„Z ogrodowej loading="lazy" altany wojewoda zdyszany
Bieży w zamek z wściekłością i trwogą.
Odchyliwszy zasłony, spojrzał w łoże swej żony
Pojrzał, zadrżał, nie znalazł nikogo (...)”

W „Czatach (Balladzie ukraińskiej)” Adama Mickiewicza loading="lazy" altana pojawia się jeszcze raz, bo w niej właśnie wojewoda ów zdybał nieszczęsną niewiastę. Musiał był z autopsji wiedzieć Wieszcz, świadkami jakich bezeceństw bywają urokliwe ogrodowe loading="lazy" altanki, wszak w cieniu tej w Tuhanowiczach „trzymał w ramionach” Marylę Wereszczakównę, a w ogrodach kowieńskich bałamucił inną mężatkę, Karolinę Kowalską. Tak się działo pewno we wszystkich ogrodach, od Japonii po Europę, i w każdej epoce dziejów, przecież loading="lazy" altana czy gabinet ukryte w mroku drzew i krzewów aż się proszą, by znaleźć w środku… schronienie. Otoczenie sprzyja romantyczności, a gdzież może być bardziej idyllicznie, bajkowo, zwłaszcza gdy Księżyc spowija ogród delikatnym blaskiem?

Z tym księżycem jest jednak pewien kłopot, nie można się na niego zdawać, warto więc samemu pomyśleć, jakie będzie odpowiednie oświetlenie loading="lazy" altany (polecamy "Lampy zewnętrzne”)…

Jak oświetlić loading="lazy" altanę ogrodową?

Żarty żartami, ale loading="lazy" altana ogrodowa nie jest li tylko i wyłącznie miejscem schadzek, a nawet – przeważnie już nie jest. To znakomite pomieszczenie, by zjeść rodzinny obiad czy kolację, spotkać się z przyjaciółmi w ciepły letni wieczór. Ale nawet latem, choć późno, zapada zmierz, wtedy z pomocą przyjdzie dobrze dobrane oświetlenie do loading="lazy" altany. Zanim jednak wybierzemy coś z szerokiej oferty oświetlenia loading="lazy" altanek, zdecydujemy się, jaka lampa do loading="lazy" altany będzie najodpowiedniejsza, trzeba doprowadzić do niej prąd. Oczywiście najprościej zrobić to na etapie projektowania ogrodu i poprowadzić linię pod ziemią (polecamy tekst „Oświetlenie ogrodowe - jak je zaprojektować i zamontować?”). W innym przypadku możemy pociągnąć przewód w powietrzu, ukrywając częściowo w gałęziach drzew lub wręcz eksponując, mocując do niego taśmę LED. Pomysł na oświetlenie loading="lazy" altany raczej niepolecany, to podciągnięcie do niej z domu na czas imprezy zwykłego przedłużacza. Prawa Murphy'ego – ktoś na pewno o niego się potknie!

SOLE PT1 BIG - Ideal LuxCumulus S 9751 - Nowodvorski

Planując oświetlenie loading="lazy" altany ogrodowej nie wolno nam zapominać, że lampy będą pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych (wysokie temperatury - mróz, woda - pył niesiony przez wiatr), zadbajmy więc, by były wykonane z materiałów trwałych, a oprawy miały zwiększoną klasę szczelności (IP). Bez względu, czy nasze oświetlenie w loading="lazy" altanie będą stanowić zwykłe żarówki czy zamontujemy oświetlenie loading="lazy" altany LED, szczelność oprawy lamp to minimum IP44 (generalnie - jeśli są częściowo osłonięte) lub IP65 – kiedy są bezpośrednio narażone na opady deszczu.

Lampy do loading="lazy" altany ogrodowej, co wybrać?

Na początek – od końca, czyli przypadek skrajny. Jeśli nie mamy jak doprowadzić źródła prądu, jako oświetlenie do loading="lazy" altany ogrodowej możemy wykorzystać oświetlenie solarne. Lampa solarna do loading="lazy" altany jest w miarę tania, ekologiczna, a co najważniejsze – ekonomiczna, bo, jak wiadomo, zużywa energię słoneczną, którą ładowała się w ciągu dnia.Odpowiednie światło w loading="lazy" altanie zapewnią lampy wiszące do loading="lazy" altany. Oczywiście, konieczne jest zadaszenie. Zamontowana przy suficie lampa do loading="lazy" altanki ogrodowej oświetli nam całe wnętrze, w tym stół czy też ławę, przy których spożywamy posiłki. Jako oświetlenie w nowoczesnej loading="lazy" altanie sprawdzą się lampy wiszące do loading="lazy" altany ogrodowej wykonane ze szkła i metalu czy z metalowymi abażurami. W mniejszych pomieszczeniach, wykonanych w rustykalnym stylu wisząca lampa do loading="lazy" altanki ogrodowej może mieć postać latarenki, lampionu czy imitacji lampy naftowej.

Lampy do loading=Chapel Black - Elstead Lighting - kinkiet ogrodowy

Jako lampy do loading="lazy" altanki sprawdzą się kinkiety, zarówno takie ze zwykłymi żarówkami, jak i LED-owymi, choć oświetlenie LED do loading="lazy" altanki daje nam większą możliwość wyboru, zarówno temperatury barwowej, jak i koloru (LED RGB), już pomijając, iż są energooszczędne. Tu także lampki na loading="lazy" altanę mogą być w różnym stylu, w zależności od stylu samej loading="lazy" altanki – od prostych, nowoczesnych, po stylowe latarenki…

Oświetlenie w loading="lazy" altanie ogrodowej mogą urozmaicić zawieszone pod sufitem łańcuchy świetlne lub zamontowane w balustradzie taśmy LED. Inspiracje można znaleźć w artykule „Oświetlenie tarasu - jakie lampy wybrać i gdzie je zamontować?”.

Oświetlenie do loading="lazy" altanki ogrodowej – pamiętajmy o ścieżce, czyli jak bezpiecznie dojść!

Lampa do loading="lazy" altany ogrodowej to jedno, ale trzeba do loading="lazy" altanki bezpiecznie dojść i ją opuścić, co wcześniej czy później musi nastąpić. Zastanawiając się więc, jakie wybrać światło do loading="lazy" altanki, jaka lampa do loading="lazy" altany ogrodowej będzie najlepiej pasować, pomyślmy o świetle na ścieżce do niej prowadzącej. Zazwyczaj światło padające z lampki w loading="lazy" altanie nie wystarcza. Rozwiązaniem mogą być słupki LED, równomiernie rozstawione wzdłuż ścieżki czy reflektorki. Polecamy na naszej stronie artykuł „Oświetlenie podjazdu - jakie lampy wybrać do podjazdu przed domem?”.

Oświetlenie do loading=Tubings L Black - Nowodvorski

Zobacz także: