Klosz i abażur - komponenty lampy, które z jednej strony pełnią funkcje praktyczną: osłaniają żarówkę, rozpraszają światło, by nie raziło w oczy, a jednocześnie mogą je kierunkować; z drugiej, częstokroć są głównym elementem dekoratywnym. Ozdoba ta, jak każda, wymaga naszej szczególnej opieki, bo przyciąga uwagę nie tylko domowników i odwiedzających nas osób, lecz również wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, jakie krążą w powietrzu. Ale nie tylko o estetykę chodzi. Oblepiający lampę kurz sprawia, że klosz czy abażur przepuszczają mniej światła, zatem maleje efektywność świetlna. Warto również dodać, iż długotrwałe zabrudzenia prowadzą do zmatowienia powierzchni, a nawet uszkodzenia oprawy, a wtedy albo musimy ją wymienić na nową, albo – jeśli do lampy jesteśmy szczególnie przywiązani - poddać konserwacji, co jest czasochłonne i niekiedy łączy się z kosztami (polecamy stronę Abanet.pl „Renowacja starej lampy”). Zatem – dbajmy oświetlenie, nie zapominajmy o nim, kiedy robimy domowe porządki.
Spis treści
Czyszczenie abażuru
Bawełna, jedwab, len, włókna z konopi i juty, czyli naturalne tkaniny, z jakich najczęściej wykonane są abażury. I choć kurz upodobał sobie szczególnie szklane i metalowe klosze oraz elementy lamp, a przynajmniej na nich najbardziej rzuca się w oczy, materiałowe osłony opraw świetlnych również podatne są na zabrudzenia. Co gorsza, w połączeniu z wilgocią proch i pył wnikają w ich strukturę, powodując, że mogą pojawić się plamy i odbarwienia.
Jak odświeżyć abażur z drobnego brudu? Najważniejsza jest systematyczność. Aby nie doprowadzić do głębokich zanieczyszczeń powinniśmy go czyścić przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najprostsze sposoby:
- odkurzacz – miękką końcówką zbierzemy większość brudu,
- miotełka do kurzu,
- lekko wilgotna gąbka bądź ściereczka z mikrofibry lub chłonnego materiału, wystarczy delikatnie przesunąć ją po powierzchni.
Jak wyczyścić abażur z materiału
Pozostaje pytanie, jak wyczyścić abażur do lampy, gdy proste sposoby nie skutkują? W większości przypadków materiał można zdjąć ze stelaża i przeprać ręcznie lub w pralce, jednak każdorazowo sprawdzajmy zalecenia producenta dołączone do danego wyrobu. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo
Dlatego też bez względu na to, czy mamy do czynienia z oprawą szklaną, metalową, drewnianą czy z tkaniny (Abanet.pl: „Jak wyczyścić mosiężny żyrandol?”, „Jak wyczyścić żyrandol z kryształkami?”), zanim przestąpimy do zdejmowania klosza bądź abażuru powinniśmy odciąć od niej zasilanie i upewnić się, że w przewodach nie płynie prąd. Nie rozpoczynajmy pracy w chwili, gdy obudowa i żarówki są gorące, koniecznie wyłączmy wcześniej lampę i poczekajmy aż ostygnie.
Czym wyczyścić abażur z tkaniny?
Do wyprania abażuru najlepiej wykorzystać detergent do delikatnych tkanin, niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub mydła. Nie zapominajmy o prawidłowym wysuszeniu. Można rozstawić abażur na płaskiej powierzchni, tak, by z każdej strony powietrze miało do niego dostęp albo naciągamy materiał na szkielet, dzięki czemu unikniemy smug i zacieków. Przed ponownym zamontowaniem upewnijmy się, że abażur jest suchy.
A jeśli mowa o oprawach z abażurami z tkanin, znakomite „Lampy wiszące z materiału” oraz „Lampy stojące z materiału” czekają na Państwa w naszym sklepie Abanet.pl: sprawdzeni producenci oświetlenia, nienaganna jakość, gwarancja rozsądnych cen. Zapraszamy!
Zobacz także:
- Jak zdjąć klosz z żyrandola?
- Jak przerobić żyrandol na dwa włączniki?
- Jak podłączyć żyrandol z wiatrakiem?
- Jak wyczyścić żyrandol z kryształkami?
- Jaki żyrandol do przedpokoju?
- Jak zrobić abażur do lampy?
- Jak wyczyścić mosiężny żyrandol?
- Jak zamontować żyrandol?
- Jak podłączyć żyrandol?
- Żyrandol jako główny element wystroju
- Jaka lampa wisząca / żyrandol do salonu?