych (wysokie temperatury - mróz, woda - pył niesiony przez wiatr), zadbajmy więc, by były wykonane z materiałów trwałych, a oprawy miały zwiększoną klasę szczelności (IP). Bez względu, czy nasze oświetlenie w altanie będą stanowić zwykłe żarówki czy zamontujemy oświetlenie altany LED, szczelność oprawy lamp to minimum IP44 (generalnie - jeśli są częściowo osłonięte) lub IP65 – kiedy są bezpośrednio narażone na opady deszczu.

Lampy do altany ogrodowej, co wybrać?

Na początek – od końca, czyli przypadek skrajny. Jeśli nie mamy jak doprowadzić źródła prądu, jako oświetlenie do altany ogrodowej możemy wykorzystać oświetlenie solarne. Lampa solarna do altany jest w miarę tania, ekologiczna, a co najważniejsze – ekonomiczna, bo, jak wiadomo, zużywa energię słoneczną, którą ładowała się w ciągu dnia.Odpowiednie światło w altanie zapewnią lampy wiszące do altany. Oczywiście, konieczne jest zadaszenie. Zamontowana przy suficie lampa do altanki ogrodowej oświetli nam całe wnętrze, w tym stół czy też ławę, przy których spożywamy posiłki. Jako oświetlenie w nowoczesnej altanie sprawdzą się lampy wiszące do altany ogrodowej wykonane ze szkła i metalu czy z metalowymi abażurami. W mniejszych pomieszczeniach, wykonanych w rustykalnym stylu wisząca lampa do altanki ogrodowej może mieć postać latarenki, lampionu czy imitacji lampy naftowej.

Lampy do altany ogrodowej, co wybrać?Chapel Black - Elstead Lighting - kinkiet ogrodowy

Jako lampy do altanki sprawdzą się kinkiety, zarówno takie ze zwykłymi żarówkami, jak i LED-owymi, choć oświetlenie LED do altanki daje nam większą możliwość wyboru, zarówno temperatury barwowej, jak i koloru (LED RGB), już pomijając, iż są energooszczędne. Tu także lampki na altanę mogą być w różnym stylu, w zależności od stylu samej altanki – od prostych, nowoczesnych, po stylowe latarenki…

Oświetlenie w altanie ogrodowej mogą urozmaicić zawieszone pod sufitem łańcuchy świetlne lub zamontowane w balustradzie taśmy LED. Inspiracje można znaleźć w artykule „Oświetlenie tarasu - jakie lampy wybrać i gdzie je zamontować?”.

Oświetlenie do altanki ogrodowej – pamiętajmy o ścieżce, czyli jak bezpiecznie dojść!

Lampa do altany ogrodowej to jedno, ale trzeba do altanki bezpiecznie dojść i ją opuścić, co wcześniej czy później musi nastąpić. Zastanawiając się więc, jakie wybrać światło do altanki, jaka lampa do altany ogrodowej będzie najlepiej pasować, pomyślmy o świetle na ścieżce do niej prowadzącej. Zazwyczaj światło padające z lampki w altanie nie wystarcza. Rozwiązaniem mogą być słupki LED, równomiernie rozstawione wzdłuż ścieżki czy reflektorki. Polecamy na naszej stronie artykuł „Oświetlenie podjazdu - jakie lampy wybrać do podjazdu przed domem?”.

Oświetlenie do altanki ogrodowej – pamiętajmy o ścieżce, czyli jak bezpiecznie dojść!Tubings L Black - Nowodvorski

Zobacz także: